Eternit na elewacji

1 Komentarzy

Przez długie lata, eternit był jedyną dostępną formą wykańczania elewacji domów mieszkalnych i pokrywania dachów. Odporny na ogień i wodę, stanowił doskonałe zabezpieczenie murów i dachu. Niestety, świadomość dotycząca zagrożeń wywoływanych przez azbest była w tamtych czasach nikła. Dziś, kiedy lęk przez chorobami wywoływanymi przez azbest jest bardzo duży, coraz więcej osób chce się pozbyć groźnego eternitu ze swoich domów. Jak tego dokonać, aby nasze zdrowie nie było zagrożone?

Demontażem eternitu powinna zajmować się wyspecjalizowana firma, dysponująca umiejętnościami, sprzętem i niezbędnym pozwoleniami na taką działalność. Eternit sam w sobie nie jest groźny. Ryzyko powstaje dopiero wtedy, kiedy będzie poddawany obróbce. Niedopuszczalne jest cięcie eternitu, piłowanie czy wiercenie w nim otworów. Jakiekolwiek prace, związane z obróbką eternitu, mogące wywoływać pylenie, powinny być przeprowadzane w specjalnych maskach zabezpieczających oraz miejscach wyznaczonych, najlepiej zamkniętych pomieszczeniach.

Dopłaty na demontaż eternitu

W wielu polskich gminach i miastach, urzędy pozwalają skorzystać ze specjalnych dofinansowań na pozbycie się eternitu z domów. Kwoty są ustalane odgórnie, a liczone proporcjonalnie do powierzchni pokrytej eternitem. Co następnie zrobić z płytami azbestowymi, które zostały zdjęte z budynku? Ich zagospodarowaniem i utylizacją zajmują się najczęściej te same firmy, które dokonywały rozbiórki. Z uwagi na bardzo dużą liczbę zleceń, jakie posiadają, konieczne może być wcześniejsze zarezerwowanie terminu

One Response to “Eternit na elewacji”

  1. Stefan

    a u mnie na wiosce wciąż co drugi dom kryty jest eternitem i gmina nic z tym nie robi…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz