Ogrzewanie za pomocą promienników jest coraz popularniejsze w dzisiejszym świecie. Wynika to przede wszystkim z tego, że popularyzuje się ogrzewanie elektryczne, którego cena spada, natomiast zwiększa się ilość urządzeń grzewczych, za pomocą których możemy je realizować.
Sprawdzamy więc czy montaż promiennika podczerwonego jest rzeczą łatwą i czy możemy je instalować samodzielnie.
Przygotowania do pracy zacząć powinniśmy od rzeczy najbardziej podstawowych. Musimy więc wybrać miejsce, gdzie urządzenie będzie najlepiej spełniało swoje zadanie. Trzeba wiedzieć, że promienniki podczerwieni obejmują obszarem swoje działania całe pomieszczenie, jednak promieniowanie blokują np. meble. Dlatego być może trzeba będzie nieco zmienić ich układ, lub też zamontować kilka dodatkowych urządzeń. Tak naprawdę nie ma limitu ich ilości w jednym pokoju. Lepiej stosować więcej i o niższej mocy, niż jeden o bardzo wysokim poborze prądu, którego promienie mogą jednak nie sięgać do wszystkich wymaganych zakamarków. Miejsce montażu może znajdować się na suficie, na ścianach oraz przy podłodze.
Pierwszym, co trzeba zrobić, to doprowadzić prąd elektryczny do miejsca, gdzie zainstalowany będzie promiennik. Warto w tym celu wykorzystać grube przewody, by można było bez problemu użyć nawet urządzenia o dużej mocy. Jeśli będą one sterowane centralnym termostatem, konieczne będzie także położenie dodatkowych kabli sterujących. Następnym etapem jest montaż kołków podporowych. Trzeba to zrobić możliwie dokładnie, zwłaszcza gdy urządzenie podwieszamy pod sufitem. Promienniki na szczęście nie ważą aż tak dużo, jednak dodatkowe zabezpieczenie zawsze jest cenne. Na końcu należy zawiesić ogrzewacz w wymaganym miejscu oraz podłączyć przewód do jego zacisków. To wszystko, od teraz możemy cieszyć się ciepłem generowanym w sposób ekonomiczny i oszczędny.
W taki właśnie sposób tytułowe urządzenia grzewcze montujemy w pomieszczeniach domu lub mieszkania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać za ich pomocą również ogrzewanie tarasów. W przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych, w promiennikach dochodzi do emisji ciepła poprzez podczerwień, która potrafi skutecznie ogrzewać nawet na zewnątrz budynku.