Dlaczego warto zainwestować w kominek? Jest co najmniej 5 powodów!

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Kominek w salonie ma nie tylko walory estetyczne, ale stanowi dodatkowe źródło ciepła. Zwłaszcza nowoczesne kominki zamknięte wyposażone są w wiele technicznych rozwiązań, dzięki którym można nimi ogrzać nie tylko miejsce, w którym się znajdują, ale też dogrzać inne pomieszczenia, a nawet podgrzać wodę do kąpieli. Kominek w domu ma wiele zalet, poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Tanie paliwo opałowe

Do palenia w kominku służy drewno. Jest ono stosunkowo tanim, wydajnym i ekologicznym paliwem opałowym. Nie każdy gatunek drewna jest jednak odpowiedni do kominków. Należy unikać drewna z drzew iglastych, ponieważ mimo wysokiej wartości opałowej, posiada ono żywice, które brudzą kominek oraz komin. Jeśli jednak zdecydujemy się na tego typu opał, należy pamiętać o częstym i systematycznym usuwaniu sadzy, która może się zapalić. Zaleca się palenie drewnem bukowym, dębowym, grabowym lub brzozowym. Prawidłowo spalane, dobrze wysezonowane drewno z drzew liściastych jest najbardziej wydajne – generuje małą ilość dymu z komina oraz nie brudzi szyby i ceramiki wkładu kominkowego. Na czym polega prawidłowe spalanie drewna w kominku? Bardzo istotne jest dokładanie do kominka małych i równych kawałków drewna (spalają się równomiernie i nie dymią nadmiernie), a także dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza podczas palenia w kominku. Gdy szyber jest za mocno przymknięty, to ilość powietrza dostarczanego do konkretnej masy drewna może być zbyt mała, przez co drewno zaczyna się wędzić a nie palić – powoduje to osadzanie się sadzy w kominie i zmniejszanie się ciągu kominowego.

Żeby mieszkanie było ogrzewane efektywnie, warto wybrać wkład kominkowy powietrzny – odda on do pomieszczenia właściwą ilość ciepła, a dodatkowo może dogrzać inne pomieszczenia w domu. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, który ogrzeje nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale też cały dom oraz wodę użytkową.

Ekologiczne rozwiązanie

Ogrzewanie kominkowe plasuje się w czołówce najbardziej ekologicznych systemów grzewczych. Kominki są przyjazne dla środowiska, ponieważ:

  • w czasie odpowiedniego spalania drewna wydziela się dużo mniej dymu i toksycznych związków – pod warunkiem umieszczenia właściwej ilości paliwa w kominku (zalecanej przez producenta), dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza do paleniska i uzyskania wystarczająco wysokiej temperatury;
  • popiół drzewny można wykorzystać do nawożenia roślin: wzbogacić nim kompost lub bezpośrednio rozsypać na trawniku lub pod rośliny.

Ciekawym rozwiązaniem są też piecyki wolnostojące na pellet, które znajdziemy m.in. w ofercie Defro Home. Taki rodzaj kominka na pellet jest wydajnym, ekonomicznym urządzeniem, stworzonym w trosce o naturalne środowisko, ponieważ pali się w nim pelletem (paliwem tanim i ekologicznym). Piecyk wolnostojący na pellet stanowi świetną alternatywę dla klasycznych kominków.

Efektywne ogrzewanie – robi się cieplej w całym domu

Zgodnie z przepisami budowlanymi kominek nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu. Może za to stanowić część kompatybilną z całym systemem grzewczym. Jeżeli zależy nam na tym, aby ogrzewał także inne pomieszczenia powinniśmy wybrać kominek z płaszczem wodnym. Kominek w salonie, znajdujący się na parterze domu, może na przykład ogrzewać sypialnie na piętrze, podczas gdy centralne ogrzewanie będzie ogrzewało cały dom,  a miejsca opalane przez kominek tylko dogrzewało.

Dodatkowe źródło ciepłej wody

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, to nie tylko możliwość dodatkowego ogrzania innych pomieszczeń w domu, ale też podgrzania wody do kąpieli. Zastosowanie płaszcza wodnego w kominku umożliwia przygotowywanie ciepłej wody użytkowej w podgrzewaczu pojemnościowym. Dzięki dużej mocy grzewczej najnowszych kominków możliwe jest przygotowywanie przez nie ciepłej wody w sposób przepływowy, jeśli nad paleniskiem zainstalowane zostaną dodatkowe wężownice. W tradycyjnym kominku zasilanym paliwem stałym szybkie i automatyczne rozpalanie oraz gaszenie płomienia jest niewykonalne. Automatyczna regulacja temperatury podgrzewanej wody (wymiennik chłodzenia awaryjnego montowany wewnątrz wodnego wymiennika ciepła) możliwa jest tylko w kotłach na paliwa stałe oraz w kominkach z płaszczem wodnym. Dzięki temu podgrzewanie wody za pośrednictwem kominka jest efektywne i bezpieczne.

Przyjemna atmosfera w domu

Trzaskające w kominku drewno sprawia, że w mieszkaniu robi się po prostu bardzo przytulnie. To głównie ze względu na przyjemną atmosferę, którą stwarza obecność kominka w salonie, decydujemy się na jego instalację. Pozostałe korzyści z posiadania kominka są drugorzędne, ale również nie bez znaczenia. 

Dowiedz się więcej o ofercie kominków na stronie DefroHome.pl

One Response to “Dlaczego warto zainwestować w kominek? Jest co najmniej 5 powodów!”

  1. Paweł

    Ciepła darmowa woda w domu tylko za sprawą kominka. Ja tak mam w przypadku palenia w piecu wtedy woda podgrzewana jest i osiąga naprawdę wysoką temperaturę. Sama wygoda.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz