Efekt płomieni w kominku gazowym

Komentarze

Kto nie marzy o chwilach relaksu w komfortowych warunkach? Widok płomieni w kominku podczas odpoczynku w wygodnym fotelu przy wciągającej lekturze czy podczas spotkania w gronie najbliższych może mieć magiczny wpływ na aurę takich chwil.

Wielu jednak nie może posiadać kominek na drewno bądź woli uniknąć ciągłych problemów ze składowaniem drewna i czyszczeniem brudnej szyby. Czy wobec tego nie możemy w swoim domu czy mieszkaniu cieszyć się wizją prawdziwych płomieni w kominku? Czystą i wygodną alternatywą dla tradycyjnych kominków są kominki gazowe. W związku z zastosowaniem czystego paliwa jakim jest gaz nie musimy obawiać się zaostrzających się przepisów antysmogowych, które już pozbawiły mieszkańców Krakowa możliwości posiadania tradycyjnego kominka. Ponadto w kominku gazowym musimy martwić się o ciągłe czyszczenie szyby, która z racji użycia gazu po prostu się nie brudzi a to nie ostatnia przewaga kominków gazowych.

Kominek gazowy jest po prostu znacznie wygodniejszy w użyciu niż kominek opalany drewnem również dzięki pełnej kontroli nad całym procesem spalania. W przypadku palenia drewnem nie mamy możliwości natychmiastowego zmniejszenia wielkości płomieni. Gdy zrobi się za ciepło możemy jedynie przymknąć dolot powietrza, co sprawi, że z powodu niedostatecznej ilości tlenu palenisko zacznie przygasać zwiększając znacznie ilość emitowanej sadzy. Natomiast w kominku gazowym wielkość płomieni (i ilość otrzymywanego ciepła) możemy zmienić momentalnie bez wpływu na czystość spalania.

A co z efektem wizualnym samych płomieni w kominku gazowym? To chyba najważniejsza sprawa aby kominek dobrze prezentował się w naszym salonie. Efekt płonących polan w kominku gazowym może być równie atrakcyjny jak ogień w tradycyjnym kominku opalanym drewnem a dzięki stale czystej szybie sam widok płomieni jest pełniejszy.
Odpowiednio skonstruowane palniki w połączeniu z dobrej jakości polanami potrafią do złudzenia oddać efekt prawdziwie płonących szczap drewna. Wybierając kominek gazowy warto zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj zastosowanych palników. To właśnie od jakości palników zależeć będzie finalny widok płomieni w kominku.

Większość małych kominków wyposażona jest w pojedynczy palnik. Przy większych urządzeniach można znaleźć modele z dwoma, trzema, czterema nawet pięcioma palnikami co znacznie zwiększa poczucie głębi ognia. W takich przypadkach istnieje więcej możliwość prezentacji płomieni poprzez sekwencyjne włączanie i wyłączanie wybranych palników a to daje większe możliwości regulacji płomieni co przekłada się na mniej jednostajny widok paleniska. Ma to ogromne znaczenie kiedy często korzystamy z kominka i nie chcemy aby widok płomieni nam spowszedniał. W najtańszych modelach z jednym albo nawet dwoma palnikami z najniższej półki widok płomieni będzie jednostajny, monotonny i po pewnym czasie zacznie nam się kojarzyć bardziej z piecykiem gazowym niż kominkiem. W dobrej jakości kominku gazowym dzięki ciągle czystej szybie sam widok paleniska jest znacznie lepszy niż w kominku opalanym drewnem.

Przy ilości palników sprawa jest dość prosta, natomiast jak ocenić jakość ich wykonania? Jak to zwykle bywa z większością rzeczy na świecie do pewnych efektów trzeba dojść poprzez doświadczenie. Dlatego warto tutaj zaufać sprawdzonym producentom. Największe doświadczenie w produkcji kominków gazowych ma Holandia, która jest ich kolebką. To stamtąd też pochodzą najbardziej uznani i doświadczeni producenci. W kwestii gwarancji na urządzenie warto upewnić się co jest nią objęte. Często producenci oferują dłuższą gwarancję na elementy praktycznie nie ulegające awarii (korpus, palniki) a krótszą na podzespoły o krótszej żywotności (sterowanie kominka). Warto więc przed zakupem upewnić się jak długą gwarancją objęte są poszczególne elementy kominka.

