Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna – jaką wybrać?

Komentarze

W kolejnym poradniku dotyczącym budownictwa domów jednorodzinnych zastanowimy się nad tym jaki typ wentylacji wybrać. Możliwe są bowiem dwie opcje – wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna.

Ta pierwsza wymaga zastosowania kilku dodatkowych urządzeń, grawitacyjna natomiast jest łatwiejsza w montażu, jednak posiada pewne poważne wady. Rozważymy też opcje bogate, takie jak choćby rekuperacja.

Wentylacja grawitacyjna

Zaczniemy od najprostszego typu. Działanie siły grawitacji sprawia, że w pionowym przewodzie kominowym ciepłe powietrze będzie unosić się w górę. Jest to wykorzystywane w systemach wentylacyjnych od dziesiątek, jeśli nie setek lat. Ponieważ wewnątrz pomieszczeń zazwyczaj mamy wyższą temperaturę niż na zewnątrz, to w naturalny sposób taka instalacja wentylacji będzie wyprowadzać zużyte powietrze przewodami poza budynek. Nie ma potrzeby stosowania żadnych innych urządzeń ani rozwiązań. Jednak jest jedna zasadnicza wada. Otóż latem, gdy wewnątrz domu najczęściej mamy niższą temperaturę niż poza murami, gdzie panuje upał, wentylacja grawitacyjna przestanie działać w ogóle. Dlatego gdy na przykład mamy klimatyzację w domu, to taka opcja dla nas odpada.

Wentylacja mechaniczna

Rozwiązaniem powyższego problemu wystaje się zastosowanie specjalnego wyciągu mechanicznego na dachu budynku. Jest to zwykły silnik elektryczny połączony z dmuchawą, która zaciąga powietrze z przewodu kominowego, wymuszając ciąg niezależnie od warunków temperaturowych, wiatru i tak dalej. Montaż wentylacji mechanicznej jest stosunkowo prosty, możemy go nawet wykonać samodzielnie. Jeśli nie chcemy mieć wyciągu na dachu, możemy nawet zdecydować się na prostszą wersję, czyli montaż kratki wentylacyjnej zintegrowanej z wentylatorem wyciągowym. Jednak wtedy mamy większy hałas w pomieszczeniu, ponieważ silnik tego urządzenia będzie musiał pracować przez cały czas.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest wentylacja z rekuperacją. Tutaj powietrze zużyte mieszane jest ze świeżym i wtłaczane z powrotem do pomieszczeń, za pomocą kratek nawiewnych. Daje to ogromne oszczędności cieplne, jednak naprawa wentylacji tego typu bywa czasami trudna, dlatego system musi być bardzo dobrze zaprojektowany. Szerzej na temat rekuperacji opowiemy w kolejnych poradnikach.

 

Zostaw komentarz