10 tanich lecz niezbędnych narzędzi które MUSISZ mieć w swoim warsztacie

Komentarze
[REKLAMA]

Wyposażenie warsztatu jest bardzo ważne. Poniżej przedstawiamy Wam 10 tanich narzędzi które są niezbędne w każdym warsztacie. Każdy majsterkowicz powinien mieć je w swoim arsenale.

Taśma klejąca

Taśma klejąca jest powszechnie używana do łatania akceleratorów cząstek, naprawiania sprzętu na Księżycu oraz do tworzenia różnych przedmiotów, od kamizelek do portfeli.

Mimo że niektórzy ludzie nie uważają tego za narzędzie, ten wielofunkcyjny produkt służy niemal do wszystkiego i bardzo często jest przydatny w warsztacie. Tak, mówimy o taśmie klejącej, jednym z najtańszych i niezastąpionych narzędzi, których dobrze wyposażony warsztat potrzebuje

Tradycyjnie taśma klejąca ma elastyczny materiał, pokryty srebrnym kolorem i wyposażony w wyjątkowo mocną kleistość. Taśma ta została po raz pierwszy użyta podczas II wojny światowej do uszczelniania skrzyń z amunicją. Okazała się szczególnie skuteczna, ponieważ pokryta polietylenem taśma zapobiegała wilgoci

Obecnie taśmę klejącą można kupić w różnych kolorach i szerokościach, i jest nieodłącznym elementem wyposażenia domowego i warsztatowego. Tylko nie używaj jej do napraw rzeczywistych instalacji wentylacyjnych bo taśma klejąca według wielu źródeł „niewiarygodnie i często katastrofalnie zawodziła” przy uszczelnianiu kanałów wentylacyjnych. Ale poza tym to wciąż bardzo przydatne narzędzie do niemal wszystkiego.

Młotek

Dobrze wyposażony warsztat potrzebuje przynajmniej jednego młotka. Chyba że jesteś poważnym majsterkowiczem lub profesjonalnym stolarzem, wtedy praktycznie każda odmiana się sprawdzi.

Na przykład, weźmy pod uwagę młotek antywibracyjny. Ten typ ma ukrytą wewnątrz amortyzowaną rączkę z widelcem rezonansowym, który redukuje wibracje. Również pomocny jest młotek z magnetyczną głowicą. Ta wersja znacznie ułatwia wbicie gwoździa bez przygniecenia palców w procesie. Bez względu na to, na którą pomocną innowację się zdecydujesz, zwróć uwagę na uchwyt na końcu młotka; gładka powierzchnia pomoże zapobiec odciskom na powierzchniach, podczas gdy powierzchnia z teksturą zapewni przyczepność podczas wbijania gwoździ.

Oprócz młotka z końcówką szponową, który służy do wbijania gwoździ, rozważ również gumowy młotek. Są one świetne do wbijania kołków w ziemię, gdy zakładasz namiot lub stukania w drewno lub inne miękkie powierzchnie bez pozostawiania śladów.

Łom

Oglądając prawie każdy film akcji, zobaczysz złoczyńcę z łomem, prawda? Może. Okazuje się, że to, co często jest uważane za łom, tak naprawdę nim nie jest. Łom to stalowa pręt z jednym zakończeniem zwężonym do płaskiego klinu. Jego drugie zakończenie może być lekko wygięte pod kątem i kończyć się na tępym czubku lub w klinie z podziałką na środku.

To, co zobaczysz na ekranie, ma bardziej efektowny wygląd. Podobnie jak wiele swoich krewnych, ta stalowa rurka ma podzielony dziób na jednym końcu, przypominający łapę kruka. Jednak, w przeciwieństwie do prawdziwego łomu, drugie zakończenie ma kształt haka pasterza. Nazywane jest ono kułakiem.

Oczywiście, zarówno łom, jak i kułak będą dobrze się sprawdzać w twoim warsztacie – zwłaszcza gdy masz do wykonania jakąś rozbiórkę. Oba narzędzia są pomocne, gdy potrzebujesz odrywać deski lub wyciągać gwoździe z drewna, i chyba że jesteś ekspertem w budownictwie, łomy i kułaki będą działać prawie tak samo.

