Rośliny egzotyczne to świetny sposób na urozmaicenie aranżacji Twojego ogrodu – ich niecodzienne kształty od razu przykuwają wzrok. Palmy, kaktusy oraz inne rośliny z Azji czy Afryki wymagają jednak specjalnej uwagi, zwłaszcza w tak kapryśnym klimacie, jak polski. Jakie rośliny egzotyczne najlepiej nadają się do uprawy w ogrodzie?
Przy uprawie kwiatów, krzewów czy sukulentów pochodzących z ciepłych krajów trzeba mierzyć siły na zamiary. Na początku warto określić, które spośród bardzo wielu roślin egzotycznych dostępnych na polskim rynku nie nadają się do uprawy w ogrodzie. Do tego typu roślin z pewnością można zaliczyć:
- drzewa cytrusowe,
- orchidee,
- storczyki (większość gatunków).
Wymagają one bardzo ciepłego środowiska, a zatem ich uprawa w Polsce jest możliwa tylko na odpowiednim stanowisku w szklarni czy w tunelu foliowym. ZIEMOVIT radzi: znacznie łatwiejsze w hodowli są rośliny egzotyczne mrozoodporne, które przy odpowiedniej pielęgnacji bez problemu zadomowią się w Twoim ogrodzie. Razem z nami poznasz je wszystkie oraz dowiesz się, jak o nie zadbać zarówno wiosną czy latem, jak i jesienią.
Oleander – uprawa pięknego krzewu w egzotycznym ogrodzie
Oleander, a zwłaszcza jego jeden gatunek, czyli oleander pospolity (Nerium oleander), będzie czuł się świetnie w Twoim ogrodzie. Ta południowoeuropejska roślina osiąga od 0,5 do 1,5 m wysokości w doniczce i kwitnie od połowy maja do września/października, ciesząc wówczas wzrok jasnoróżowymi kwiatami. W okresie kwitnienia wymaga dostępu do światła słonecznego, dlatego warto ustawić go w takim miejscu, jak:
- balkon,
- taras,
- weranda,
- bardzo nasłonecznione stanowisko w ogrodzie.
Jak pielęgnować tę roślinę? Warto pamiętać, że w czasie kwitnienia oleander bardzo nie lubi braku wilgoci, dlatego w szczególnie ciepłe dni trzeba podlewać go codziennie wodą pokojową. Przy podlewaniu pod żadnym pozorem nie można zraszać wodą liści i kwiatów, gdyż zaczną one więdnąć. W okresie wzrostu oleander potrzebuje cotygodniowego nawożenia – nawóz płynny do roślin kwitnących ZIEMOVITdzięki kompleksowemu składowi zawierającemu mikro- i makroelementy świetnie sprawdzi się w tej roli.
W okresie jesiennym nie należy wstawiać oleandra do ciepłego pomieszczenia – w krótkim czasie zacznie wypuszczać białe, poskręcane listki i zmarnieje lub całkiem zwiędnie. Optymalna temperatura w czasie spoczynku to dla niego od 5 do 8 st. Celsjusza. Nie należy go wówczas podlewać tak obficie, jak wiosną i latem.
Agawa – efektowny sukulent do Twojego ogrodu
Znana przede wszystkim jako źródło słodkiego syropu agawa to sukulent pochodzący z pustynnych obszarów Ameryki Północnej. Ta roślina jest znana przede wszystkim ze swoich mięsistych, sterczących liści, które (w zależności od odmiany) osiągają wysokość od 8 do nawet 30 m.
Agawa wymaga niewiele uwagi w okresie wiosenno-letnim. Wystarczy podlewać ją dwa razy w tygodniu, tak aby jej cała bryła korzeniowa była nawodniona, i ustawić w przewiewnym, nasłonecznionym miejscu. Kluczowe jest zapewnienie agawie właściwego podłoża o odpowiednim drenażu – optymalne połączenie to ziemia uniwersalna ZIEMOVIT oraz gruboziarnisty piasek lub kamyki.
Jesienią i zimą agawa powinna przebywać w chłodnym pomieszczeniu (od 4 do 6 st. Celsjusza). Raz na tydzień warto przecierać jej liście lekko wilgotną szmatką, tak aby nie zbierał się na nich kurz i brud.
Kaktusy – które gatunki nadają się do ogrodu?
W większości przypadków w Polsce kaktusy funkcjonują jako rośliny domowe. Nie dzieje się tak bez powodu – te pustynne rośliny egzotyczne wymagają stałego dostępu do słońca oraz źle znoszą nawet niewielkie spadki temperatur. Na szczęście istnieją jednak kaktusy mrozoodporne, takie jak:
- opuncje (zwłaszcza Opuntia fragilis, o. humifusa oraz o. comanchia) – niewrażliwe na mróz do -20 st. Celsjusza i wilgoć;
- kaktusy drzewiaste (Cylindropuntia imbricata i c. whipplei) – niewrażliwe na mróz do -20 st. Celsjusza, ale potrzebują ochrony przed śniegiem.
Aby kaktusy tego typu mogły rosnąć w Twoim ogrodzie, należy zapewnić im odpowiednie podłoże. Musi być przede wszystkim:
- lekkie,
- suche,
- przepuszczalne,
- ubogie w składniki odżywcze.
Najlepiej skomponować je ze żwiru, ziemi ogrodowej oraz gliny wysypanych w drewnianej skrzynce. Kaktusy mrozoodporne wymagają lekkiego podlewania jedynie od późnej wiosny do początków lata.