Jakie są najważniejsze korzyści z zastosowania zbrojeń kompozytowych?

Komentarze

Zbrojenie to niezbędne działanie podczas stawiania konstrukcji budowlanej. Wykonuje się je w celu wzmocnienia betonu konstrukcyjnego oraz zwiększenia jego elastyczności. Jednym z popularnych metod w tym zakresie należy zbrojenie kompozytowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Zbrojenia kompozytowe — na czym polega to rozwiązanie?

Zbrojenie kompozytowe (określane także jako epoksydowe) powstaje z połączenia stali oraz żywicy. Rozwiązanie to jest chętnie wykorzystywane w branży budowlanej w celu wzmocnienia konstrukcji.

W zasadzie nie powinno nikogo zaskakiwać, że zbrojenia kompozytowe to rozwiązanie, który cieszy się dużym zainteresowaniem we współczesnym budownictwie. Istniejący stan rzeczy wynika z kilku powodów.

Zbrojenia kompozytowe — wytrzymałość to podstawa

Po pierwsze, ten rodzaj zbrojenia cechuje się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu kompozyty stosuje się wszędzie tam, gdzie przewiduje się wysokie obciążenie. Co ciekawe, w parze z wytrzymałym charakterem idzie także stosunkowo niewielka poszczególnych elementów konstrukcyjnych w porównaniu ze zbrojeniem stalowym.

To jeszcze nie wszystko. Zbrojenie kompozytowe jest odporne także na korozję (rdzewienie). Właściwość ta w dużym stopniu przekłada się na żywotność konstrukcji. Z tego powodu zbrojenia kompozytowe wykorzystuje się na przykład w instalacjach umieszczanych pod powierzchnią wody. Takie podejście znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia wskutek oddziaływania zewnętrznych czynników środowiskowych. Wówczas nie jest konieczne również dokonywanie okresowych konserwacji materiału.

Zbrojenie kompozytowe, czyli oszczędności finansowe

Jeśli chodzi o zbrojenia kompozytowe, nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy. Opłacalność pod kątem finansowym jest szczególnie istotna w ostatnich latach, kiedy ceny materiałów budowlanych zauważalnie wzrosły. Według różnych szacunków cena zbrojenia kompozytowego może być nawet o kilkadziesiąt procent niższa, niż ma to miejsce w przypadku stalowych odpowiedników. Oczywiście, nie zawsze można liczyć na tak imponujące oszczędności. Zasadniczo jednak różnica cenowa na korzyść materiałów kompozytowych wynosi co najmniej kilkanaście procent.

Last but not least, zbrojenie kompozytowe — z uwagi na materiały wykorzystywane do jego stworzenia — jest także… elastyczne. Choć może wydawać się inaczej, cecha ta stanowi w istocie bardzo ważny atut w przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność na wielką skalę. Elastyczność oznacza wymierne korzyści podczas transportu oraz przechowywania kompozytu. Zwinięcie kompozytu w celu zmniejszenia jego objętości (przekłada się to na niższy koszt jednostkowy transportu) nie stanowi większego problemu dla doświadczonego pracownika.

 

Zostaw komentarz