Montaż okna dachowego – porady i wskazówki

Komentarze
[REKLAMA]

Okna dachowe na poddaszu umożliwiają dostęp do naturalnego światła, a wyższe modele zapewniają optymalną temperaturę za sprawą właściwości termoizolacyjnych, a także tłumią hałas, dochodzący z zewnątrz. Warunkiem ich funkcjonalności i spełniania wszelkich zadań jest jednak właściwe zainstalowanie ich w połaci dachu. Jak prawidłowo przeprowadzić montaż okna dachowego? Oto zestaw praktycznych porad i podpowiedzi.

Podstawowe zasady jak zamontować okno dachowe

Na właściwości termoizolacyjne poddasza wpływ mają nie tylko parametry okien, ale także ich właściwy montaż. Z tego względu warto przestrzegać ogólnie przyjętych norm i zasad, a przede wszystkim kierować się instrukcją, która może znacznie różnić się w zależności od producenta. Okna dachowe zawsze instaluje się między krokwiami, chociaż w niektórych wypadkach niezbędne będzie zastosowanie wymianu. Koniecznym elementem montażowym jest kołnierz uszczelniający, który odprowadza wodę opadową i zapewnia szczelność. Wykończenie wnęki dachowej powinno zaś umożliwiać swobodny przepływ powietrza po powierzchni okna.

Kołnierz uszczelniający i jego rola w montażu okna dachowego

Niezwykle istotnym elementem konstrukcji okna są kołnierze uszczelniające, które nie tylko ułatwiają i przyspieszają montaż, ale przede wszystkim pozwalają zachować w pomieszczeniu idealne warunki termiczne i chronią wnętrze budynku. Wyróżniamy trzy rodzaje kołnierzy:

Kołnierz uszczelniający zewnętrzny – którego zadaniem jest odprowadzanie wody opadowej poza budynek,

Kołnierz z folii paroprzepuszczalnej (RUC) – odpowiedzialny za wiatroszczelność wokół okna, szczelność połączenia okna z pokryciem wstępnym dachu i usprawnienie montażu.

Kołnierz ze spienionego polietylenu (IFC) – który ogranicza straty ciepła, dzięki czemu zapewnia szczelność termiczną okna.

W ofercie akcesoriów montażowych Dakea znaleźć można kilka modeli kołnierzy, dopasowanych do różnego rodzaju pokryć dachowych.

Czy warto zamontować okna dachowe obok siebie?

Już na etapie projektowania domu należy zastanowić się nad ilością i rozmieszczeniem źródeł światła, co znacząco ułatwi późniejszy montaż okien dachowych. Przyjmuje się, że odpowiednie doświetlenie poddasza można uzyskać, jeśli powierzchnia przeszkleń okien dachowych wynosi nie mniej niż 10% powierzchni pomieszczenia, jeśli konstrukcja pozwala, warto jednak umieścić ich więcej. Jednym ze sprawdzonych sposobów na to, jak zamontować okna dachowe, jest umieszczenie ich obok siebie, czyli w zespoleniu. Rozwiązanie to pozwala cieszyć się lepszym widokiem, jest niezwykle estetyczne, a także pozwala cieszyć się dużą ilością naturalnego światła dziennego. W ofercie Dakea znaleźć można specjalne kołnierze kombi do montażu zespolonego, które świetnie sprawdzą się przy każdego rodzaju pokryciu dachowym.

Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas montażu?

Świadomość najczęściej popełnianych błędów pozwala uniknąć ich wówczas, gdy sami rozpoczynamy montaż okna dachowego. Ostrożnym należy być już na etapie kupna, wybór okien o zbyt słabych parametrach termoizolacyjnych może bowiem wpływać na problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury na poddaszu. Sięgając po sprawdzone modele, takie jak Dakea Ultima Energy można być pewnym gwarancji oszczędności energetycznej i komfortu cieplnego.

Podczas montażu warto zwrócić uwagę na wykończenie szpalet okna. Glify na dole okna powinny być ułożone pionowo, na górze zaś poziomo, dzięki czemu ciepło rozprowadzane jest równomiernie na całej płaszczyźnie okna. Wielkość okien musi być dopasowana do konstrukcji dachu, wszelkie informacje o tym, jak zamontować okno dachowe, warto czerpać zaś z instrukcji dodanej do produktu. Oprócz dobrej jakości okien należy zwrócić uwagę na dodatkowe elementy/produkty instalacyjne dostarczane przez producenta, czyli kołnierze termoizolacyjne, z folii paroprzepuszczalnej i z folii paroizolacyjnej (RVB). Ten ostatni warto zastosować na etapie montowania płyty k-g.

Zostaw komentarz