Poddasze użytkowe to pomysł na zwiększenie powierzchni domu, przeznaczonej do zamieszkania lub zagospodarowania na pomieszczenia techniczne. Przed adaptacją tej przestrzeni warto zastanowić się nie tylko nad finalnym jej wyglądem, ale przede wszystkim kwestiami technicznymi. Jedną z nich jest odpowiednia izolacja, zapewniająca ochronę przed upałem, chłodem, hałasem czy wilgocią.
Poddasze użytkowe
Jak wspomnieliśmy, poddasze to dodatkowa przestrzeń w domu, którą zwykle przeznacza się do zamieszkania. Pomieszczenia nie będą funkcjonalne, jeśli nie zadbacie o ich przygotowanie techniczne. Specjaliści, zajmujący się tego rodzaju pracami, z pewnością doradzą konkretne materiały, jakie warto wykorzystać nie tylko do wykończenia, ale także do izolacji termicznej i akustycznej.
Rynek oferuje szeroki asortyment surowców charakteryzujących się przede wszystkim wysoką skutecznością, łatwością montażu i atrakcyjną ceną. Przed wykonaniem izolacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców, którzy określą newralgiczne miejsca i wskażą tak zwane mostki termiczne, czyli punkty, przez które generowane są największe straty ciepła. Wykorzystując możliwości, jakie daje szybka pożyczka, zdecydujcie się na zatrudnienie specjalisty, który zaproponuje efektywny sposób izolacji.
Tradycyjny styropian
Często spotykaną metodą izolacji termicznej poddasza jest styropian. To materiał syntetyczny, który sprawdzi się w wielu miejscach. Zapewnia przede wszystkim ochronę przed stratami ciepła. Warto jedynie pamiętać, aby dopasować jego grubość do konkretnego wykorzystania. Dzięki swojej plastyczności materiał może być stosowany niemal wszędzie, a łatwe docinanie sprawia, że uszczelnicie nawet trudno dostępne miejsca.
Styropian dostępny jest w wielu wersjach, które różnicuje nie tylko grubość, ale także surowiec, z jakiego został wykonany. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy wskażą najlepsze rozwiązanie, cechujące się wysoką efektywnością, bo przecież o nią najbardziej chodzi. Ocieplenie wewnętrzne z wykorzystaniem styropianu możecie łatwo przykryć płytami G-K.
Wełna mineralna
Innym rozwiązaniem jest wełna mineralna. Wielu specjalistów rekomenduje ten właśnie surowiec, jako najlepszy i najefektywniejszy. Czym różni się od styropianu? Przede wszystkim plastycznością. Wełna sprzedawana jest najczęściej w blokach, a jej giętkość pozwala na uszczelnianie nawet najmniejszych przestrzeni. Łatwo ją dociąć do pożądanych rozmiarów, dzięki czemu zyskujecie skuteczną izolację termiczną.
Nie można zapominać o dźwiękochłonności. W porównaniu do styropianu wełna wykazuje lepsze parametry ochrony przed hałasem. To wskaźnik niezwykle istotny, o którym pamiętajcie przy wyborze materiału izolacyjnego. Warto także wspomnieć, iż wełna jest rozwiązaniem nieco droższym niż standardowy styropian. Jeśli jednak decydujecie się na ten właśnie surowiec, szybka pożyczka pozwoli wam pokryć różnicę w cenie, bez uszczerbku dla zaplanowanego wcześniej budżetu inwestycji.
Poddasze, bez odpowiedniej izolacji, nie będzie nadawało się do zamieszkania. Co więcej, znacznie obniży właściwości termiczne budynku, ponieważ przez nieuszczelnione przestrzenie będzie uciekać ciepło. Warto, decydując się na adaptację powierzchni pod dachem, wybrać skuteczną izolację termiczną i akustyczną. W sfinansowaniu kosztów inwestycji pomocna będzie szybka pożyczka, którą spłacicie w dogodnych, miesięcznych ratach.
One Response to “Izolacja poddasza – rodzaje materiałów ociepleniowych”
kondrat_p
Mieszkam w bloku więc temat poddasza jest mi obcy. Pomimo tego wpis czytałem z zaciekawieniem. Rozejrzę się po blogu w poszukiwaniu równie ciekawych wpisów.