Nawozy rolnicze – rodzaje i zastosowanie

Komentarze
[REKLAMA]

Aby uprawa roślin ozdobnych i użytkowych w ogródkach była udana, wymaga ona wspomagania odpowiednio dobranymi nawozami. Jeśli nie stosujemy żadnych z takich środków, w glebie szybko zabraknie składników mineralnych niezbędnych do wzrostu roślin, a to pozbawienie roślin składników odżywczych ma niefortunny skutek uboczny: słabe kwiaty lub nawet brak plonów! Ważne jest, aby dobrze je odżywiać, aby zapewnić, że osiągną swój pełny potencjał zarówno pod względem wielkości, jak i produkcji kwiatów. Osiągnięcie sukcesu w ogrodnictwie zaczyna się od wyboru odpowiednich ilości nawozów z różnych marek dostępnych obecnie na półkach sklepowych, tak aby był jak najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. Jak stosować nawozy rolnicze? Jakie są ich rodzaje?

Nawozy naturalne

Na nawozy rolnicze składają się między innymi nawozy naturalne. Składają się głównie z odpadów roślinnych. Wzbogacają one glebę w próchnicę i poprawiają wzrost roślin, jednocześnie zwiększając pojemność wodną gleby – co sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem zarówno w ogrodach domowych, jak i w uprawach działkowych! Ważne jest, aby pamiętać, że te składniki mogą wymagać czasu zanim zostaną wchłonięte przez rośliny. Niestety może się zdarzyć, że nawozy te nie będą posiadały odpowiednich ilości składników mineralnych.

Nawozy mineralne, inaczej nawozy sztuczne

Nawozy rolnicze, to nie tylko składniki organiczne. Stosowanie środków ochrony roślin, jakimi są nawozy sztuczne (mineralne), jest metodą służącą do wzbogacania gleby w składniki odżywcze. Są one wytwarzane z minerałów lub w procesie przemysłowym, co oznacza, że ich skład nie odpowiada w 100% naturalnym materiałom; jednak niektóre składniki znajdujące się w tych stworzonych przez człowieka produktach występują również naturalnie!

Nawozy mineralne, choć potocznie zwane sztucznymi, co może odstraszać, to jednak bardziej skuteczne, szybsze w stosowaniu nawozy rolnicze, które dają lepsze wyniki w zakresie plonów lub jakości upraw, a także dostarczają większej ilości minerałów potrzebnych roślinom, które mogą pomóc im rozwijać się nawet w niekorzystnych warunkach wzrostu.

Nawozy rolnicze mineralne mają jednak także wady. Gdy źle się je stosuje, prowadzić to może do niebezpieczeństwa poparzeń i chorób skóry. Nadmierne nawożenie może powodować zanieczyszczenie wody oraz mieć negatywny wpływ na jakość plonów. Problemy w korzystaniu z takich substancji mają miejsce zazwyczaj, kiedy osoby je używające, nie mają do tego odpowiedniej wiedzy. Wówczas nawozu może być za dużo, a jego stosowanie w nieodpowiednim zabezpieczeniu może mieć złe skutki dla naszego zdrowia.

Nawozy są najlepszymi przyjaciółmi roślin! Pomagają kwiatom, owocom i warzywom rosnąć w dobrze przygotowanych warunkach, które dostarczają bardzo potrzebnych składników odżywczych. Nawożona gleba ma również zdolność do wytwarzania enzymów, które rozkładają materię organiczną w glebie, dzięki czemu rośliny mogą efektywniej wykorzystywać te zasoby – pomaga to regulować poziom pH na różnych głębokościach w ziemi w zależności od potrzeb lub preferencji poszczególnych rodzajów roślin tam rosnących. Wpływ nawożenia na rośliny nie może być przeceniony.

Zostaw komentarz