Cele rekuperacji i wentylacji są takie same: skuteczne usuwanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń i dostarczanie w jego miejsce świeżego. W zależności od indywidualnych potrzeb wybiera się jedną z powyższych instalacji, aby uchronić swoje mieszkanie lub dom przed nadmierną wilgotnością. Dowiedz się, jakie są różnice między rekuperacją a wentylacją i zdecyduj, które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie.
Wentylacja
Jest to niezbędny proces, który powinien zachodzić w każdym domu. W efekcie odpowiedniej wentylacji zapewniany jest stały dostęp do świeżego powietrza, co w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo i zdrowie domowników. Gdyby ten istotny proces nie zachodził, w mieszkaniu podniósłby się poziom dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Dwutlenek węgla znajduje się w wydychanym przez ludzi powietrzu, powstaje również w wyniku pracy kuchenek, kominków, kotłów oraz pieców. W przypadku niedoboru powietrza, w wyniku spalania powstaje śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla, czyli czad. Z kolei nadmiar pary wodnej przyczynia się do rozwoju pleśni oraz grzyba na ścianach mieszkania.
Najbardziej podstawowym rodzajem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Jest to jeden z najstarszych i najprostszych mechanizmów cyrkulacji powietrza. Ten sposób polega na budowie pionowych kanałów wentylacyjnych, dzięki którym odprowadzane jest ciepłe powietrze z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz. Dzieje się to dzięki różnicy ciśnień, która powstaje przy odpowiednich warunkach w kominie wentylacyjnym. Następnie wytwarza się ciąg powietrza, który umożliwia wypychanie powietrza przez wentylacyjny kanał grawitacyjny przez komin do góry. Wentylacja grawitacyjna jest takim rodzajem instalacji, która jest w pełni uzależniona od warunków zewnętrznych.
Rekuperacja
Rekuperacja jest inaczej nazywana wentylacją mechaniczną – system bardziej nowoczesny i energooszczędny od wentylacji grawitacyjnej. Ta instalacja gwarantuje stałą i niezależną od warunków zewnętrznych wymianę powietrza, z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Nawiewane powietrze jest również filtrowane, dzięki czemu jest oczyszczane z różnego rodzaju drobnoustrojów, cząsteczek smogu oraz alergenów. Ogromną zaletą tego systemu jest fakt, że można nim samodzielnie sterować, dzięki czemu ma się pełną kontrolę nad intensywnością wietrzenia. Rekuperacja jest rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ przy lepszej i efektywniejszej cyrkulacji powietrza można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu podczas zimy.
Różnice między wentylacją a rekuperacją
Istnieją znaczące różnice między wentylacją grawitacyjną a rekuperacją. Podstawowym aspektem jest kwestia wymiany zużytego powietrza na świeże, w przypadku rekuperacji cyrkulacja jest efektywna i zachodzi ciągle. Z kolei w wentylacji grawitacyjnej nie następuje stała wymiana powietrza w pomieszczeniach, w wyniku czego oddycha się powietrzem o wysokiej zawartości dwutlenku węgla. W rekuperacji możliwe jest filtrowanie powietrza, które dostaje się do środka, w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie ma takiej możliwości. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość sterowania ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza. Takie rozwiązanie istnieje w przypadku rekuperacji, co jest istotną zaletą tego systemu. W mechanizmie wentylacji grawitacyjnej niemożliwa jest regulacja wpuszczanego powietrza.