Montaż instalacji gazowej powinien odbywać się z wykorzystaniem do tego dobrego gazownika. Obecnie na rynku znajdziemy wielu specjalistów, którzy świadczą usługi gazowe. Sprawdzamy, czym w praktyce zajmuje się fachowiec, jakim jest gazownik i do czego możemy go zatrudnić.
Kim jest gazownik?
W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć na pytanie, kim jest gazownik. Jak się pewnie domyślasz, jest to specjalista, który świadczy usługi gazowe. Możesz mu zlecić m.in. montaż czy remont instalacji gazowych, ale także najróżniejszych urządzeń zasilanych gazem, np.:
- podłączenie piecyka gazowego,
- podłączenie kuchenki gazowej,
- wymiana piecyka gazowego,
- wymiana kuchenki gazowej,
- montaż instalacji gazowej,
- remont instalacji gazowej,
- wymiana instalacji gazowej.
Podłączanie piecyków i kuchenek gazowych
Jeżeli weźmiemy pod uwagę najpopularniejsze usługi gazownicze, które świadczy dobry gazownik z uprawnieniami w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy i każdym innym mieście, wydaje się, że są to prace w obszarze podłączania kuchenek gazowych oraz piecyków.
W przypadku piecyków bardzo często wybierane są tzw. Junkersy służące podgrzewaniu wody. Co jest oczywiste, jako że paliwem takich piecyków jest gaz ziemny, ich montaż wymaga dużej ostrożności. Dobry gazownik, który ma uprawnienia gazownicze, najpierw zajmie się demontażem starego piecyka i odcina od niego dopływu gazu oraz wody. Konieczne jest także wywiercenie dziur do zawieszenia piecyka. Po jego montażu fachowiec zajmuje się podpięciem gazu i wody, sprawdzając szczelność całej instalacji oraz przeprowadzając jej testy.
Warto pamiętać, że do odprowadzania spalin nie można używać rur aluminiowych, które nie są odporne na pożar sadzy w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Rura powinna być wykonana ze stali kwasoodpornej.
Z punktu widzenia przepisów należy też mieć na uwadze, że podgrzewacz z otwartą komorą spalania może być zamontowany w pomieszczeniach o kubaturze przynajmniej 8 metrów sześciennych. Jeżeli komora jest zamknięta, może ono mieć 6,5 metra sześciennego.
Uprawnienia gazownicze musi mieć także gazownik, który wykonuje podłączenie gazu do kuchenki. Co jest oczywiste, kluczowa jest szczelność takiego połączenia. Dlatego po podłączeniu paliwa gazownik powinien sprawdzić szczelność z wykorzystaniem detektora gazu. Instalacja gazowa jest podłączana za pomocą elastycznych węży w ochronnym oplocie stalowym.
Oczywiście nie są to jedyne usługi, jakie może wykonać gazownik. Popularne jest również spawanie gazowe. Spawanie rur gazowych to metoda łączenia metali, która polega na nadtopieniu brzegów metali za pomocą płomienia gazowego. Wprawdzie niekiedy stosuje się przy nim wodór i propan, ale najczęściej są to acetylen oraz tlen. Spawacz gazowy może połączyć rury gazowe i nie tylko. Najczęściej stosuje się je przy pracach naprawczych instalacji gazowych, wodnych oraz centralnego ogrzewania. Do największych zalet spawania gazowego należą wysoka wydajność oraz szybkość.