Z jakich gatunków drewna najczęściej wykonuje się meble

Komentarze

Ze względu na łatwość pozyskania, drewno jest jednym z najdłużej wykorzystywanych przez człowieka materiałów. Choć na przestrzeni dziejów udało się wydobyć, obrobić, a nawet wynaleźć wiele innych materiałów, z których można wykonywać meble, to właśnie drewno jest najbardziej cenionym budulcem w meblarstwie.

Drewno jest naturalnym materiałem o doskonałych właściwościach wytrzymałościowych  i doskonałych walorach estetycznych – mówi ekspert z firmy MEBLANT. Wielość gatunków drewna sprawia, że twórcy mebli mogą wybierać najlepsze rodzaje do wymogów konkretnych  zastosowań. Możemy jednak wskazać kilka gatunków, które ze względu na połączenie walorów estetycznych z właściwościami fizycznymi cieszą się szczególnym uznaniem.

Meble z drewna dębowego

Spośród krajowych gatunków drewna największą sympatią cieszy się dąb. Drewno dębowe należy do najbardziej wytrzymałych, dlatego jest niezawodnym budulcem dla mocno eksploatowanych sprzętów. Ciekawą właściwością dębu jest fakt, iż meble takie naturalnie ciemnieją z upływem czasu. Twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, ciężkie drewno dębowe to klasyczny wybór podczas budowy pięknych mebli gabinetowych czy stylowych łóżek.

Meble z drewna bukowego

Meble z drewna bukowego mogą być równie wytrzymałe, jak sprzęty z dębiny. Drewno o wysokiej wartości użytkowej uzyskuje się z buków nie młodszych niż stuletnie, a dodatkowo po ścięciu konieczna jest obróbka z wykorzystaniem gorącej pary.

Meble z drewna jesionowego

Podobnie jak dąb i buk, jesion należy do krajowych gatunków drewna twardego. To długowieczne drzewo jest źródłem drewna ciężkiego, ale jednocześnie elastycznego i sprężystego, co ułatwia uzyskiwanie ciekawych kształtów mebli. Drewno jesionowe należy chronić przed wilgocią, będącą największym wrogiem dla jego trwałości.

Wśród innych gatunków drewna wykorzystywanych w meblarstwie możemy wymienić krajowe drzewa liściaste takie jak orzech czy akacja. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też gatunki zagraniczne. Wśród nich najczęściej spotykamy teak, merbau i palisander.

Zostaw komentarz