Najtańsze dostępne na rynku modele zwykle po zainstalowaniu nie wyglądają zachęcająco prezentując bardzo sztucznie wyglądającą wizję ognia. Planując zakup kominka gazowego musimy się przygotować, że będzie kosztować trochę więcej od tradycyjnego kominka. Cenę rekompensuje natomiast komfort użytkowania, bo obsługa kominka gazowego ogranicza się do sterowania pilotem.  Dzięki temu oprócz wygody zyskujemy pełną kontrolę nad ilością uzyskiwanego ciepła. W tym miejscu trzeba jeszcze wspomnieć o czystości – nie tylko emitowanych spalin, lecz również otoczenia wokół samego kominka. Jako, że nie musimy składować opału odchodzi nam konieczność sprzątania wszelkiego rodzaju trocin, kawałków drewna i liści, które mogą roznosić się po całym salonie. Na koniec kwestia która wydaje mi się najbardziej istotna – czysta szyba, bo to właśnie szyba jest najbardziej eksponowanym elementem całej instalacji kominka. W dobrej jakości kominku gazowym sprawa jest prosta – spalanie gazu jest czyste dzięki czemu szybę przecieramy co najwyżej z kurzu. Wśród lepszych modeli istnieje nawet możliwość zamówienia specjalnej szyby antyrefleksyjnej, która nawet w słoneczny dzień nie odbija promieni świetlnych zapewniając widok paleniska jakby było niczym nie osłonięte. Dzięki temu, pomijając już oszczędność czasu na zmywaniu szyby z sadzy, w kominku gazowym cały czas mamy widok paleniska który jest niczym nie zakłócony. Niezależnie od momentu mamy praktycznie natychmiastowy dostęp do widoku płomieni. Natomiast w kominku opalanym drewnem zawsze patrzymy najpierw na mniej lub bardziej zabrudzoną szybę a dopiero potem na płomienie. W tradycyjnym kominku nawet najdroższy wkład z najnowocześniejszym systemem dopalania spalin nie wybawi nas od tego problemu. I tutaj można stwierdzić, że poprzez lepszy, czystszy dostęp do widoku płomienia, sama wizja ognia dostępnego w niemal sterylnych warunkach może być bardziej atrakcyjna niż w tradycyjnym kominku.

Lepsze kominki gazowe mają w pilocie funkcje „falowania płomieni” – polega to na tym, że płomień w kominku w określonym czasie przechodzi od maksimum do minimum i odwrotnie, dzięki czemu kominek zmniejsza monotonność wizji płomienia.
Bardzo dużą zaletą kominka gazowego jest to że można go zainstalować nawet w mieszkaniu w bloku w mieście ponieważ nie wymaga podłączenia do tradycyjnego komina. Instalacja kominków gazowych w miastach staje się coraz bardziej popularna także dzięki coraz szerszemu dostępowi do gazu ziemnego choć należy pamiętać, że kominek gazowy może być zasilany także gazem z butli.

Decydując się na instalację kominka warto poważnie zastanowić się nad wszystkimi wadami i zaletami zarówno kominków gazowych jak i tych opalanych drewnem. Wydaje się jednak, że możliwość pełnej kontroli nad emitowanym ciepłem oraz ogólny komfort użytkowania kominków gazowych spowoduje, że będą one wypierać tradycyjne kominki opalane drewnem. Dodatkowym argumentem jest zaostrzająca się z roku na rok sytuacja z przepisami antysmogowymi. Sama wizja ognia pozostaje kwestią indywidualną, więc przed podjęciem decyzji warto sprawdzić jak wygląda uruchomiony kominek. Duży wybór działających  paleniska gazowych można zobaczyć w salonie firmy Omikron Kominki w Warszawie na ul. Bartyckiej 24/26 pawilon 101. Z wyglądem palących się kominków gazowych można się też zapoznać na YouTube na kanale Holenderskie Kominki Gazowe. Ponadto dużo informacji na temat kominków gazowych można znaleźć na stronie www.KominkiGazowe.info.


 

Zostaw komentarz