Krokusy to piękne kwiaty, o rozłożystych, strzelistych płatkach, których odmiany wiosenne kwitną w marcu. Dla miłośników tych kwiatów jest jednak możliwość zakupienia bulw krokusów jesiennych, które kwitną w październiku. W ten sposób można cieszyć się tymi pięknymi kwiatami dwa razy do roku. Można je sadzić bezpośrednio w ziemi lub w specjalnych plastikowych koszyczkach.
Krokus – kwiat, który jest źródłem najdroższej przyprawy świata
Od wielu wieków krokusy, a właściwie ich odmiana jesienna Crocus Sativus, o bordowych kwiatach uprawiana była dla uzyskania szafranu, pozyskiwanego ze szkarłatnych słupków kwiatowych. Tą odmianę można sadzić z powodzeniem w swoim ogródku. Bulwy należy umieścić na głębokości 15 cm. Można bulwy posadzić w funkcjonalnych koszyczkach, co zapobiega również w pewnym stopniu zachwaszczeniu, zwłaszcza w połączeniu ze ściółkowaniem korą. Do pozyskania niewielkiej ilości tej przyprawy, około kilograma, potrzebnych jest około 100 tys. kwiatów, stąd jej bardzo wysoka cena.
Krokusy wiosenne – jak je uprawiać?
Po zakupieniu bulw krokusów trzeba je dokładnie obejrzeć, czy nie mają przebarwień, które mogą świadczyć o chorobach. Sadzenie krokusów wiosennych przypada na wrzesień, ewentualnie początek października. To rodzaj kwiatów, który doskonale prezentuje się zarówno na rabatach, na trawnikach, jak i w ogródkach skalnych. Z powodzeniem można uprawiać je również w donicach. W każdym przypadku można użyć do tego celu koszyczków do sadzenia. Bulwy w koszyczkach umieszcza się na głębokości około 10 cm. Taki sposób sadzenia sprawia, że łatwiej jest wykopać bulwy po okresie kwitnienia, aby przechować je do jesieni i znów zasadzić w ogrodzie. Dzięki temu nie uszkodzi się bulw.
Sadzenie krokusów wiosennych na trawniku
Jeśli sadzi się krokusy wiosenne na trawniku, to dobrze jest użyć do tego celu koszyczków, gdyż dzięki temu nie będą się „rozchodzić”. Krokusy rosnące w grupach wyglądają lepiej. Efektownie wygląda, kiedy wyłaniają się zza kęp jeszcze nie do końca zazielenionej po zimie trawy. Po okresie kwitnienia nie usuwa się jeszcze liści. Należy poczekać do ich zeschnięcia, gdyż bulwy pobierają z nich niezbędne składniki mineralne potrzebne do wzrostu i rozwoju kwiatów w kolejnym sezonie. Bulwy krokusów nie mają długiej żywotności i zdarza się, że atakują je choroby. Niemniej jednak warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie do jesiennego sadzenia. Bulwy wykopuje się w czerwcu. Tu przydają się wspomniane koszyczki. Dzięki temu z łatwością można je zlokalizować. Należy je przechowywać w przewiewnym miejscu o temperaturze około 20 stopni. We wrześniu można je ponownie zasadzić. Sadzenie krokusów na trawniku wymaga również wstrzymania się z chodzeniem w miejscu, gdzie zostały zasadzone, aby nie zniszczyć bulw. Nie można również kosić trawy przynajmniej do maja, aby bulwy po przekwitnięciu zdążyły uzyskać potrzebne składniki mineralne.
Krokusy jesienne – kiedy warto się na nie zdecydować?
Dla tych, dla których krokusy są jednymi z piękniejszych kwiatów polecana jest również uprawa jesiennych odmian. Sadzenie krokusów jesiennych odbywa się w sierpniu. W październiku można liczyć na piękne kwiaty. Bulw krokusów jesiennych nie trzeba wykopywać, choć można to robić. Należy pamiętać, że niezależnie od odmiany jesiennej lub wiosennej krokus preferuje miejsca nasłonecznione i w takich należy go sadzić. Oczywiście gleba powinna być próchnicza i wilgotna. Należy jednak zadbać by nie była zbyt wilgotna, aby bulwy krokusów po prostu nie zgniły. Bulwy po okresie kwitnienia wykopuje się przede wszystkim z powodu tego, że ten kwiat narażony jest na rozwój grzybów. Wykopując bulwy można je przejrzeć pod kątem chorób i pozostawić jedynie te zdrowe. Pozostawienie bulw w ziemi powoduje, że grzyby mogą rozprzestrzenić się na zdrowe bulwy. Bulwy krokusów jesiennych, podobnie jak wiosennych, wykopuje się w czerwcu po zeschnięciu liści.
Uprawa krokusów w koszyczkach sprawia, że ładniej rosną w zwartych grupach. Dodatkowo ich pielęgnacja, a szczególnie wykopywanie bulw jest prostsze. Dzięki krokusom można stworzyć wielobarwny ogród zarówno jesienią, jak i zimą. Można kupić odmiany w klasycznym niebieskim lub fioletowym odcieniu, a także żółte, białe, czy nawet bordowe.
One Response to “Dlaczego warto posadzić krokusy w koszyczkach?”
biedronka1
Krokusy to przed wszystkim zwiastuny wiosny. Pięknie wyglądają w górach na łąkach.