Projektowanie wnętrz z architektem: co powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę

Komentarze
[REKLAMA]

Wydaje się, że urządzenie własnego kąta do zamieszkania nie jest trudne: w końcu trzeba zamieścić w takim wnętrzu wszystko to, co  nam się podoba. Kiedy jednak zabieramy się już do urządzania pokoju, salonu lub całego mieszkania, szybko okazuje się, że wcale nie jest tak łatwo uzyskać fenomenalny efekt z katalogu wnętrzarskiego. Aby urządzić wnętrze, trzeba mieć nie tylko zmysł estetyczny, ale również konkretną wiedzę na temat tego, jak zestawiać ze sobą kolory, materiały oraz jak rozplanować przestrzeń w pomieszczeniach. Na tym właśnie znają się projektanci wnętrz z biur projektowych. Warto sięgnąć po poradę architekta podczas urządzania wnętrza. Tę dostaniemy na każdym etapie tworzenia naszej wizji o idealnym miejscu do zamieszkania: na samym początku, gdy mamy wszystko jedynie rozrysowane na planie, a także w trakcie prac, gdy utknęliśmy w martwym punkcie i nie wiemy, co zrobić dalej, aby stylizacja była ciekawsza.

Jak szukać projektanta wnętrz?

Po przejrzeniu pierwszych ofert w internecie zwykle umawiamy się na spotkanie z projektantem. Podczas pierwszej rozmowy omawiane są podstawowe założenia, jakie mają obie strony wobec przyszłej współpracy. To właśnie wtedy zostaniemy wypytani przez projektanta, jakie wnętrza podobają nam się najbardziej. My natomiast oceniamy, jakie możliwości ma architekt i czy dobrze nam się z nim rozmawia. Podczas tego spotkania to architekt powinien być stroną aktywną, prezentującą swoje możliwości, pokazującą nam możliwości wnętrza, które ma być poddane aranżacji. Powinien też wstępnie ocenić skalę kosztów, które są związane z przyszłymi pracami. Podczas pierwszej rozmowy należy zapoznać się z portfolio architekta.

Czy pierwsze spotkanie z architektem jest płatne?

Czasami zdarza się, że podczas pierwszego spotkania obie strony nie mogą dojść do porozumienia i decydują się na szukanie dalej. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed pierwszym spotkaniem ustalić kwestię płatności za nie. Niektórzy architekci wnętrz nie oczekują zapłaty za pierwsze spotkanie, inni natomiast mogą policzyć sobie za taką rozmowę kilkaset złotych. Jeśli jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy, konieczne jest określenie, jaki ma być zakres usługi. W zakres usługi wchodzi przede wszystkim projekt koncepcyjny: jest to informacja o tym, jak mają być przebudowane ściany, jakich materiałów należy użyć do metamorfozy wnętrza, a także jak zmienić się mają kolory ścian i podłóg. Projekt koncepcyjny powinien uwzględniać też, jakie meble i sprzęty znajda się w pomieszczeniach.

Ile kosztuje projekt wnętrza u architekta?

Szukając odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje projektant wnętrz w Warszawie lub w innym mieście, weźmy pod uwagę to, że koszty za usługę rozliczane są za jeden metr kwadratowy i zależą od umiejętności oraz renomy, jaką cieszy się specjalista. Wiele zależy również od miasta, w którym działa architekt. Najdrożej jest w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Trójmieście. Uśredniając, zaprojektowanie jednego metra powierzchni u początkującego specjalisty kosztuje 50 zł. Jeśli chodzi o znane nazwisko, wówczas kwoty mogą rozpoczynać się od 200 zł za metr.

 

Zostaw komentarz