Zakup nieruchomości to dla wielu jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jednak nie zawsze mieszkania kupujemy tylko dla siebie lub swoich bliskich. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy oprocentowanie lokat jest śmiesznie niskie, a inflacja zżera nasze oszczędności, nieruchomości są też dobrym zabezpieczeniem kapitału. Niestety, nie każdy wie, jak inwestować na rynku nieruchomości. Problemy pojawiają się już na początku przy wycenie realnej wartości danej nieruchomości. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na kilka związanych z tym pytań.
Od czego zależy cena mieszkania?
Jak się pewnie domyślasz, cena nieruchomości jest zależna od wielu różnych czynników. Jak twierdzą specjaliści rynku nieruchomości z Perfect Space, kluczowe są między innymi lokalizacja, stan techniczny, rok budowy, metraż, rozkład pomieszczeń czy piętro, tj.:
- Lokalizacja – najdroższe są nieruchomości zlokalizowane w centrum, które mają dogodną komunikację. Tańsze są mieszkania na obrzeżach miasta, skąd dojazd do centrum zajmuje wiele czasu.
- Stan techniczny – co jest oczywiste, im młodszy budynek, tym nieruchomość będzie droższa.
- Metraż – jako że w pamięci mamy jeszcze lockdowny i izolacje, wysoko cenią się mieszkania z dużymi balkonami i dostępem do strefy zielonej. Oczywiście dobrą cenę mają nieruchomości z dużymi i dobrze nasłonecznionymi salonami.
- Piętro – w budynkach bez windy najtańsze są mieszkania zlokalizowane najwyżej, a więc na 3 czy 4 piętrze. Sytuacja zmienia się, jeżeli budynek mieszkalny ma windę. Wówczas najmniej zapłacisz za mieszkania położone na parterze, chyba że ma ono dodatkową strefę zieloną.
Jakie mieszkanie kupić dla siebie i pod wynajem?
Jeżeli chcesz kupić mieszkanie, możesz potraktować taki zakup jako inwestycję i nabyć je pod wynajem. Weź pod uwagę, w jakim miejscu się ono znajduje. Jeżeli lokal mieszkalny jest położony w centrum miasta, na pewno lokatorzy w pobliżu będą mieć wiele różnych punktów usługowych (np. sklepy, szkoły, przedszkola, przychodnie lekarskie). Najprawdopodobniej nie będziesz mieć problemów z tym, aby znaleźć chętnych na takie mieszkanie i uzyskać wyższy czynsz. Specjaliści polecają mieszkania położone w kamienicach lub apartamentowcach.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku mieszkania dla siebie. Wówczas postaw na dzielnicę, w której komfortowo będziesz czuć się dziś i za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Może się okazać, że Twojej rodzinie lepiej będzie na obrzeżach miasta.
Oczywiście możesz inwestować nie tylko w mieszkania. Masz możliwość nabywania na przykład działek oraz gruntów. Weź pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób sprawdzisz, jak w przyszłości będą wyglądać pobliskie tereny. Z kolei inwestując w nieruchomości komercyjne, postaw na lokale w centrum miasta i przy często uczęszczanych szlakach komunikacyjnych.
Sam fakt, że warto inwestować w nieruchomości, raczej nie podlega dyskusji. Wydaje się, że na nieruchomościach trudno jest stracić. Oczywiście pod warunkiem, że jest to dobry zakup, a nieruchomość została właściwie wyceniona.