Remont rurociągu gazowego metodą krakingu. Zastosowanie rur polietylenowych

Komentarze
[REKLAMA]

Konserwacja oraz wymiana starych elementów jest niezbędna do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania instalacji w budynku. Bardzo często konieczny jest remont rurociągów gazowych, a wykonuje są się go metodą krakingu. Jakie zastosowanie znajdują w tej metodzie rury polietylenowe?

Na czym polega remont metodą krakingu?

Kraking jest to metoda remontu rurociągu, która polega na wyburzaniu, a mówiąc dokładniej, na kruszeniu starego kanału w celu powiększenia do odpowiedniego stopnia przestrzeni. Wykorzystywany sprzęt to specjalna głowica z wyciągarką. Kawałki dotychczasowej, starej rury są wciskane w grunt. Jednocześnie nowy rurociąg jest wciągany z głowicą rozrywającą lub rozszerzającą. Chcąc zabezpieczyć nowo powstały rurociąg, przed wystąpieniem zjawiska karbu albo powstawaniu pęknięć, korzysta się z tak zwanej wykładziny. Ta wykładzina to najczęściej rura segmentowa (wykonana z PVC albo PE) albo rura polietylenowa, która dodatkowo posiada wzmocnioną powierzchnią zewnętrzną.

Zanim rozpocznie się właściwy remont metodą krakingu, należy odpowiednio przygotować istniejącą instalację. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do renowacji trzeba ocenić stan techniczny rurociągu. Następnie, rurociąg jest czyszczony przy użyciu metody hydrodynamicznej za pomocą urządzenia do czyszczenia kanałów zabudowanym na samochodzie ciężarowym. W dalszej części należy dobrać technikę wykonywania remontu. Tutaj decyzja jest podejmowana na podstawie oceny zniszczeń konkretnej instalacji. Po wykonaniu instalacji, obowiązkowo przeprowadzana jest inspekcja zgodnie z obowiązującymi normami.

Zalety wykorzystania krakingu do remontu rurociągu

Kraking jako metoda remontowania rurociągów gazowych jest bardzo często i chętnie wykorzystywany ze względu na szereg zalet, jakie posiada. Przede wszystkim, dzięki temu, że kraking jest wykonywany za pomocą urządzenia o napędzie hydraulicznym, możliwe jest całkowite wyeliminowanie powstawanie drgań wokół wymienianego przewodu, a co za tym idzie  – nie ma obaw o to, że sąsiednie rurociągi zostaną uszkodzone. Kolejną zaletą jest możliwość dopasowania średnicy nowego rurociągu.

Jest to możliwe, ponieważ kraking wykorzystuje wyburzanie, przez co nowa średnica może być zarówno mniejsza od poprzedniej, jak i nawet o 30 % większa. Większa średnica poprawia działanie całej instalacji oraz znacznie zwiększa przepustowość. Dodatkowo metoda krakingu jest optymalna pod względem utrudnień ruchu. Ze względu na jej przebieg, roboty ziemne zostają skrócone do minimum, podobnie jak odtwarzanie nawierzchni. Niewątpliwym plusem wykorzystywania krakingu do remontowania rurociągów jest także skrócenie czasu realizacji inwestycji, a co za tym idzie, występowanie mniejszych utrudnień dla odbiorców gazu.

Dzięki metodzie krakingu możliwe jest relatywnie szybkie, sprawne oraz optymalne wykonanie remontu rurociągu gazowego. Ta metoda pozwala na dopasowanie średnicy nowej rury, przez co możliwe jest dopasowanie jej do konkretnej instalacji i poprawienie jej działania. Metoda krakingu wykorzystuje między innymi rury polietylenowe jako ochronę dla nowych rur, co zapobiega pękaniu czy innym niepożądanym zjawiskom. Takie zabiegi znacznie przedłużają żywotność rurociągu i zwiększają czas bezawaryjnej eksploatacji całej instalacji.

Źródło: Elplastplus – rury pp

 

Zostaw komentarz