Szczypce

Szczypce są „kciukami” warsztatu domowego. Bez tego przydatnego narzędzia trudno byłoby ci chwycić, obracać lub skręcać rzeczy. Chociaż istnieje wiele różnych odmian, począwszy od długich szczypiec zakończonych smukłymi szczękami do chwytania cienkich drutów, po rozszerzalne szczypce pompowe przeznaczone do chwytania, zalecamy jednak zwykłe proste te uniwersalne. To wszechstronne narzędzie może chwycić, giąć, skręcać druty i otwierać uparte pokrywki. Ponadto, posiada śrubę w pobliżu zębów, która może „ślizgać się” w drugie położenie, umożliwiając otwarcie szczęk na szerszy zakres i chwytanie większych przedmiotów. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Do odkręcania większości nakrętek z śrub, na przykład, będziesz potrzebować klucza.

Jakiekolwiek szczypce zdecydujesz się dodać do swojego warsztatu domowego, wybierz takie, które ma przynajmniej odstęp 5 centymetrów między rękojeściami, gdy są zamknięte; zapobiegnie to uciśnięciu dłoni lub palców podczas korzystania z narzędzia.

Klucz francuski

To niezastąpione narzędzie służy do luzowania lub dokręcania nakrętek i śrub. Istnieje kilka różnych rodzajów kluczy, z których jeden jest idealny do warsztatu domowego. Pierwszy klucz francuski wyprodukowany przez firmę Crescent Tool Co. z Jamestown, w stanie Nowy Jork, w 1907 roku, został zaprojektowany dla właścicieli wczesnych samochodów, którzy potrzebowali dostosować hamulce i sprzęgła w swoich pojazdach. Jednak narzędzie zyskało swoje miejsce w historii w 1927 roku, gdy Charles Lindbergh odbył słynny lot transatlantycki i powiedział, że zabrał tylko „benzynę, kanapki, butelkę wody oraz klucz francuski i kombinerki”

To, co wyróżnia klucz francuski, to regulowane szczęki. Dzięki pokrętłu umieszczonemu w rękojeści, jedna strona szczęk może się rozszerzać lub zwężać. Pozwala to użytkownikowi na dostosowanie go do dokładnych rozmiarów, zamiast posiadać całą gamę kluczy o różnych rozmiarach, zajmujących miejsce (i na początku także budżet). Klucz do rur jest dobry do prac hydraulicznych, ponieważ może dokręcać i luzować rury.

Śrubokręt

Jeśli chodzi o śrubokręty, istnieją dwa ważne elementy: końcówka i uchwyt. Będziesz potrzebować kilku różnych rodzajów śrubokrętów, z różnymi popularnymi (czyli użytecznymi) rodzajami końcówek. Śrubokręt krzyżakowy (typu Phillips) ma metalową końcówkę w kształcie krzyża, która pasuje do krzyżowatego wgłębienia w najpopularniejszym typie śruby. Będziesz również potrzebował śrubokrętu płaskiego (typu płaskiego). Ten wszechstronny śrubokręt został zaprojektowany do wkrętów tradycyjnych z pojedynczym, liniowym wgłębieniem. Dzięki stożkowatej końcówce nadaje się również do dźwigania lub skrobania.

Bez względu na rodzaj końcówki, wybierz śrubokręt z miękkim, teksturowanym uchwytem. Pomoże to w dokręcaniu mocno śrub. I rozważ zakup kilku śrubokrętów płaskich i krzyżakowych o różnych długościach uchwytów. Może nie będziesz często korzystać z najkrótszych długości uchwytów, ale gdy będziesz musiał zmieścić się w ciasnym miejscu, będziesz wdzięczny, że są w twoim arsenale. A jeśli chcesz zaszaleć możesz zdecydować się np. na wkrętarkę z całym zestawem. Nie musi to być profesjonalny drogi sprzęt wystarczy urządzenie z normalnego marketu typu Lidl więc możesz polować na promocje Parkside, lub innego taniego producenta z innych marketów.

Nóż tapicerski

Nóż to jedno narzędzie, którego dobrze wyposażony warsztat nigdy nie powinien być pozbawiony. Kosztuje od 5 do 15 zł, jest niedrogi i łatwy w użyciu. To małe narzędzie o dużych możliwościach, które można wykorzystać do rozkładania kartonowych pudeł, przycinania dywanów, cięcia płyt gipsowych, łączenia przewodów i wykonywania wielu innych zadań warsztatowych.

Choć czasami można znaleźć noże użytkowe z ostrzem do kupienia, lepiej ich unikać. Posługując się i przechowując zawsze otwarty, ostrzyżony nóż, można narazić się na niebezpieczeństwo.

