Jak zaprojektować funkcjonalną przestrzeń relaksu w swoim domu?

Komentarze

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]

Gdy uda nam się osiągnąć stabilność finansową, która pozwoli nam na zbudowanie własnego domu od zera zaczynamy się zastanawiać nad tym jak powinien wyglądać nasz wymarzony dom. To właśnie jest czas na refleksję jak wygląda nasze życie codzienne i w jaki sposób zagospodarowanie przestrzeni może nam je ułatwić. Przydatne może być funkcjonalne biuro, dobrze wyciszona sypialnia, ale także miejsce, które będzie idealne zarówno pod względem funkcjonalności jak i relaksu. Jak zrealizować aranżację będącą dopasowaną do naszych potrzeb?

Taras i akcesoria

Ciekawym wyborem może być stworzenie tarasu. To idealne miejsce do wypoczynku. Tarasy mogą być różnej wielkości. Małe przestrzeń pozwoli na poczucie kameralności i integralności z domem, a duża pozwoli na poczucie swobody w doborze miejsc mebli i akcesoriów, a także będzie idealna do organizowania dużych imprez okolicznościowych. Okazje takie jak święta, urodziny, imieniny czy inne ważne wydarzenia można celebrować na dworze, w pobliżu domu.

W przypadku mniejszych tarasów możemy zrobić jedne przeszklone drzwi z domu na taras, a gdy jest on większy możemy zrobić kilka takich przejść, dzięki czemu będziemy mogli się dostać do naszej przestrzeni relaksu z różnych pomieszczeń naszego domu (na przykład z salonu, kuchni czy jadalni). Do naszego tarasu powinniśmy dobrać odpowiednie akcesoria takie jak: funkcjonalny grill, stoły, krzesła i zadaszenie.

Jednym z częstych problemów podczas relaksu na tarasie może być uporczywe słońce lub deszcz. W pełni kryte tarasy zabierają urok spędzania czasu na dworze, ponieważ przyjmują one formę pomieszczenia niejako w domu, a nie poza. Ciekawym rozwiązaniem może być przejrzenie zakładki żagle na taras na Ceneo. Żagle różnią się od tradycyjnego rozwiązania, gdzie stosuje się parasol, które jest mniej funkcjonalny. Zaletą proponowanego rozwiązania jest fakt, że można zamocować go do elewacji, prętów lub zaczepów w ścianie. Dobranie odpowiedniego materiału sprawi, że będziemy mogli cieszyć się przyjemnościami na dworze bez nadmiaru słońca czy obaw związanych z każdym drobnym deszczem. Żagiel będzie też doskonałym wyborem na balkon, gdzie może pełnić taką samą funkcję jak na tarasie. Ważnym aspektem związanym z eksploatacja żagla jest unikanie eksponowania go na zbyt duże wichury, które mogłyby porwać go wraz z innymi lekkimi meblami ogrodowymi.

Dobre podłoże

W poprzedniej części mówiliśmy sporo o wyposażeniu tarasu czy balkonu. Choć niezmiernie ważny jest dobór odpowiednich mebli i akcesoriów, należy także pomyśleć o innych kwestiach, jedną z nich może być dobranie odpowiedniego podłoża na taras lub balkon. Nasz wybór może zależeć od wielu czynników. Kafelki podłogowe należy dobrać w odpowiedniej formie kolorystycznej. W zależności od naszych preferencji możemy zaaranżować podłogę na tarasie w sposób wyglądający na tradycyjny na przykład poprzez wybór kafelków winylowych drewnianych lub pomyśleć nad kafelkami w kwadraty, ewentualnie wybrać niekonwencjonalne wzory.

Wystrój tarasu powinien być dobrze skomponowany – podłoga powinna pasować kolorystycznie do mebli. Jeśli część tarasu jest przysłonięta stałym zadaszeniem wówczas warto się zastanowić nad doborem innych kafelków w części zakrytej i innej w odkrytej. Może to pozwolić na stworzenie swoistych granic, które pomogą zapamiętać, w której części tarasu nie zmokniemy. Innym rozwiązaniem i zastosowanie innych kafelek niż na pozostałej przestrzeni w miejscu gdzie jest stół i krzesła lub jakieś inne siedliska. Takie rozwiązanie pozwoli oddzielić przestrzeń, w której relaksujemy się biernie od przejścia i aktywnego relaksu. 

Wybór kafelków to nie tylko kwestia dotycząca tarasu, lodżi czy balkonu, to także wybór do pomieszczeń w środku naszego domu. Dobrym rozwiązaniem jest rozgraniczanie poszczególnych sfer za pomocą różnych wariantów tak, aby każde pomieszczenie miało swój specjalny kolor lub wzór. W przypadku otwartej przestrzeni, salonów z aneksem i innych tego typu rozwiązań możemy pomyśleć o wyborze innego wariantu w części gdzie gotujemy posiłek, a innego w części gdzie go spożywamy bądź oglądamy telewizję.

Aranżacja ścian

Omówiliśmy już to co może być ważne u góry i dołu naszej przestrzeni, jednak warto zwrócić uwagę, że nie patrzymy w dół ani w górę cały czas i choć aranżacja wnętrza jest pewną całością, która tworzy idealną koncepcję całości, to przez najdłuższą ilość czasu na poziomie naszych oczu jest ściana i meble na niej. Nie należy zastawiać wszystkich ścian pełnymi krytymi meblami, takie rozwiązanie jest niekorzystne z uwagi ubóstwo elementów dekoracyjnych i brak przestrzeni neutralnej lub do relaksu. 

Co możemy zrobić, aby udoskonalić wygląd naszych ścian? Na ścianach możemy zamontować drobne ozdoby czy dobrać odpowiedni kolor farby je pokrywającej. Wśród wielu możliwości na pewno znajdą się też zwolennicy tapet na ścianę. Wszystkie te opcje pozwalają na personalizację i udoskonalenie wnętrza, jednak musimy pamiętać też o elementach funkcjonalności, dopasowania estetycznego czy wytrzymałości elementów naszej aranżacji. Dobrym i trwałym rozwiązaniem mogą być płytki na ścianę, które w przeciwieństwie do tapety czy farby są bardziej trwałe i mniej podatne na zniszczenia, zabrudzenia czy zarysowania. 

Proponowane możliwości pozwalają na wykończenie całego mieszkania, ponieważ płytki ścienne idealnie pasują nie tylko do salonu, przedpokoju, jadali, ale także do łazienki, sypialni czy ściany zewnętrznej wychodzącej na taras lub balkon. Podobnie jak w przypadku kafelków na podłogę należy dopasować warianty do reszty elementów. Co więcej możemy dzięki temu dzielić przestrzeń otwartą analogicznie z podłogą. Dobrze jest wybrać aranżację podłogi i ścian w podobnych, pasujących do siebie kolorach.

Aranżacja dla siebie

Przy planowaniu jak powinien wyglądać nasz własny dom powinniśmy sugerować się przede wszystkim naszymi potrzebami oraz własnym poczuciem piękna. Estetyka dopasowana do naszych upodobań pozwoli nam cieszyć się posiadaną przez nas przestrzenią przez wiele, wiele lat.

Zostaw komentarz