Wybór działki budowlanej: Jak lokalizacja wpływa na koszt i proces budowy domu

Komentarze
[REKLAMA]

Jednym z kluczowych etapów procesu budowy domu jest wybór właściwej działki. Jej specyficzne uwarunkowania oraz charakterystyka to czynniki, które w znacznej mierze wpływają na realizację prac czy koszty inwestycji. Dobór lokalizacji znacząco ułatwia gotowy projekt budowlany, pozwalający na kierowanie się konkretnymi parametrami i wymaganiami dla przyszłej działki.

Wymiary i ukształtowanie terenu  

Proces doboru działki budowlanej warto rozpocząć z generalnym wykonawcą, który często może udzielić fachowego wsparcia i doradztwa na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego. Podstawę zawsze powinna stanowić dokładna analiza różnych parametrów danego terenu. Do kluczowych informacji na temat działki należy jej powierzchnia, a także ukształtowanie. Warto jednak pamiętać, że istotny wpływ na czas przygotowań do inwestycji i koszty budowy ma również poziom zadrzewienia. Przy wyborze warto kierować się wymiarami działki, ponieważ w największym stopniu decydują one o możliwości wzniesienia wybranego domu na danej powierzchni. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku przestrzeni stosunkowo wąskich. Kluczowe dane na temat prawdopodobnego poziomu wód gruntowych są natomiast dostępne w bazie danych GIS, które zawierają odpowiednie mapy hydrogeologiczne.

Warunki zabudowy i status prawny

O możliwościach wybudowania konkretnego domu na danej działce decyduje specjalny dokument, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W jego treści mogą być zawarte pewne ograniczenia, które dotyczą np. wysokości budynku i kąta nachylenia dachu, powierzchni zabudowy czy orientacji kalenicy dach w stosunku do drogi. Znajomość warunków zabudowy pozwala na sprawdzenie, czy na danej działce można wybudować planowany dom pod klucz. Jeżeli wybrana lokalizacja nie została objęta MPZP, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku o wydanie stosownej decyzji. W przypadku posiadania numeru ewidencyjnego działki, każdy realnie zainteresowany inwestor może zyskać wgląd w jej księgi wieczyste. Warto sprawdzić właściciela i ewentualnych współwłaścicieli, a także wszelkie służebności czy zadłużenia.

Uzbrojenie terenu i dostępność dróg

Aby budowa domu pod klucz na danej działce była możliwa, warto sprawdzić jej dostęp do dróg publicznych. Najbardziej korzystne są tereny położne bezpośrednio przy drogach. W przeciwnym razie niezbędne jest zbudowanie drogi dojazdowej na własny koszt oraz utrzymanie, włącznie z odśnieżaniem. Kolejna kwestia dotyczy uzbrojenia działki. Należy sprawdzić przyłącza wodne, kanalizacyjne, energetyczne czy gazowe. Jeżeli ma możliwości ich uzyskania, trzeba zastąpić je odpowiednimi technologiami – studnią głębinową, przydomową oczyszczalnią lub szambem czy też alternatywną instalacją grzewczą. W takim przypadku budowa domów pod klucz może być bardzo skomplikowana, dlatego warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Firma budująca domy New-house posiada kompleksową ofertę oraz wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Eksperci mogą pomóc w ustaleniu kryteriów doboru działki, a także ułatwić cały proces załatwiania kluczowych formalności związanych z zakupem.

Lokalizacja i koszt inwestycji

Budowa domu w atrakcyjnej lokalizacji jest z oczywistych względów bardziej kosztowna. Na czynnik ten wpływa wiele kryteriów, takich jak dostęp do komunikacji, oświaty i służby zdrowia, sklepów, stacji paliw, aptek czy innych punktów. Przy wyborze działki warto zrobić pewne rozeznanie, np. rozmawiając z sąsiadami oraz zasięgając ich opinii o ewentualnych mankamentach i minusach zamieszkania w danym miejscu. Koszty finalnej inwestycji mogą być bardzo zróżnicowane. O cenie decydują w dużej mierze realia danej lokalizacji, a także obecna sytuacja na rynku nieruchomości. Warto zawsze zweryfikować, czy proponowany koszt jest adekwatny do poziomu atrakcyjności wybranej działki budowlanej. W przypadku podjęcia decyzji o zakupie, z reguły najpierw trzeba podpisać umowę przedwstępną. Po niej następuje zawarcie umowy kupna-sprzedaży, w czym uczestniczy notariusz.

Zostaw komentarz