Regularna konserwacja ogrodzenia betonowego skutecznie przedłuży jego trwałość

Komentarze

Ogrodzenia betonowe znakomicie sprawdzają się na terenach prywatnych, jak również do ochrony firm i instytucji. Mają bardzo estetyczny wygląd, są trwałe i odporne uszkodzenia oraz zmienne temperatury otoczenia. W ofertach producentów można znaleźć ogrodzenia w różnych kształtach ze zdobieniami, które zupełnie nie kojarzą się z szarą i przytłaczającą płytą z betonu. Aby jednak ogrodzenie spełniało swoje zadanie przez długie lata, konieczna jest właściwa konserwacja.

Zabezpieczenie powierzchni

Bezpośrednio po postawieniu ogrodzenia betonowego warto dokonać jego impregnacji. Dzięki temu sprawimy, że woda i zanieczyszczenia nie będą łatwo wnikać w strukturę materiału. Beton nie będzie pękał ani się kruszył, a dodatkowo nie stanie się wyblakły pod wpływem promieni słonecznych. Na rynku dostępne są różne impregnaty, które należy nanosić pędzlem lub spryskiwaczem.

Regularne czyszczenie

Ogrodzenie trzeba co jakiś czas wyczyścić. Deszcz i śnieg, jak również zanieczyszczenia wpływają na stan betonu przez cały rok. W związku z tym na powierzchni mogą pojawić się grzyby, porosty, a także białe plamy i zacieki. Jest to naturalne zachowanie betonu, możemy jednak ograniczyć powstawanie nieestetycznych miejsc. Do czyszczenia należy używać specjalnych preparatów chemicznych. Można też oczyścić powierzchnię za pomocą papieru ściernego lub szczotki drucianej. Trzeba jednak robić to ostrożnie, bo podczas czyszczenia mechanicznego możemy uszkodzić powierzchnię ogrodzenia.

Uzupełnianie ubytków

Ogrodzenia betonowe mają tendencję do kruszenia się. Mogą w nim powstawać rysy i szczeliny. Tego typu uszkodzenia mogą doprowadzić do poważnych problemów, jeśli nie zostaną usunięte w krótkim czasie. Naprawy polegają na wypełnieniu szczeliny szpachlą do betonu. Jeśli mamy do czynienia z dużymi ubytkami można wykorzystać specjalistyczne wypełniacze. Ulegają one rozprężaniu po nałożeniu, a po wyschnięciu nie naruszą w żaden sposób struktury betonu.

Ochrona poprzez malowanie

Beton możemy również pomalować. Nie jest to niezbędne, ale w ten sposób można szybko dostosować wygląd do innych elementów otoczenia. Na rynku znajdziemy wiele środków przeznaczonych do malowania betonu na różne kolory. Można uzyskać powłokę imitującą drewno lub inne nietypowe faktury. Najlepiej użyć farby akrylowej lub akrylowo-silikonowej, która jest wysoce odporna na ścieranie i blaknięcie. Nie będzie ona wypłukiwana przez deszcz. Farbę trzeba nałożyć w przynajmniej dwóch warstwach, w przeciwnym razie nie zapewnimy wystarczającego krycia wszystkich zakamarków.

Wygląd i bezpieczeństwo

Ogrodzenie betonowe służy do zapewnienia bezpieczeństwa naszego domu lub firmy. Nie oznacza to, że nie może mieć estetycznego wyglądu. Producentem produktów do budowy ogrodzeń jest firma Jadar – https://jadar.pl/produkty/ogrodzenia.html. W ofercie znajdują się elementy zapewniające trwałość i niebanalny wygląd. Ogrodzenia mogą być wykonane za pomocą różnych technik, które można dostosować do stylu każdej posesji — małej i dużej, klasycznej i nowoczesnej. Powinny być spójne z elewacją domu lub garażu. Natomiast poprzez regularne czyszczenie i stosowanie odpowiednich preparatów zapewnimy wymaganą trwałość. Zabiegi konserwacyjne należy powtarzać przynajmniej co 2-3 lata. Dzięki temu ogrodzenie będzie służyło przez długi czas, codziennie ciesząc oko.

Zostaw komentarz