Oddziaływanie pelletu na środowisko

Komentarze
[REKLAMA]

Szkodliwe substancje emitowane podczas procesu spalania mają wymierny wpływ na zanieczyszczanie środowiska a także na zdrowie ludzi. Dlatego też, przed wyborem sposobu ogrzewania budynku warto dokładnie przeanalizować jak wygląda proces spalania danego paliwa. Warto też, zwrócić uwagę na coraz bardziej zaostrzane normy dotyczące emisji CO2 oraz innych substancji szkodliwych. Oprócz odnawialnych źródeł energii, coraz większą popularność zyskuje ogrzewanie budynku za pomocą pelletu. Poniżej przedstawiamy, w jakiś sposób spalanie pelletu wpływa na środowisko.

Pochodzenie i proces produkcji pelletu

Pellet to granulat, który może być produkowany z wielu materiałów (od drewna po słomę). Najczęściej powstaje z odpadów produkcyjnych, czyli trocin. Cały proces produkcyjny opiera się na prasowaniu materiału budulcowego. Tak powstaje produkt końcowy, który dostarczamy do kotłów np. kotły na pellet Defro i kominków na pellet. Pellet najwyższej, jakości nie posiada sztucznych dodatków, dzięki temu proces spalania jest czysty. Sam materiał, z którego powstaje pellet jest organiczny, dlatego też jest to paliwo, w szerszym kontekście, nazywane biomasą.

Proces spalania pelletu

Pellet drzewny, podczas procesu spalania emituje znacznie mniej zanieczyszczeń aniżeli np. węgiel. Przeprowadzono wiele badań, które zawsze stawiały pellet bardzo wysoko w hierarchii ekologiczności paliw. Podczas spalania 1 tony węgla do atmosfery jest emitowane ponad 280 kg pyłu, kiedy dla takiej samej ilości pelletu wartość ta wynosi zaledwie 2,5 kg. Analogicznie do tych wartości, emisja SO2 z jednej tony węgla wynosi prawie 10 kg, natomiast dla pelletu 0,2 kg. Jednak, najważniejsze parametry pelletu to zerowy bilans CO2 oraz brak emisji benzopirenu.

Pellet a ochrona środowiska

Pellet sprzyja środowisku już na samym początku procesu jego powstawania. Fakt, że powstaje on z odpadów, przynosi wymierne korzyści dla środowiska. Po pierwsze, nie ma potrzeby na sztuczne wytwarzanie materiału bazowego. Po drugie jest to doskonały sposób na zagospodarowanie odpadów, które i tak musiałyby zostać zutylizowane. Kolejnym, niepodważalnym dowodem na to, że pellet sprzyja środowisku, jest sam proces spalania. Oprócz niewielkiej ilości szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery oraz zerowego bilansu CO2, pellet charakteryzuje się dużą kalorycznością i w konsekwencji, niezwykle efektywnym spalaniem. Kolejnym czynnikiem potwierdzającym, że pellet wspiera ekologię, są urządzenia grzewcze dedykowane do tego rodzaju paliwa. Kotły oraz piece na pellet np. Defro są urządzeniami piątej klasy oraz posiadają certyfikat Ecodesign. Są to systemy o dużych sprawnościach, będące liderem na rynku ogrzewnictwa. Warto zwrócić uwagę, że na rynku jest dostępny pellet drugiej kategorii oraz gorszej jakości. Cena pelletu o obniżonej kaloryczności oraz wzbogaconego sztucznymi dodatkami może zachęcać do zakupu, jednak warto pamiętać, że wpływa to wymiernie na wydajność oraz ilość emitowanych substancji zanieczyszczających środowisko. Co więcej, korzystanie z pelletu gorszej jakości może doprowadzić do usterek urządzenia grzewczego.

Ochrona środowiska to obecnie jeden z obszarów, na który jest kładziony największy nacisk zarówno ze strony władz jak również producentów systemów grzewczych. Pellet nazywany jest zielonym węglem i nie jest to przypadkowe, ponieważ stanowi ekologiczną alternatywę dla paliw kopalnych. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko niskiemu wpływowi na środowisko, ale również dużej wydajności, i w konsekwencji opłacalności inwestycji w systemy grzewcze oparte na biomasie.

 

Zostaw komentarz