Urządzamy pokój, kuchnie i łazienkę: pomysły na nowoczesne wnętrza

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Urządzanie wnętrz wbrew pozorom nie jest wcale łatwe. Przed nami nie małe wyzwanie. Czeka nas podjęcie wielu kluczowych decyzji, remont i nie mały wydatek. Pomysłów na nowoczesne i funkcjonalnie urządzone wnętrza pokoju, kuchni czy łazienki jest mnóstwo. Inspiracji czerpać możemy praktycznie wszędzie. Zanim jednak zabierzemy się za aranżacje pokoju czy aranżacje kuchni lub łazienki warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, od czego zacząć urządzanie pokoju kuchni i łazienki.

Kuchnia to bardzo ważne wnętrze w naszych mieszkaniach i domach. Do urządzenia łazienki przykładamy co raz więcej uwagi. Pokój bez znaczenia jakiego jest przeznaczenia to również nie małe wyzwanie aranżacyjne. W artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze elementy urządzania wnętrza pokoju, kuchni i łazienki. Odpowiemy również na pytanie jak urządzić funkcjonalnie, pięknie kuchnie, pokój i łazienkę.

Jak urządzić kuchnie krok po kroku ?

Kuchnia stanowi serce niemal każdego domu. Bez względu na to czy jest to kuchnia zamknięta czy kuchnia otwarta na salon powinna być przede wszystkim funkcjonalnie urządzona. Projektowanie kuchni musi być dobrze przemyślane i zaplanowane w najdrobniejszym szczególe. To jak rozplanujemy jej układ funkcjonalny, jak zagospodarujemy przestrzeń wpłynie na komfort naszej pracy w kuchni.  Zatem jak urządzić kuchnie by była funkcjonalna i nowoczesna?

Otóż należy zacząć od sprecyzowania naszych potrzeb związanych z kuchnią. Musimy się zastanowić jakie widzimy w niej sprzęty, czy potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania, czy często gotujemy. Kiedy już wiemy czego potrzebujemy musimy zastanowić się jak zagospodarować przestrzeń w kuchni. W jakim układzie najlepiej będzie komponować się zabudowa mebli by wszystko to co jest nam niezbędne mogło się w niej znaleźć, by blat roboczy również był wystarczający. Kolejnym krokiem jest wybór stylu aranżacji w jakim chcemy urządzić naszą kuchnie. Wybór mamy nie mały od stylu klasycznego poprzez skandynawski, nowoczesny, glamour po industrialny. To definiuje nam kolejny kroki jakimi są wybór mebli, kolorystyki wnętrza, wyposażenia, elementów wykończeniowych oraz dekoracyjnych. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kuchnia jest wnętrzem które urządzamy na lata. Warto jest więc postawić na jakość i dobrze zastanowić się nad stylem jaki obierzemy biorąc pod uwagę , że reszta aranżacji mieszkania powinna być spójna i nawiązywać stylistycznie.

Urządzamy pokój funkcjonalnie i w dobrym stylu

Nie mało problemów sprawia  nam projektowanie pokoju. I to bez znaczenia jakiego przeznaczenia jest to wnętrze. Czy jest salon, czy pokój dzienny, pokój dziecięcy czy sypialnia. Nic w tym nadzwyczajnego salon czy pokój dzienny jest najbardziej reprezentacyjną częścią mieszkania czy domu. Jest miejscem w którym przyjmujemy gości, spędzamy czas rodzinnie. Chcemy by nasz salon był urządzony pięknie, wygodnie. Aranżacja salonu czy pokoju dziennego powinna być dopasowana do nas, naszego stylu życia i potrzeb. Inaczej podejdziemy do urządzania dużego salonu w domu jednorodzinnym a inaczej do małego pokoju dziennego. Każdy z nich powinien być zaprojektowany tak by spełniał swoją funkcję.  Z kolei sypialnia to najbardziej intyna część w mieszkaniu. Od jej aranżacji zależeć będzie to jak będziemy w niej wypoczywać, relaksować się. Ma wpływ na nasz dobry sen. Urządzenie pokoju dziecięcego czy młodzieżowego potrafi spędzić sen z powiek. Chcemy by był urządzony funkcjonalnie, modnie.

Zanim zaczniemy wybierać meble, kolorystykę wnętrza i dodatki powinniśmy odpowiednio zaplanować przestrzeń w pokoju. Układ funkcjonalny jest niezwykle istotny z punktu widzenia naszego komfortu. Ma na niego wpływ zarówno metraż pomieszczenia, jego rozkład ale i rozmieszczenie okien, drzwi. Nie bez znaczenia ma się to też do kwestii aranżacji pokoju. Dlatego nigdy nie przenośmy całych aranżacji jakie podpatrzymy do naszego wnętrza ponieważ może się okazać, ze to co pięknie prezentuje się w gazecie, programie telewizyjnym do tego wydaję się być funkcjonalne kompletnie nie sprawdzi się u nas. Urządzając pokój warto postawić na neutralną bazę kolorystyczną jak na przykład biel, szarość, beż. Po pierwsze zwiększy nam to pole manewru aranżacji po drugie zaś pozwoli nam w niedrogi i prosty sposób dokonać metamorfozy wnętrza kiedy zwyczajnie nas znudzi lub będzie wymagało odświeżenia. A odpowiedni dobór kolorów, materiałów, oświetlenia i wyposażenia wnętrza pokoju całościowo wpłynie na ostateczny efekt aranżacji.

Łazienka : funkcjonalne i nowoczesne wnętrze

Urządzenie łazienki powinno być zaplanowane w najdrobniejszym szczególe i dobrze przemyślane. Projektowanie łazienki to nie tylko wybór płytek, wyposażenia ale przede wszystkim funkcjonalne zagospodarowanie wnętrza łazienki. Żeby łazienka była urządzona komfortowo powinniśmy zaplanować odpowiednią ilość miejsca na poszczególne jej elementy. Powinniśmy również zaplanować odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. W małych łazienkach warto pokusić się o meble wykonywane na wymiar. W ten sposób wykorzystamy każdą możliwą przestrzeń na przykład wykonując zabudowę pod sam sufit chociażby nad pralką. By korzystanie z łazienki było wygodne musimy wiedzieć ile miejsca na co przeznaczyć. I tak jeśli chodzi o prysznic to  wolna przestrzeń przed urządzeniem to  80-100 x 90-100 cm. Przed wanną wolna przestrzeń to: 100-120 x 70-100 cm. Wolna przestrzeń przed sedesem to 80 x 60-80 cm a przed umywalką 100 x.  Do tego powinniśmy wiedzieć ile miejsca wolnego zostawić pomiędzy danymi elementami wyposażenia łazienki, na jakiej wysokości powinny być zawieszone baterie itp. Urządzając małą łazienkę warto postawić na jasne duże płytki a ewentualne wzory, kolory powinny pojawić się w dodatkach. Pozwoli nam to optycznie powiększyć przestrzeń tak jak i zastosowanie odpowiedniego oświetlenia oraz duże lustro.

 

One Response to “Urządzamy pokój, kuchnie i łazienkę: pomysły na nowoczesne wnętrza”

  1. Płytki Azario

    Postawcie na niesztampowe rozwiązania – eksperymentujcie! Biele, beże, szarości…. To na codzień spotykamy, szybko przywykamy, zapominamy. Nie czerpiemy przyjemności z wnętrza. Heksagony, patchworki, mozaiki, dekory – na takie rozwiązania stawiajcie! Zróbcie prawdziwe „wow” tak by każdemu wchodzącemu do środka, wasza aranżacja zapadła w pamięci.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz