Kosiarka czy podkaszarka – co wybrać?

Komentarze
[REKLAMA]

Lada dzień sezon koszenia trawy można będzie uznać za otwarty. Jeżeli tutaj jesteś, najpewniej Ty także będziesz mieć taki obowiązek. Oczywiście samo koszenie trawy nie jest niczym trudnym i skomplikowanym. Szczególnie jeżeli masz do dyspozycji odpowiednie maszyny i sprzęty. W tym wpisie skupimy się na takich maszynach. Porównamy kosiarki do trawy oraz podkaszarki. Czym różnią się oba sprzęty i który sprawdzi się lepiej?

Kiedy wybrać kosiarkę do trawy?

W pierwszej kolejności odnieśmy się do tego, kiedy lepsza będzie kosiarka. Tak więc kosiarka – elektryczna lub spalinowa – jest wręcz niezbędna, jeżeli ogród lub trawnik mają stosunkowo dużą powierzchnię. Mówi się tutaj o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, chociaż zawsze jest to sprawa indywidualna. Wszak nie jest tajemnicą, że koszenie trawy z wykorzystaniem kosiarki jest po prostu wygodne. Oczywiście możesz wybrać bębnową kosiarkę ręczną o niewielkiej wydajności, ale ma ona swoje wady. Przede wszystkim sprawdzi się na zadbanym trawniku ze źdźbłami trawy o wysokości do 10 centymetrów. Oprócz tego nie jest to dobry sprzęt na nierówny trawnik.

Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że kosiarki do trawy wybierane są także przy znacznie mniejszych ogrodach. Na takich parcelach szczególnie popularne są kosiarki elektryczne. Zwykle są to lekkie i bardzo poręczne sprzęty, które mają dość niewielką szerokość roboczą. Zwykle wynosi ona od 30 do 40 centymetrów. Problemem nie jest również kabel, ponieważ są to kosiarki zasilane energią elektryczną. Przeważnie jest ona zasilana prądem z domowego gniazdka. Alternatywą są kosiarki akumulatorowe, które są cięższe z uwagi na wbudowany akumulator, ale bardziej wygodne w użyciu, ponieważ nie mają przewodu zasilającego.

Przy większych działkach i ogrodach zaleca się kosiarkę spalinową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to maszyna na paliwo. Zwykle ma ona większy promień cięcia dochodzący do 60 centymetrów. Co jest oczywiste, taka kosiarka sprawia, że na skoszenie dużej powierzchni potrzebujesz mniejszej liczby przejazdów. Jeżeli już celujesz w taki sprzęt, niech będą to kosiarki spalinowe z napędem, które są znacznie wygodniejsze w użyciu i nie wymagają dużej siły.

Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Jeżeli chcesz wybrać kosiarkę optymalną do swoich potrzeb, zwróć uwagę na kilka kwestii, tj.:

  • Rodzaj kosiarki – jak zauważyliśmy wyżej, masz do wyboru kosiarkę ręczną napędzaną siłą mięśni, elektryczną (podłączana do sieci lub akumulatorowa) lub spalinową (na paliwo). Pamiętaj, że najszerszą powierzchnię roboczą mają kosiarki spalinowe, ale zwykle wystarczająca będzie kosiarka elektryczna.
  • Powierzchnia trawnika – im mniejszy trawnik, tym prostsza kosiarka. Jako że większość ogrodów ma powierzchnię do 500 metrów kwadratowych, najlepsza będzie kosiarka na prąd. Przy większych powierzchniach sprawdzi się kosiarka spalinowa, a dużych (powyżej 2000 mkw.) – traktorek ogrodowy.
  • Rodzaj trawnika – najbardziej wymagające są trawniki dekoracyjne i reprezentacyjne. Należy je bowiem przycinać z odpowiednią częstotliwością, specjalnymi mechanizmami i na właściwą wysokość. Mogą one wymagać kilku różnych urządzeń, które są zbędne na zwykłym trawniku przed domem.
  • Teren – jeżeli teren jest urozmaicony, postaw na kosiarkę łatwą w manewrowaniu (elektryczna). Jeżeli natomiast jest on nierówny, lepsza będzie kosiarka spalinowa, ewentualnie kosa spalinowa.
  • Z koszem lub bez – zalecamy kosiarki z koszem. Modele elektryczne mają kosz o pojemności do 35 litrów, spalinowe – do 85 litrów. Kosz magazynuje skoszoną trawę, dzięki czemu oszczędzasz czas potrzebny na jej zebranie.
  • Budżet – najtańsze są kosiarki ręczne. Najlepszy stosunek ceny do jakości dają kosiarki elektryczne. Droższe są modele spalinowe, a najdroższe traktorki do koszenia trawy, za które zapłacić należy nawet kilkanaście tysięcy złotych.
  • Marka – zwróć też uwagę na markę. Ze swojej strony zalecamy inwestować w wysokiej jakości kosiarki od sprawdzonych i renomowanych producentów (np. kosiarki Stihl, Makita, Stiga, NAC).

 Kiedy wybrać kosę lub podkaszarkę?

Wydaje się, że kosiarka to zdecydowanie najlepsza możliwa opcja, jeżeli szukasz sprzętu do koszenia trawy w ogrodzie lub na przydomowym trawniku. Jednak na rynku znajdziemy też inne sprzęty, które także mają swoje zalety.

Przede wszystkim warto tutaj wymienić kosy spalinowe i podkaszarki. Jeżeli weźmiemy pod uwagę kosy spalinowe, te urządzenia często wykorzystuje się w trudno dostępnych miejscach, gdzie kosiarka sobie nie poradzi. Dobrym przykładem są tutaj przydrożne rowy. W takich miejscach kosy spalinowe sprawdzają się znakomicie. Kosa elektryczna nie jest jednak sprzętem zalecanym do koszenia trawy na przydomowym trawniku. O ile dobrze radzi sobie ona z wysokimi trawami o miękkich łodygach, trudno w tym przypadku o równe cięcie. Oprócz tego kosy nie mają żadnych koszy, a więc trawę należy później zebrać. Natomiast sprawdzi się ona na zarośniętej działce.

Osobny akapit warto poświęcić także podkaszarkom. To maszyny działające na zasadzie zbliżonej do kos spalinowych. Podstawą jest ruchoma głowica, na której znajduje się żyłka. Podkaszarki mają jednak zdecydowanie mniejszy promień cięcia. Oprócz tego taka mała kosa elektryczna ma regulowany kąt pracy. Dzięki temu mają szerokie zastosowanie w przydomowych ogrodach. O ile trudno z ich wykorzystaniem skosić cały trawnik, bo znacznie lepiej wypada tutaj zwykła kosiarka elektryczna, o tyle doskonale sprawdzą się przy podkaszaniu trawy wokół drzew i krzewów, podobnie jak w pobliżu ogrodzeń, krawężników i innych obiektów.

Jak widzisz, wybór maszyn i urządzeń do koszenia trawy jest naprawdę szeroki. Zwykle na użytek własny wystarczy kosiarka elektryczna, ewentualnie spalinowa. Osobiście zalecamy też podkaszarki, szczególnie jeżeli masz w ogrodzie wiele drzewek i krzewów. To sprzęt lekki, poręczny, a przy tym również tani.

Jeżeli jesteśmy już przy cenach, pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić dany model w jak największej liczbie sklepów. Dzięki temu możesz kupić go znacznie taniej, choćby z uwagi na promocję czy wyprzedaż. Ceny porównywać możesz z poziomu porównywarek. Najpopularniejszą jest oczywiście porównywarka Ceneo.

 

Zostaw komentarz