W jaki sposób zabezpieczyć bramę garażową w czasie zimy?

Komentarze

O bramę garażową należy dbać o każdej porze roku, jednak w okresie zimowym szczególnie ważna jest właściwa konserwacja, z uwagi na warunki atmosferyczne, w tym znaczne opady śniegu, marznący deszcz, a także niskie temperatury, które mogą negatywnie wpływać na jej działanie. Oto wskazówki dla osób, które chcą wiedzieć jak dbać o bramę garażową aby w okresie zimowym działa zawsze bez zarzutu.

Codzienne dbanie o bramę garażową w okresie zimowym – wskazówki dla właścicieli bram garażowych

Aby brama garażowa działała bez zarzutu należy przede wszystkim po każdych opadach śniegu odśnieżać nawierzchnię wokół niej. Co istotne, nie powinno się używać do odśnieżania bramy pługa, ani odgarniać nim śniegu, który zalega w otwarciu bramy, ponieważ może to powodować uszkodzenia, a także awarie w obrębie zawiasów. Jeśli brama wyposażona jest w automatykę to niestety możemy w takiej sytuacji uszkodzić również sam napęd.

W czasie zimy, a także wcześniej – już jesienią, istotne znaczenie ma regularna konserwacja. Sama konstrukcja bramy zabezpieczona jest przed działaniem wody, jednak jeśli nie zadbamy o kontrolę jakości i sprawności wszystkich jej elementów, to może dojść do uszkodzeń mechanicznych, a także do zamarzania. Dlatego w okresie zimowym zwróćmy szczególną uwagę na takie elementy bramy garażowej jak np. sprężyny, które są odpowiedzialne za bezpieczny ruch skrzydeł. Występują one w większości modeli bram garażowych. Aby właściwie zabezpieczyć je na okres zimowy należy zastosować odpowiedni smar lub też produkt w postaci spray’u, który jest łatwy w aplikacji i dociera we wszystkie miejsca.

O właściwą konserwacją bram garażowych warto zadbać jeszcze jesienią, niezależnie od tego czy jest to brama otwierana ręcznie czy też automatycznie – za pomocą pilota. Warto wcześniej sprawdzić stan wszystkich uszczelek. Natomiast tuż po tym jak spadnie pierwszy śnieg, a także później, należy regularnie sprawdzać czy na drodze, po której porusza się skrzydło bramy, nie zalega śnieg. Jeśli tak jest – konieczne jest regularne usuwanie go z nawierzchni, dzięki czemu brama będzie mogła płynnie otwierać się i zamykać, co umożliwi bezpieczny wjazd do garażu. W ten sposób unikniemy też przemarzania skrzydeł.

Eksperci wskazują, że w okresie zimowym powinno się unikać sytuacji kiedy brama jest przez dłuższy czas otwarta, ponieważ może to powodować zamarzanie jej elementów, a nawet trwałe uszkodzenia i utratę gwarancji.

Zimowa konserwacja bram przesuwnych i uchylnych – o czym warto pamiętać?

W sytuacji kiedy posiadamy bramy przesuwne, wyposażone w przeciwwagę, to istotne znaczenie w okresie zimowym ma regularne usuwanie śniegu – zwłaszcza w miejscach gdzie znajdują się skrzydła w czasie przesuwania bramy. Z kolei, jeśli mamy bramy uchylne to ważną kwestię w okresie zimowym stanowi odpowiednia konserwacja zawiasów, na których osadzone są skrzydła. Warto pokryć je gęstym smarem, aby właściwie funkcjonowały mimo niskich temperatur, a także regularnie usuwać śnieg zalegający w szynie. Wiele osób decyduję się również na inne rozwiązanie, takie jak przymocowanie do powierzchni zewnętrznej przewodu grzejnego. Tego typu przewód samoczynnie podgrzewa powierzchnię szyny gdy jest to konieczne, a tym samym uniemożliwia gromadzenie się śniegu i przemarzanie.

Warto także pamiętać, że w okresie zimowym należy unikać zamarzania zamków, dlatego odpowiednio wcześniej konieczne jest ich właściwe zabezpieczenie ich smarem silikonowym, który bezpiecznie wypiera wodę i pełni funkcję ochronną.

Zimowa konserwacja bramy garażowej z napędem – o czym warto pamiętać?

Napędy bram garażowych montowane są wewnątrz pomieszczenia, co zapewnia ich ochronę nawet w czasie niskich temperatur i obfitych opadów śniegu, jednak w okresie zimowym należy pamiętać o ich regularnej konserwacji. Co istotne, konserwacji nie powinno się wykonywać samodzielnie, ponieważ może to powodować różnego rodzaju uszkodzenia, a także skutkować utratą gwarancji. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do odpowiedniej firmy serwisowej.

Na ogół napędy do bram wjazdowych są przystosowane do pracy także przy niskich temperaturach, dlatego nie powinno być problemu z ich działaniem w okresie zimowym. Warto jednak sprawdzić samodzielnie czy fotokomórki działają bez zarzutu, a w sytuacji awaryjnej zadzwonić po pomoc do serwisu.

Oczyszczanie bramy garażowej w okresie zimowym – na jakie kwestie warto zwrócić uwagę?

W czasie niskich temperatur warto pamiętać o starannym oczyszczaniu bramy garażowej ze śniegu i innych zabrudzeń. Do tego powinno się stosować delikatne i niedrażniące środki chemiczne, a także miękkie ściereczki i gąbeczki. Zdecydowanie odradza się stosowanie silnych preparatów, które mogą naruszyć zewnętrzną powierzchnię bramy i samo skrzydło, lub też spowodować zmatowienia i utratę gwarancji. Warto też pamiętać aby w okresie zimowym usuwać zanieczyszczenia z prowadnic.

W czasie zimowym obowiązkowo należy pamiętać również o konserwacji elementów mechanicznych. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale unoszące się w powietrzu drobinki kurzu, pyłu i piasku mogą wpływać negatywnie na poszczególne elementy mechaniczne bramy. W praktyce może to powodować uszkodzenia lub szybsze zużycie się łożysk lub sprężyn. Dlatego w okresie zimowym powinno się używać specjalistycznych produktów do ochrony elementów metalowych, które zabezpieczą je nie tylko przed korozją, ale także przed wilgocią i niskimi temperaturami.

W okresie zimowym warto szczególnie dbać o bramy garażowe, pamiętając przede wszystkim aby zawsze starannie oczyszczać panele bramy za pomocą niedrażniących i delikatnych środków chemicznych, które można kupić w renomowanych sklepach. Warto też zadbać o elementy mechaniczne, uszczelki i sprężyny, a także regularnie odśnieżać bramę, aby utrzymać ją w nienagannej sprawności. Dzięki tym czynnościom uda nam się przygotować bramę garażową nawet na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, jakie panują o tej porze roku, w tym skrajnie niskie temperatury, mróz lub obfite opady śniegu.

Zostaw komentarz