Rozwój współczesnej elektroniki zaskakuje nas na każdym kroku. Stopień technicznego zaawansowania poszczególnych urządzeń sprawia, że działają one w pełni autonomiczne. Świetnym przykładem tego typu technologii są systemy inteligentnego domu.
System inteligentnego domu to nic innego, jak układ centralnego zarządzania zintegrowanymi instalacjami. Specjalna magistrala zbiera informacje docierające z czujników i detektorów, analizuje je, a następnie przekazuje do odpowiednich sprzętów i urządzeń, działających według ustalonych wytycznych. Domownicy mogą wpływać na parametry systemu, ale nie muszą ich kontrolować – inteligentna technologia działa bowiem samodzielnie, niezależnie od panujących warunków środowiskowych. Z jakich elementów składa się typowy system inteligentnego zarządzania?
Czujniki światła
Powszechnie spotykaną funkcją systemów zarządzania domem jest kontrola oświetlenia pomieszczeń. Specjalnie czujki ruchowe wykrywają obecność domownika, prowadząc do automatycznego włączania światła. W momencie opuszczenia pomieszczenia (bądź całego domu) światło zostaje wyłączone.
Reakcje czujników mogą się różnić w zależności od tego, jak je zaprogramujemy. Jesteśmy w stanie wpływać m.in. na czas oświetlania pomieszczeń i poziom natężenia światła – zauważa ekspert sklepu elektryk.pl, dysponującego szerokim asortymentem domowej elektroniki.
Wykrywacze antywłamaniowe
Czujki antywłamaniowe odgrywają istotną rolę w ochronie naszego mienia. W sytuacji wykrycia zagrożenia – np. próby włamania – sygnał ostrzegawczy trafia do magistrali. Centrala wdraża niezbędne działania prewencyjne, służące uruchomieniu alarmu i powiadomieniu ochrony. Najnowocześniejsze systemy zarządzania dysponują funkcjami dodatkowymi, takimi jak kontrola zamykania okien i drzwi.
Czujniki wilgotności i temperatury
Analiza wilgotności i temperatury pozwala utrzymać korzystny mikroklimat pomieszczeń. W zależności od potrzeb, uruchomieniu podlega klimatyzacja bądź wentylacja.
Inteligentny system współpracuje też z centralami grzewczymi, co ma niebagatelne znaczenie w okresie zimowym – dodaje specjalista elektryk.pl.
W momencie uzyskania optymalnych parametrów powietrza, urządzenia przechodzą w tryb pracy energooszczędnej lub ulegają całkowitemu wygaszeniu. Dzięki temu oszczędzamy energię elektryczną.
Elektronika innego typu
Wspomniane wyżej technologie to tylko przykłady, najczęściej spotykane w gospodarstwach domowych. Możliwości współczesnych systemów zarządzania są jednak o wiele szersze i znajdują zastosowanie także poza miejscem zamieszkania – w obiektach publicznych czy na otwartych przestrzeniach. Przyszłość inteligentnej elektroniki rysuje się w jasnych barwach i niewykluczone, że już niedługo będziemy mieć do czynienia z rozwiązaniami, znanymi z futurystycznych filmów science-fiction.