Konserwacja instalacji i wentylacji

Komentarze
[REKLAMA]

Własny dom lub mieszkanie, w którym mieszkamy, żyjemy i spędzamy większość naszego czasu to oczywiście niewątpliwa przyjemność. Niestety należy także zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz satysfakcji z mieszkania lub domu istnieją także obowiązki wpływające właśnie na komfort zamieszkania, ale także, a nawet przede wszystkim, na bezpieczeństwo nasze i innych (np. sąsiadów).

Niezbędne jest wtedy wypełnienie tych obowiązków właśnie z uwagi na troskę o siebie i innych, ochronę swojego mienia, po to, aby móc uchronić się przed ewentualną odpowiedzialnością. Wypełnienie tych obowiązków uchroni nas także przed kosztownymi naprawami na wypadek awarii.

Jest wiele obowiązków, które musi wykonywać właściciel domu. Wynikają nie one nie tylko z przepisów prawa, ale także z zasad zdrowego rozsądku. Do takich czynności, które powinny być wykonywane cyklicznie i regularnie są różnego rodzaju konserwacje. Wynikają one ze zwykłego użytkowania rzeczy, z powodu których zostały one nabyte. Dotyczy to przede wszystkim wentylacji i instalacji gazowej i elektrycznej, a ich zachowanie w nienagannym stanie zależy od regularnych konserwacji wykonywanych albo we własnym zakresie, albo przez osobę, która trudni się tym zawodowo.

Jeśli chcemy zapewnić, aby nasze mieszkanie zachowało prawidłowe warunki do życia, niezbędna jest wówczas odpowiednia wentylacja, która w sposób pasywny dostarcza do naszego wnętrza świeże powietrze z zewnątrz. Jest to ważne z tego względu, że podczas normalnego korzystania z mieszkania tzn. gotowania, sprzątania i oddychania wytwarzana jest para wodna. Powinna mieć ona miejsce swojego ujścia. Powinna się ona odbywać przez okna, drzwi, ale może także przez sprawnie działającą wentylację. Z tego powodu niezwykle ważna jest jej konserwacja.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest natomiast brak utrzymania instalacji gazowej w nagannym stanie. Konserwacja instalacji gazowej powinna odbywać się jeszcze częściej niż ma to w przypadku wentylacji. Niewątpliwie jej zły stan zagraża bezpieczeństwu życia i zdrowia siebie i innych. Konserwacja instalacji gazowej nie powinna być wykonywana przez amatora. Musi zostać ona powierzona tylko i wyłącznie przez zawodowca, w szczególności zajmuje się tym sam dystrybutor energii gazowej. Ceny w tym przypadku kształtują się różnie i zależą od renomy i uznania firmy. Zalecane jest jednak aby nie dbać o cenę, gdyż chodzi o gaz, który jest niebezpieczny.

 

Zostaw komentarz