Izolacja płytami z pianki PIR w domach drewnianych

2 komentarze
[REKLAMA]

Termoizolacja domu z drewna jest jednym z najważniejszych etapów jego wykończenia, a skuteczny dobór materiałów dociepleniowych gwarantuje istotne ograniczenie strat ciepła oraz zapewnia odpowiedni komfort cieplny mieszkańcom, przy niższych nakładach na ogrzewanie. Sprawdzamy, jakie są zalety izolacji domów drewnianych za pomocą płyt z pianki PIR.

Płyty z pianki PIR mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, dlatego to doskonałe rozwiązanie na podwyższenie energooszczędności każdego obiektu. Do jednych z najskuteczniejszych rozwiązań izolacyjnych zaliczamy płyty wykonane z udoskonalonej wersji poliuretanu – poliizocyjanuratu (PIR). Charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie cieńszej warstwy ocieplenia (w porównaniu z wełną mineralną albo styropianem).

Kolejną zaletą płyt z pianki PIR jest ich ognioodporność, co w przypadku drewnianych domów ma bardzo duże znaczenie, ponieważ płyta może stanowić skuteczną barierę przed rozprzestrzenianiem się płomieni.

Jak ociepla się domy drewniane?

Sposób izolacji zależy od rodzaju konstrukcji domu. Zazwyczaj obiekty z bali ocieplane są od wewnątrz, tak aby zachować naturalną, drewnianą elewacje. Domy szkieletowe mają natomiast izolację dwuwarstwową – jedną umieszczaną pomiędzy elementami konstrukcji, a drugą na zewnątrz – mocowaną do płyty OSB.

Pamiętajmy, że gruba izolacja zmniejsza powierzchnię mieszkalną, dlatego ważne jest, aby izolacja była jednocześnie możliwie jak najcieńsza, ale bardzo wydajna – oba te warunki spełniają płyty izolacyjne PIR. Dobry materiał izolacyjny powinien również przeciwdziałać wykraplaniu, ponieważ powoduje ono pleśń i przyśpiesza korozję drewna.

Dlaczego izolacja jest ważna?

Według przyjętych szacunków – przez  ściany zewnętrzne ucieka około 20-30% ciepła z budynku. Poprzez nieocieplony dach tracimy kolejne 15%. Co gorsza, w przypadku domów z drewna, ubytki przez ściany są nawet większe niż te przez stolarkę okienną. I właśnie dlatego, w naszych warunkach klimatycznych zastosowanie odpowiedniej termoizolacji jest bardzo ważne.

Jak dodaje specjalista z firmy Gór-Stal:

Płyty izolacyjne z pianki termPIR, posiadające odpowiednią grubość rdzenia nie tylko charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, ale także stanowią barierę dla hałasu. Dzięki temu, jest to bardzo dobry materiał izolacyjny nie tylko do budynków niemieszkalnych, ale także do domów, również tych drewnianych.

2 Responses to “Izolacja płytami z pianki PIR w domach drewnianych”

  1. Producent Plis warszawa

    Łatwo i przystępnie podana wiedza. Dziękuję autorowi.

    Odpowiedz
  2. PianaPUR

    Nareszcie kilka słów o piance, bardzo ciekawy artykuł. Dziękuje i pozdrawiam

    Odpowiedz

Zostaw komentarz