Grzejniki są niezwykle ważnym elementem wyposażenia i instalacji grzewczej. Tak naprawdę można znaleźć szeroki wybór zarówno grzejników standardowych, jak i nowoczesnych przez co naprawdę trudno się zdecydować, jaki wybrać. Zatem co wziąć pod uwagę kupując grzejnik.
Grzejniki standardowe – co warto wiedzieć?
Trudno wyobrazić sobie dom, czy mieszkanie bez grzejnika standardowego. Jednak wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę on pełni. Na samym początku warto pamiętać, że ogrzewanie grzejnikowe niewątpliwie jest bardzo tanie. Współpracuje też z różnymi źródłami ciepła, począwszy od ogrzewania domu paliwami stałymi np. węglem, aż do współpracy z centralnym ogrzewaniem. Warto tutaj wiedzieć, że każdy grzejnik standardowy może mieć jedno z dwóch rozwiązań. Może mieć podłączenie z boku, zatem znajduje się po lewej lub prawej stronie. Z kolei grzejniki dolnozasilane mają podłączenie znajdujące się na dole.
Bo materiał ma znaczenie
Przy zakupie grzejnika należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany. Możliwości jest dosyć sporo. W starych budynkach najczęściej znajdują się grzejniki żeliwne. Są one dosyć masywne i ciężkie. Niestety również długo się nagrzewają. Innym rodzajem są grzejniki aluminiowe. Niestety ich wada jest fakt, że nie utrzymują one dobrze ciepłą. Najpopularniejsze są obecnie grzejniki stalowe. Mogą one być wykonane z zimnowalcowanej blachy, dzięki temu doskonale współpracują z każdym rodzajem ogrzewania. A przy tym szybko się nagrzewają i długo utrzymują też ciepło. Jednak grzejniki standardowe, grzejnikom standardowym nie są równe. Dlatego warto sprawdzić jeszcze, czy posiadają one zabezpieczenia antykorozyjne.
Dobór mocy jest ważny
Gdy temperatura za oknem staje się coraz niższa, to znak że rozpoczyna się sezon grzewczy. Dlatego, aby móc cieszyć się dobrze ogrzanym mieszkaniem, a jednocześnie rachunki nie były zbyt wysokie, należy dobrać odpowiednią moc tego urządzenia. Średnie zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m². Zatem długość grzejnika jest zależna od zapotrzebowania na ciepło. Im pokój większy, tym grzejnik powinien być dłuższy. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę, to czy dom jest z zewnątrz ocieplany. W tym przypadku należy pamiętać, że grzejnik powinien znajdować się w odległości 10 cm zarówno od parapetu, jak i podłogi.
Dizajn – czyli jak dobrać grzejnik do aranżacji
Najważniejsze kryteria, które należy brać pod uwagę przy wyborze grzejników, to materiał, z którego są wykonane oraz moc. Zatem należy wybierać grzejniki jak najwyższej jakości, dzięki temu doskonale utrzymają ciepło. Również ważny jest dizajn. Zatem należy dopasować je do wystroju wnętrz. Niewątpliwie duże, masywne grzejniki żeliwne sprawdzą się w aranżacji wnętrz urządzonych w stylu industrialnym. Do łazienki najlepiej sprawdzi się grzejnik drabinkowy, który dodatkowo może posłużyć jako wieszak na ręczniki. Z kolei do nowoczesnych wnętrz, jak i urządzonych w stylu klasycznym najlepszym wyborem są grzejniki standardowe. Ich prosta i geometryczna forma świetnie się prezentuje. Warto tutaj zauważyć minimalizm i pewną surowość. Zatem taki grzejnik dopełni aranżację w stylu skandynawskim, gdzie liczy się funkcjonalność, ale również minimalistyczna dekoracja. Dla miłośników stylu glamour to także dobry wybór. Taki grzejnik jest ponadczasowy i nie wychodzi z mody. Oczywiście dostępne są również grzejniki dekoracyjne, które mogą mieć różną fakturę, ale i kolor. Jednak w tym przypadku lepiej zachować umiar, bo jak wiadomo moda bardzo szybko się zmienia.
Zakup grzejników do pomieszczeń nie musi być trudny. Wystarczy tylko skorzystać z powyższych rad. Niewątpliwie standardowe grzejniki posiadają jeszcze jedną, ale za to bardzo dużą zaletę. Otóż nie mają one ostrych krawędzi, co stanowi doskonałą ochronę. W przypadku takich grzejników należy jeszcze zwrócić uwagę, aby wybrane przez nas modele posiadały zabezpieczenia antykorozyjne. Dzięki temu grzejnik będzie nam służył przez wiele długich lat, a jego skuteczność w utrzymywaniu temperatury będzie duża. Kolejną zaletą jest też niska cena. W tym przypadku jakość ma bardzo niską cenę.