Jak zadbać o swój taras?

Komentarze
[REKLAMA]

Nie da się ukryć, że taras to niezwykle funkcjonalna część każdego domu. Ponadto taras często traktujemy jako wizytówkę całej posiadłości. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zarówno o deski tarasowe, jak i o taras sam w sobie dbać. W jaki sposób dbać o deski tarasowe drewniane? Jak sprawić, że taras będzie się prezentował wzorowo? Zapoznaj się z naszym tekstem, a uzyskasz odpowiedź na powyższe pytania!

Co powinniśmy wiedzieć o drewnianych tarasach?

Wbrew pozorom jeżeli w odpowiedni sposób dba się o drewniany taras to może być z powodzeniem wykorzystywany nawet przez kilkadziesiąt lat. Nie można jednak zapomnieć o tym, że powierzchnia drewnianego tarasu narażona jest na działanie takich niekorzystnych czynników jak:

– działanie wiatru,
– deszcz,
– śnieg,
– mróz,
– promieniowanie słoneczne.

W związku z tym oprócz konserwacji należy zwrócić uwagę na to z jakich desek zbudowany jest nasz taras. Najczęściej używane są do tego:

– deski z drewna egzotycznego,
– deski kompozytowe,
– deski z drewna rodzimego takie jak na przykład deska tarasowa sosna.

Pamiętajmy, że to jaki rodzaj drewna zastosujemy do budowy tarasu będzie miało ogromny wpływ na to ile prac konserwacyjnych będzie trzeba przeprowadzać. Sposób budowy tarasu, jak i to gdzie jest on położony także nie są bez znaczenia. Przykładowo tarasy położone nad częścią ogrzewaną domu, są trudniejsze do wykonania. Do ich wybudowania trzeba wykorzystać więcej zabezpieczeń i dodatkowych rozwiązań.

Co warto wiedzieć o tarasach z drewna sosnowego?

Deski tarasowe z sosny są od kilku lat najpopularniejszym rodzajem desek wykorzystywanych do wykańczania tarasów. Jest to związane z tym, że sosna jest po prostu tania i miękka, co sprawia, że łatwo się ją obrabia. Gotowe deski sosnowe są łatwo dostępne, zakupisz je również w rożnych rozmiarach i odcieniach. Do wad sosnowych desek należy podatność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, pod wpływem której drewno może się odkształcać i pękać. Oprócz tego na takich deskach należy regularnie przeprowadzać konserwację, aby zachowywały swój wygląd.

A może deski kompozytowe?

Deski kompozytowe nie są w pełni naturalnym wyrobem, ponieważ powstają z połączenie drewna z materiałami sztucznymi. Dzięki temu są one odporne na działanie takich czynników jak ogień, wilgoć oraz działanie niskich jak i wysokich temperatur. Ponadto takie deski cechują się dużą wytrzymałością, co sprawia, że ich pielęgnacja jest łatwa – aby je umyć wystarczy użyć wodę i szczotkę. Deski kompozytowe nie wymagaj także konserwacji. Jedynym minusem może być ich cena, ponieważ jest dość wysoka.

Zostaw komentarz