Budownictwo wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które sprawią, że postawienie budynków nie będzie pochłaniać aż takich zasobów pracy i pieniędzy. Jedną z dostępnych nam już dziś opcji jest budownictwo modułowe. Ale na czym ono właściwie polega i dlaczego warto się nim zainteresować?
Co to jest budownictwo modułowe?
Podstawą budownictwa modułowego jest prefabrykacja. Chodzi o to, że budynek składa się z gotowych modułów. Tak naprawdę wszystkie najważniejsze i zarazem najbardziej pracochłonne procesy konstrukcyjne odbywają się nie na placu budowy, lecz w zakładzie produkcyjnym. Moduły są wykonywane wraz ze ścianami działowymi, drzwiami, otworami okiennymi, łazienkami i toaletami – wszystko od razu w odpowiednich wymiarach. Później na placu budowy jedyne co pozostaje do zrobienia to odpowiednie połączenie poszczególnych modułów oraz podłączenie mediów. Jak można się przekonać na modularsystem.pl, w roli modułów wykorzystuje się między innymi kontenery, stąd też używa się niekiedy sformułowania „budownictwo kontenerowe”.
Jakie obiekty można budować w ten sposób?
Budownictwo modułowe zyskuje sobie coraz większą popularność. Choć domy mieszkalne budowane w ten sposób nie są jeszcze powszechne (choć stosuje się nieraz tę metodę w przypadku hoteli), to coraz szersze zastosowanie znajduje ów typ budownictwa w przypadku obiektów produkcyjnych, biur, pawilonów handlowych, szpitali i przychodni, a nawet szkół i przedszkoli.
Jakie zalety ma budownictwo modułowe?
Oczywiście największą zaletą budownictwa tego rodzaju jest szybkość, z jaką powstaje nowy budynek. Ponieważ używa się prefabrykatów, przed rozpoczęciem prac na placu budowlanym tak naprawdę około osiemdziesięciu procent całej konstrukcji jest już gotowe.
Wystarczy tylko zainstalować system odprowadzania wody deszczowej (spowodowane nią zmiękczenie gruntu mogłoby spowodować osunięcie i zniszczenie konstrukcji), wykonać fundamenty i po prostu zmontować odpowiednio owe gotowe moduły. Oszczędność czasu, jaką zapewnia takie rozwiązanie, jest nie do zakwestionowania. Postawienie budynku tą metodą na ogół nie zajmuje więcej czasu niż dwa miesiące. Tym samym jest to najszybszy sposób na zbudowanie domu.
Budynek modułowy buduje się łatwiej niż tradycyjny nie tylko z tego powodu, że korzysta się z prefabrykatów. Swoje znaczenie ma też to, że teren pod budowę nie musi spełniać tak restrykcyjnych wymagań – budynek modułowy można bez obaw postawić nawet na gruncie skalistym, piaszczystym czy podmokłym, który nie nadawałby się w przypadku budownictwa tradycyjnego.
Inną niewątpliwą zaletą jest elastyczność i swoboda, jaką zapewnia budownictwo modułowe. Można praktycznie do woli w miarę zmieniających się potrzeb rozbudowywać budynek – dołącza się do niego po prostu kolejne moduły. Można też… przenieść go w inne miejsce. Rozmontowanie i ponowne zmontowanie modułów nie stanowi dużego problemu. Zyskujemy więc możliwości, których tradycyjne budownictwo nam nie zapewnia.
Przy tym wszystkim cena takiego przedsięwzięcia jest stosunkowo niewielka. Oczywiście zależy ona od wielu czynników, między innymi od liczby użytych modułów, generalnie jednak i tak zapłacimy mniej niż za budynek o tym samym metrażu wybudowany metodami tradycyjnymi.