Jak szybko posprzątać duży dom?

6 komentarzy
[REKLAMA]

Organizacja pracy to podstawa!

Umycie okien. Czyszczenie luster, armatury, sprzętów, mebli. Starcie kurzu. Trzepanie dywanów, zamiatanie, odkurzanie, szorowanie płytek, mycie podłóg panelowych. Pranie, zmywanie, wyrzucanie śmieci… Lista obowiązków, a także czas, który zabiera sprzątanie, rośnie wprost proporcjonalnie do powierzchni naszego lokum. Teoretycznie małe mieszkanie do porządku doprowadzić można często w godzinę, chociaż stosunkowo długo potrwać może zgrabne ukrywanie niekoniecznie potrzebnych rzeczy. W godzinę trudno jednak osiągnąć ład, posiadając duży dom – nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o sprzątanie w Warszawie, czy o sprzątanie w Szczecinie. Warto więc skorzystać z kilku wskazówek, które pozwolą sprawniej posprzątać dom.

Po pierwsze: strategia

Organizacja pracy to podstawa! Często nie sprzątamy na bieżąco, warto więc wyznaczyć czas, który poświęcimy tylko temu. W zależności od naszych preferencji, sprzątać możemy codziennie „trochę” lub w całości w określony przez nas dzień tygodnia – tradycyjnie zazwyczaj wybieramy sobotę. Poświęcając jednak tym domowym obowiązkom chwilę także w ciągu tygodnia może okazać się, że w sobotę możemy odpoczywać, a zaoszczędzony czas przeznaczać na inne, bardziej nas interesujące zajęcia.

Jeśli decydujemy się na generalne porządki pamiętajmy, by poruszać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara – od lewej do prawej. W ten sposób unikniemy chaotycznego przemieszczania się z miejsca w miejsce i o czystości nie zapomnimy w żadnym zakamarku naszego domu. Zastosować możemy też inny system, np. zaczynamy w pokojach, przenosimy się do łazienki i korytarza, a na końcu zajmujemy się kuchnią.

Po drugie: lista zadań

Zwykle wiemy, co mamy do zrobienia. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, by zadania realizować w odpowiedniej kolejności. Nadrzędną zasadą powinno być sprzątanie „od góry do dołu”. To proste: kurz opada, więc zaczynajmy jego ścieranie od najwyższych poziomów półek czy szafek, używając specjalnych ściereczek z mikrofibry lub elektrostatycznych chusteczek. Zamiataniem, odkurzaniem i myciem podłóg powinniśmy się zająć na samym końcu, kiedy już wszystkie wyższe partie naszego domu zostaną uprzątnięte.

Zdarza się też, że zanim przejdziemy do właściwych czynności sprzątających, pozbyć musimy się śmieci albo poukładać wszystkie przedmioty, które w trakcie tygodnia zmieniły swoje miejsce. Zacznijmy więc od tego – pozwoli nam to sprawniej wykonać wszystkie pozostałe zadania.

Po trzecie: narzędzia

Sprzątanie z pewnością usprawni posiadanie odpowiednich sprzętów oraz środków czystości. Inwestycja w odkurzacz o wyższej mocy opłaci się, kiedy zauważymy, że działa on dokładniej i szybciej. Przybywa także zwolenników robotów sprzątających, wykazujących się coraz większą samodzielnością.

Kolejną kwestią jest zakupienie specjalistycznych detergentów, które łatwiej uporają się z wszelkimi zabrudzeniami. Nie brakuje jednak przeciwników chemicznych środków, stawiających wyłącznie na naturalne produkty. W trakcie wykonywania wielu domowych czynności (również sprzątających) przydać może się więc ocet, oliwa, soda czy sok z cytryny.

Po czwarte: pomoc?

Jeżeli nasz dom jest naprawdę duży, a nadmiar obowiązków zawodowych czy rodzinnych pochłania większość naszego czasu, skutecznym rozwiązaniem może się okazać zatrudnienie pomocy domowej lub osoby do sprzątania, która zadba o codzienną czystość i usprawni funkcjonowanie naszego domostwa. Warto zajrzeć do serwisu www.pomocedomowe.pl, dzięki któremu można łatwo i szybko znaleźć domową pomoc lub gosposię.

6 Responses to “Jak szybko posprzątać duży dom?”

  1. wentsystem

    po piąte: używając w domu oczyszczacz powietrza znacznie redukujemy poziom kurzu, roztoczy i nieprzyjemnych zapachów 🙂

    Odpowiedz
  2. biedronka1

    Do muszli sedesowej używam coca coli.Należy polać muszlę sedesową, wyszorować gąbką i zostawić bez spłukiwania na pół godziny. Coca-cola doskonale eliminuje kamień i rdzę.

    Odpowiedz
  3. Expert

    Mój sposób na kamień i zabrudzenia w wannie to domestos polany na kamień i brud i niech działa na powierzchni. Po kilku minutach obficie spłukać wodą. Kamień w misce sedesowej najlepiej zwalczają kostki toaletowe. Na armaturę używam płynu Cif.

    Odpowiedz
  4. dom na głowie

    Odpowiednie sprzęty i chemia – podstawa. DOmestos i kostki zapachowe potrafią zdziałać wiele.

    Odpowiedz
  5. magdziula

    Sporo ciekawych sposobów i pomysłów na sprzątnięcie w domu. Widać, że blog rozwija się więc warto zaglądać.

    Odpowiedz
  6. eweelinciaj

    teraz bez problemu posprzątam w naszym domu. Ciekawy wpis. Czytałam z zaciekawieniem. Poszukam innych ciekawych tematów na tym blogu.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz