Elektryczne systemy grzewcze z roku na rok ewoluują w stronę daleko idącej automatyzacji. Należy jednak pamiętać, że połączenie ich z czujnikami i sterownikami to niejedyne rozwiązanie, na które stawiają producenci. Jakie jeszcze technologie są implementowane w piecach elektrycznych c.o.?
Stale rosnąca integracja
Zaawansowany piec elektryczny to połączenie funkcjonalnego systemu grzewczego z ogrzewaczem przepływowym. Połączenie obydwu funkcji w jednym piecu pozwala:
- ograniczyć przestrzeń zajętą przez piec,
- ułatwić montaż,
- usprawnić zarządzanie temperaturą.
Dzięki wspomnianej integracji użytkownik może zarządzać zarówno parametrami c.o., jak i c.w.u. z poziomu jednego wyświetlacza. To znacznie upraszcza dobór właściwej temperatury.
Komplementarność z instalacjami PV
Rosnące koszty energii elektrycznej kierują uwagę posiadaczy kotłów elektrycznych w stronę energii odnawialnej. Rzeczywiście, nowoczesny i zaawansowany piec elektryczny ma możliwość podłączenia instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, bardziej rozbudowane kotły oferują możliwość wykorzystania części nadwyżki energii generowanej przez panele. Warto dodać, że całość jest często zintegrowana z licznikiem zużycia energii z fotowoltaiki. Oznacza to, że urządzenie może pracować zarówno jako główne, jak i alternatywne źródło ciepła i co więcej – dostosowywać swoją moc do mocy instalacji.
Zaawansowane sterowanie
Nowoczesny piec elektryczny centralnego ogrzewania może być obsługiwany na kilka sposobów. Sterowanie nim może odbywać się poprzez:
- czujniki pokojowe, zarządzające temperaturą w pomieszczeniu,
- panel sterujący umieszczony na kotle,
- system sterowania radiowego (pokojowego i pogodowego),
- urządzenie mobilne.
W ostatnim wariancie sterowanie odbywa się za pośrednictwem interfejsu WiFi, który umożliwia sprawne i szybkie (bez opóźnień i problemów z połączeniem) sterowanie piecem. Chcąc obsługiwać piec elektryczny za pomocą urządzeń mobilnych, wystarczy zainstalować na smartfonie lub tablecie aplikację dedykowaną konkretnym urządzeniom grzewczym.
Różne tryby pracy
Każdy nowoczesny piec elektryczny centralnego ogrzewania jest urządzeniem, które może pracować w kilku różnych trybach. Najczęściej wymienia się tu tryb nocny i dzienny, przy czym do każdego z nich przypisana jest określona nastawa temperatury. Coraz więcej urządzeń grzewczych jest wyposażona w systemy, które zwiększają zakres przyjętych temperatur. Zaawansowane kotły mogą pracować w zakresie od 5 do nawet 70 stopni Celsjusza. To z kolei oznacza, że można je przełączyć w tryb chroniący instalację przed zamrożeniem i to przy minimalnym zużyciu energii.
Reasumując, kotły elektryczne są stale dopracowywane tak, aby zapewnić maksimum autonomii pracy.