Rodzaje gniazdek elektrycznych

Komentarze
[REKLAMA]

Gniazdka elektryczne to obecnie coś, bez czego nie można się obejść. Większość narzędzi pracy, sposobów rozrywki i codziennych udogodnień korzysta z prądu sieciowego. Ponieważ towarzyszy on nam na co dzień, sposób montażu gniazdek będzie miał ogromny wpływ na komfort codziennego życia. Jakimi rodzajami gniazdek elektrycznych dysponujemy obecnie? Czym się różnią?

Rola gniazdek elektrycznych

Gniazdka elektryczne zaopatrują nas w prąd, z którego korzystamy na każdym kroku. O tym, że są zamontowane źle, dowiadujemy się już po kilku dniach użytkowania ich. Z reguły jest to fakt przysparzający irytacji, której w codziennym życiu wolimy unikać. Gniazdka źle dobrane, zamontowane w niewłaściwym miejscu, niedostatecznie łatwo dostępne lub nie dość liczne sprawiają, że musimy albo skuwać ścianę i modyfikować instalację, albo kombinować z systemem przedłużaczy, które na ostatecznie także doprowadzą nas do szału. Dlatego umiejscowienie i liczbę gniazdek najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania budynku, a dodatkowo zrobić zapas – na wypadek, gdyby po kilku latach pojawiły się urządzenia, o których nie myśleliśmy podczas planowania. Szczęśliwie, dziś mamy taki wybór typów gniazdek, że z powodzeniem da się zapewnić prąd nawet w najbardziej wymagających miejscach

Typy gniazdek elektrycznych

Gniazdka dzielimy według tego, gdzie są montowane. Wyróżniamy zatem gniazdka elektryczne: podtynkowe, natynkowe, podłogowe, meblowe. Dodatkowo pod względem sterowania obok grupy klasycznych gniazdek mamy takie sterowane pilotem.

Gniazda podtynkowe są najpopularniejsze w domach, obiektach usługowych i miejscach użyteczności publicznej. Puszka jest ukryta we wnęce ściennej, zaś obudowa gniazdka tylko nieznacznie wystaje z płaszczyzny ściany.

Gniazda natynkowe montuje się w całości na zewnątrz ściany w miejscach, gdzie estetyka nie jest tak istotna i instalacja prądu przebiega po ścianie, a nie jest schowana w jej wnętrzu. Gniazda natynkowe znacznie odstają od powierzchni ściany. Są masywniejsze i odporniejsze na czynniki zewnętrzne niż gniazda podtynkowe.

Gniazda podłogowe są konieczne w miejscach, w których pobór prądu odbywa się daleko od ściany, tak że gniazda natynkowe ani podtynkowe nie mogą być źródłem prądu. Gniazdo podłogowe jest wpuszczone w posadzkę i osłonięte, aby w żaden sposób od niej nie odstawało. Otwiera się klapkę na czas korzystania z prądu, a po zakończeniu pracy zamyka, chowając gniazdo.

W przystosowanych do tego meblach montuje się gniazda i kolumny meblowe w taki sposób, aby po skończonej pracy dało się je schować. Rozwiązanie to jest popularne w biurach i stanowi alternatywę dla gniazd podłogowych lub ich uzupełnienie.

Dzięki gniazdom sterowany pilotem możemy w dowolnej chwili wyłączyć lub włączyć podpięte do niego urządzenia bez konieczności bycia na miejscu. Jest to rozwiązanie szczególnie zalecane w przypadku gniazdek trudno dostępnych.

Dzięki takiej różnorodności typów gniazdek elektrycznych możemy skutecznie i dyskretnie korzystać z prądu bez stosowania plątaniny przedłużaczy. Wszystkie wymienione rodzaje gniazdek są dostępne na www.230volt.pl.

Zostaw komentarz