Wiele osób zastanawia się, który rodzaj opału wybrać – pellet czy może ekogroszek. Które rozwiązanie jest lepsze?
Czym są pellet i ekogroszek?
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić obydwa pojęcia. Otóż pellet drzewny to biopaliwo zagęszczone z biomasy drzewnej z dodatkami lub bez nich, na ogół w postaci niewielkich wałków o długości od 5 mm do 40 mm i średnicy do 25 mm. Ekogroszek jest z kolei paliwem stałym produkowanym z węgla kamiennego lub brunatnego.
Korzyści z opalania domu pelletem
Zalet ogrzewania domu pelletem jest bardzo wiele. Otóż jest to jedno z najczystszych biopaliw. Z pewnością jest on znacznie czystszy aniżeli ekogroszek. Zwłaszcza że na rynku nie brakuje podróbek ekogroszku, których spalanie powoduje emisję dwutlenku węgla oraz dużej ilości siarki i popiołów. Poza zanieczyszczeniem atmosfery na wdychanie związków popiołu narażony jest sam palacz.
Inaczej wygląda to w przypadku pelletu, który nie bez powodu jest nazywany „zielonym węglem”. Wszystko dlatego, że podczas jego spalania do atmosfery nie są wydzielane żadne szkodliwe substancje. Jako że podczas spalania biomasy ilość dwutlenku węgla jest równa CO2 pobranej przez roślinę podczas jej wzrostu, zakłada się, że bilans emisji dwutlenku węgla jest zerowy.
Czy pellet przyczynia się do wycinki lasów?
W błędzie są również ci, którzy twierdzą, że pellet przyczynia się do wycinki lasów. W głównej mierze do wytwarzania pelletu wykorzystuje się pozostałości z produkcji wyrobów drewnianych. Dlatego największymi producentami pelletu są firmy zajmujące się wytwarzaniem drewnianych podłóg oraz elementów wyposażenia ogrodów, w dalszej kolejności firmy produkujące meble drewniane czy przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką drewna.
Ile kosztuje piec na pellet?
Osoby, których interesuje pellet, ale też ekogroszek, wiele ciekawych ofert z tymi paliwami znajdą pod linkiem https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-opal-253377. Warto skupić się jeszcze na piecu na pellet. Koszty takich kotłów zaczynają się od około 7500 zł, choć za tyle nabyć można najprostsze modele. Te lepsze i wyposażone w nowinki techniczne, włącznie z układem automatycznego zasilania, są droższe, choć nadal można je kupić w cenie poniżej 10 000 zł.
Tańsze są natomiast piece na ekogroszek, ale i tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Wiele zależy tutaj od wielkości opalanego domu, bo im jest on większy, tym i sam kocioł musi być pokaźniejszy. Jeżeli dodatkowo piec wyposażony jest w podajnik, należy liczyć się z opłatą za energię elektryczną.
Wydaje się, że pellet jest więc lepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza że to również niższe koszty przy przeglądach kominiarskich. Spalanie pelletu nie zapyla pieca, co ma miejsce przy paleniu ekogroszkiem. Poza tym przeglądy kominiarskie przy ekogroszku najlepiej wykonywać raz na kwartał, z kolei przy pellecie wystarczy jeden przegląd w roku. Wprawdzie ekogroszek jest nieco bardziej kaloryczny i kosztuje odrobinę mniej, to jednak pellet w tym porównaniu wypada lepiej. Zwłaszcza w dobie, kiedy z każdej strony mówi się o ochronie środowiska.