Właściwości i zalety mebli dębowych

Komentarze

Dąb to symbol wytrzymałości, siły i długowieczności. Przypisujemy te cechy zarówno drzewom, jak i wyrobom z drewna dębowego. I słusznie! Rzeczywiście, drewno pozyskane z dębów ma wiele zalet, które czynią zeń doskonały materiał nie tylko meblarski, ale też wykończeniowy. Jakie są właściwości tego gatunku drewna, gdzie znajduje on zastosowanie i dlaczego warto skusić się na dębowe meble?

Właściwości dębowego drewna

Dąb to jeden z najtwardszych rodzimych gatunków. Drewno dębowe jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, a przy tym łatwe w obróbce. Dzięki temu zyskało uznanie jako materiał na meble oraz elementy wykończeniowe.

Dąb rośnie bardzo długo. Z czasem właściwości drewna się zmieniają. To oznacza, że w obrębie jednego gatunku można pozyskać surowiec o zróżnicowanych właściwościach. Z młodych drzew pochodzi delikatniejsze drewno o wąskich słojach. Starsze dęby są źródłem twardego materiału – mówi ekspert z firmy Meble Ramadan.

O trwałości i solidności dębowego drewna świadczy fakt, że jest ono wykorzystywane nie tylko do produkcji mebli, ale też okładzin ściennych i sufitowych, parkietów, a nawet chodników. Pod warunkiem, że pomieszczenie nie będzie zbyt wilgotne, a w pobliżu nie znajdzie się źródło ciepła (kuchenka, piecyk), artykuły z tego gatunku będą przez lata cieszyły oko. Wytrzymałość dębowych powierzchni można dodatkowo podnieść przez odpowiednią impregnację i regularną pielęgnację.

Zalety mebli dębowych

Meble dębowe kojarzą się z elegancją i prestiżem. Decydują się na nie osoby, które cenią trwałość i lubią klasyczny styl. Choć piękny rysunek naturalnego drewna to ogromny atut, meble z tego materiału mają wiele innych zalet.

Dąb daje dużą swobodę kreowania wyglądu domowego wyposażenia dzięki temu, że obróbka jest stosunkowo łatwa – zwłaszcza w relacji do twardości drewna. Pozwala to uzyskać fantazyjne wzory i sprawić, że mebel będzie jeszcze bardziej unikatowy. W zależności od: rodzaju dębu, wieku drzewa oraz późniejszych zabiegów (bejcowanie, malowanie, lakierowanie) możemy uzyskać rozmaite kolory. Nie musimy ograniczać się do naturalnej barwy drewna, choć i ona jest piękna.

Twardość dębu to jego niewątpliwa zaleta – ta cecha przekłada się bowiem na wieloletnie użytkowanie bez śladów zużycia. Trudno o zarysowania czy przetarcia, a w zbitej strukturze wszelkie elementy łączące czy np. zawiasy tkwią pewnie, dzięki czemu mebel przez lata zachowuje doskonały wygląd i obchodzi się bez napraw. Wystarczy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację (regularne czyszczenie i woskowanie), a z pewnością odwdzięczy się imponującym i urokliwym pięknem.

Zostaw komentarz