Jak stworzyć domowy barek?

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Barek to funkcjonalne rozwiązanie, które przyda się w każdym wnętrzu bez wyjątku. Najlepiej ulokować go w kuchni, zwłaszcza jeżeli jest ona połączona z jadalnią lub salonem. Jakich materiałów użyć, aby stworzyć barek, którego goście będą nam zazdrościć?

Barek częścią zabudowy meblowej

Barek w kuchni połączonej z salonem to rozwiązanie praktyczne. Wieńczący go blat będzie strefą roboczą i stołem, na którym ustawimy przekąski i trunki. Może też stanowić podręczną półkę na kieliszki i szklanki do alkoholi i inne akcesoria. Co istotne, barek w kuchni pozwala na wydzielenie osobnych stref, choć tyczy się to większych powierzchniowo mieszkań.

Z czego wykonać barek?

Chcąc mieć funkcjonalny barek, który będzie spełniał swoje zadanie przez lata, stworzyć go należy z odpowiednich materiałów. Jego obudowę wykonamy z płyt gipsowo-kartonowych. Najlepiej tych wodoodpornych, które przytwierdzamy do wykonanego z metalowych profili szkieletu. Alternatywą są płyty meblowe, z których wykonuje się też szafki kuchenne. Wówczas przydadzą się efektowne metalowe podpory, które będą utrzymywały blat.

To nie koniec możliwości. Równie dobrze mogą być to cegły – klinkierowe lub tradycyjne. Uwagę zwrócić wówczas trzeba na ciężar takiego barku, aby nie był on zbyt dużym obciążeniem dla stropu. W końcu sprawdzą się betonowe bloczki, a nawet szklane pustaki.

Jak wykończyć domowy barek?

Barek z cegły klinkierowej nie wymaga dodatkowego wykończenia. Przy surowych płytach g-k, tradycyjnych cegłach czy betonie, jak najbardziej. To nawet i lepiej, ponieważ pozwoli to nadać mu charakteru, który idealnie wkomponuje się w wystrój wnętrza. Na wiele sposobów możemy wykończyć barki pokryte gładzią lub otynkowane.

Najprościej jest pomalować go farbą, najlepiej w kolorze ściany, przy posadzce ozdabiając go listwą przypodłogową. Bardziej wymagający postawią na płytki ceramiczne zastosowane w kuchni. Do wyboru mamy również płytki czy szkło dekoracyjne. Takie panele szklane szczególnie dobrze wyglądają od strony jadalni lub salonu. Zwłaszcza że pod taflą szkła umieścić można zdjęcie czy grafikę, przez co nadamy wnętrzom indywidualnego charakteru. We wnętrzach, gdzie dominuje styl rustykalny lub skandynawski, ozdobić go najlepiej drewnem. Niezbędne są wówczas klasyczne stołki barowe, również z drewna.

Jaki blat na barek?

Barek musi zostać wykończony blatem, co nadaje mu funkcjonalności. Tyczy się to konstrukcji wzniesionych na stelażu, jak i wymurowanych. Jaki materiał na blat będzie więc najlepszy?

Jednym z wyborów jest blat drewniany, szczególnie dobrze komponujący się z cegłami czy ścianami z kamienia. Alternatywą są blaty laminowane, których wybór jest obecnie bardzo szeroki, tak pod względem koloru, jak i wzoru. W końcu postawić można na prawdziwy kamień. Takie blaty są najlepsze, idealnie pasujące do nowoczesnych wnętrz. Minusem jest ich wyższa cena i duża waga. Zwłaszcza w przypadku konstrukcji zbudowanych na stelażu, które mogą nie wytrzymać ciężaru granitowego czy marmurowego blatu.

 

One Response to “Jak stworzyć domowy barek?”

  1. marta

    barek to fajna sprawa kiedy chcemy sie zrelaksowac od czasu do czasu .

    Odpowiedz

Zostaw komentarz