Zakup mieszkania pod wynajem od lat uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Nie ma co się dziwić, w końcu przychody z wynajmu zdecydowanie przewyższają zyski z rachunków oszczędnościowych, czy lokat. Tego typu propozycja jest bardzo kusząca, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. O czym powinieneś pamiętać, kupując mieszkanie na wynajem? Zapraszamy do artykułu!
Czy tego typu inwestycja w ogóle się opłaca?
Kupując mieszkanie pod wynajem, musisz brać pod uwagę wiele czynników. To bardzo ważne, ponieważ źle zainwestowane pieniądze mogą okazać się kompletną porażką finansową. Przede wszystkim pamiętaj, że dzisiaj na kupno mieszkania pod wynajem może pozwolić sobie każdy. Nie jest to jedynie przywilej osób bogatszych. Wystarczy skorzystać z kredytu hipotecznego, który później będzie spłacany de facto przez Twoich najemców.
Wynajmując mieszkanie, warto posiadać również rezerwę finansową, która pokrywa wszystkie koszty w momencie, kiedy mieszkanie stoi puste. Powinieneś również pamiętać o tym, że zaangażowanie związane z wynajmem (zwłaszcza krótkoterminowym) jest czasochłonne dla samego wynajmującego. Aby przeliczyć, jakich zysków możesz spodziewać się z wynajmu, warto w tym momencie skorzystać z kalkulatora inwestycyjnego.
Jakie czynniki determinują kwotę wynajmu?
Aby mieć pewność co do tego, że zainteresowanie Twoją nieruchomością będzie spore, warto zdecydować się na zakup mieszkania które:
- będzie położone w dogodnej lokalizacji – tu wszystko zależy od miasta, ponieważ rynki nieruchomości różnią się między sobą w zależności od regionu. Przykładowo, zainteresowanie wynajmem w Warszawie, Poznaniu, Radomiu, czy Łodzi będzie zdecydowanie większe niż w mniejszych miastach* ,
- będzie skierowane do konkretnej grupy docelowej – przykładem mogą być studenci, mieszkańcy korporacji, czy fabryk. Kupując mieszkanie pod wynajem w okolicy tego typu placówek, możesz liczyć na zdecydowanie większe zainteresowanie,
- będzie położone w bloku lub zakupisz je od dewelopera – warto mieć tutaj na uwadze, że budynki z wielkiej płyty cały czas tracą na swojej wartości,
- będzie w stanie dobrym lub do remontu – aby móc wynająć mieszkanie za wyższą kwotę, być może będziesz musiał zainwestować w remont.
Wynajem mieszkania: wady i zalety
Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem, musisz pamiętać, że nie przewidzisz wszystkiego. Najważniejszy jest bowiem dobrze przemyślany wybór lokatorów. Ma największy wpływ na to, jakie poniesiesz koszty związane z najmem. W końcu nie od dziś największą obawą osób wynajmujących są nieuczciwi i niedbający o mieszkanie lokatorzy. Kluczowa jest tutaj dobrze skonstruowana umowa, najlepiej potwierdzona u notariusza. Tego typu dokument chroni właściciela lokalu, jednak sama usługa może kosztować nawet 300 zł.
Jednak kupując mieszkanie pod wynajem, zyskujesz dodatkowy, stały dochód. W zależności od tego, na jakie lokum się zdecydujesz, mieszkanie może z czasem zyskać na wartości. Tego typu rozwiązanie pozwala również uzyskać zdecydowanie większe przychody niż lokata, czy rachunek oszczędnościowy. Kluczowe jest tutaj jednak świadome i w pełni przemyślane podejmowanie decyzji.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące kupna mieszkania pod wynajem.
* za źródłem: Serwis Od Właściciela: https://odwlasciciela.pl/mieszkania/sprzedaz/mazowieckie,radom.html