Z drugiej strony, nóż użytkowy z wymiennymi segmentami ostrza jest idealny. Ponieważ cienkie ostrza szybko się tępią, można po prostu odłamywać zużyte części w miarę potrzeby (o ile posiadasz kombinerki i okulary ochronne).

Poziomica

Każdy warsztat potrzebuje poziomicy. Idealna do zapewnienia dobrze umieszczonych wieszaków na ścianę i doskonałych pionowych słupów, poziomica informuje cię, kiedy osiągniesz płaszczyznę poziomą. Działa z pomocą pęcherzyka powietrza uwięzionego w cieczy i umieszczonego w szklanej rurce, która znajduje się w plastikowej, drewnianej lub metalowej ramie. Po prostu umieść poziomicę na powierzchni, a pęcherzyk powietrza można zmierzyć w stosunku do dwóch statycznych, pionowych linii. Jeśli pęcherzyk powietrza nie jest idealnie wycentrowany między liniami pionowymi, powierzchnia nie jest wypoziomowana. Dla bardziej wygodnych istnieją nawet elektryczne poziomice, których warto szukać w chińskich sklepach, z pomocą przyjdą nam kupony Banggood i dosłownie za parę złotych będziemy mogli dostać całkiem fajny i dobry jakościowo sprzęt.

Najczęściej spotykane poziomice mają długość ok. 60 centymetrów lub 120 centymetry, choć dostępne są także dłuższe poziomice. Dla trwałości (i estetyki) unikaj wersji plastikowych; poziomica aluminiowa lub drewniana będzie ci służyć przez całe życie, zwłaszcza jeśli drewno jest dobrze nasmarowane i przechowywane w chłodnym i suchym miejscu. Niektórzy producenci poziomic oferują wymienne menzury, jeśli twoja ulegnie uszkodzeniu.

Piła ręczna

W warsztacie twojego dziadka lub pradziadka prawdopodobnie znajdowała się piła ręczna, i ty również powinieneś ją mieć. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał skrócić deski, zbudować stojak do piłowania lub usunąć uszkodzoną przez wiatr gałąź drzewa.

Istnieją dwa rodzaje ogólnego użytku pił ręcznych, i dobrze jest mieć oba rodzaje pod ręką. Piła poprzeczna ma zęby ukośne do tyłu i służy do cięcia w kierunku przeciwnym do włókien drewna, podczas gdy piła wzdłużna ma zęby skierowane w dół, które giętają się w lewo i prawo podczas pracy i służy do cięcia równoległego do włókien. Na obu rodzajach pił zwróć uwagę na równo ustawione, ostre zęby osadzone w ostrzu, które jest proste jak strzała i zwężające się na końcu.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia do rozważenia. W przeciwieństwie do narzędzia elektrycznego, które można łatwo kupić przez internet, wybór piły ręcznej to bardziej osobista sprawa. Gdy znajdziesz odpowiednią, dodasz do swojego warsztatu dziedzictwo, które dobrze leży w dłoni. Rozejrzyj się i przetestuj kilka różnych modeli. Dowiesz się, kiedy znajdziesz tę jedyną, która pasuje do Ciebie i Twojego warsztatu.

Miarka

W 1865 roku firma Justus Roe & Sons rozpoczęła produkcję stalowych miarek, a trzy lata później Alvin J. Fellows, wynalazca z New Haven w stanie Connecticut, zgłosił patent na dodanie mechanizmu sprężynowego do zwijanej miarki. Nie minęło wiele czasu, aby zwijana miarka stała się dominującym narzędziem na placach budowy i w warsztatach domowych, sprawiając, że wcześniej popularne drewniane składane linijki stały się niemal przestarzałe.

Będziesz potrzebować tego narzędzia do niemal każdego praktycznego projektu, którego się podejmiesz. Dobra i jakościowa miarka może służyć przez wiele lat. Szukaj metalowych miarek, które będą się rozciągać bez wyginania się na odległość do 2 metrów i będą miały zakończenie w kształcie litery L, które będzie przylegać do powierzchni.

W większości przypadków miarka o długości 5 metrów będzie wystarczająca, ale dostępne są również długości 7 lub 10 m. Bez względu na wybraną długość, upewnij się, że ma dużą i czytelną skalę.

Zostaw komentarz