Rolety okienne, choć znane od kilkudziesięciu lat, na pewien czas odeszły w cień, wyparte przez powszechnie stosowane w latach 90-tych żaluzje. Obecnie wracają one do łask – coraz więcej osób decyduje się na ich montaż w domu. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór produktów, różniących się nie tylko pod względem tkanin, kolorów czy wymiarów, ale również technologii działania. Oto kilka głównych rodzajów rolet, montowanych na skrzydłach okna.
Mini rolety
To mniejsza forma rolet klasycznych, montowanych zwykle na całych ramach okiennych. Minirolety uważane są za jeden z najbardziej uniwersalnych systemów do montażu na pojedyncze skrzydła okna. Są to najczęściej płaty prostej tkaniny, nawiniętej na poziomą rolkę, którą można zamontować na skrzydle okna bez użycia śrub – po wprawieniu rolki w ruch obrotowy przy pomocy mechanizmu koralikowego lub sprężynowego tkanina zwija się lub rozwija. W roletach mogą być zastosowane tkaniny o różnych właściwościach względem przepuszczalności światła oraz energii cieplnej – są one bardzo użyteczne szczególnie latem, kiedy chcemy ograniczyć nagrzewanie się wnętrz. Szeroki wybór rolet tego rodzaju znajdziemy w ofercie marki Prakto.
Rolety rzymskie
Ten rodzaj rolet na pierwszy rzut oka nie ma zbyt wiele wspólnego z roletami w klasycznym tego słowa rozumieniu. Tkanina wykorzystana do ich wykonania jest niezwykle estetyczna i jest to główny powód, dla którego wiele osób decyduje się na ich kupno. Mechanizm działania jest inny niż w omawianych wyżej miniroletach – podczas podnoszenia materiał nie nawija się na rolkę lecz jest podnoszony z pomocą systemu sznurkowego w taki sposób, że tworzą się na nim charakterystyczne fałdy, które jeszcze bardziej podnoszą walory estetyczne rolety. Można je zawiesić bezinwazyjnie na skrzydła okna.
Rolety austriackie
Pod względem wizualnym i technicznym przypominają opisane już wyżej rolety rzymskie – podczas zwijania tkanina z której zostały wykonane zaczyna marszczyć się, niczym udrapowana firana. Najlepiej prezentują się rozwinięte lub zwinięte do maksymalnie połowy wysokości. Jednakże należy pamiętać, że rolety tego typu sprawdzą się przede wszystkim jako element dekoracyjny – materiały z których są wykonane są raczej cienkie i prześwitujące, nie zabezpieczają naszego wnętrza przed nadmiernym światłem.
Plisy
Rolety plisowane zdobywają w ostatnim czasie bardzo dużą popularność Znacząco różnią się one od rolet klasycznych, gdyż nie posiadają one rolki – materiał ułożony jest na kształt harmonijki, którą można składać i rozkładać niezależnie od góry i od dołu. Z jednej strony rozwiązanie takie pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty świetlne przy pełnym rozłożeniu rolety, a z drugiej – ograniczyć widoczność pomieszczenia z zewnątrz, nie ograniczając przy tym napływu światła do pomieszczenia. Wystarczy przeciągnąć roletę do samego dołu, u góry pozostawiając wolną przestrzeń. Z tego powodu spotyka się je coraz częściej, szczególnie w mieszkaniach dysponujących bezpośrednim widokiem na ulicę. Ponadto plisy mogą być stosowane w przypadku okien o niestandardowych kształtach, np. trapezu, trójkąta czy koła.