Budowa domu to nie lada wyzwanie i wiele razy trzeba zmierzyć się z różnymi problemami. Bywa, że na działce nie ma możliwości, by podłączyć się do miejskiej kanalizacji i trzeba pomyśleć o innym rozwiązaniu. Wtedy pojawia się dylemat, czy lepiej wybrać popularne szambo, czy może postawić na coś nowoczesnego i zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Które rozwiązanie ma więcej zalet, kiedy nie można mieć miejskiej kanalizacji?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dlaczego warto?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla innych, przestarzałych form kanalizacji. To, co przemawia na korzyść takiego rozwiązania to nie tylko nowe technologie, ale również fakt, że przydomowe oczyszczalnie są tanie w eksploatacji. Użytkownicy wspominają także o dużej wygodzie, bowiem nie muszą martwić się regularnym oczyszczaniem tak jak ma to miejsce w przypadku szamba, co zresztą w skali roku jest bardzo kosztowne. Wybór takiej biologicznej oczyszczalni ścieków to także eliminacja przykrych zapachów, które są często spotykane w starszych rozwiązaniach kanalizacyjnych.
Największą zaletą biologicznych oczyszczalni ścieków jest to, że pracują one właściwie same. Za czyszczenie odpowiadają zastosowane nowoczesne technologie, które można sprawdzić w przydomowych oczyszczalniach widocznych między innymi w sklepie www.ekodrensklep.pl/produkty/oczyszczalnie-przydomowe. Dzięki nim nie trzeba martwić się usuwaniem zalegających nieczystości, a jedynie wywozem osadów.
Szambo – czy ma jakieś zalety?
Szambo to rozwiązanie, które jeszcze do niedawna dominowało w kwestii kanalizacji. Nie jest ono żadnym skomplikowanym mechanizmem, jak w przypadku przydomowych oczyszczalni. Jest to zbiornik, w którym gromadzone są nieczystości. Należy pamiętać o tym, by regularnie je wywozić. Do największych zalet tego rozwiązania należą niskie koszty założenia szamba. W niektórych przypadkach jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Kiedy? Na przykład gdy działka jest zbyt mała, by zamontować na niej przydomową oczyszczalnię, poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki lub planowane jest małe produkowanie nieczystości, co w przypadku oczyszczalni byłoby po prostu nieopłacalne.
Szambo czy oczyszczalnia – co wybrać?
Zwolenników jednego, jak i drugiego rozwiązania nie brakuje. Coraz więcej jednak pojawia się osób, które są zainteresowane nowymi technologiami na swojej działce. Są to z reguły osoby młode, które cenią sobie komfort, a przydomowe oczyszczalnie właśnie go zapewniają. Mimo iż początkowo montaż może być droższy niż w przypadku szamba, tania będzie późniejsza eksploatacja. Będzie to głównie koszt prądu i nie będzie on należał do najwyższych. Posiadanie szamba natomiast, mimo iż jego zakup jest tańszy, wiąże się z droższą eksploatacją. Regularne wywożenie nieczystości może wynieść nawet kilka tysięcy rocznie, a do tego dochodzi jeszcze pamiętanie o systematycznym czyszczeniu, wynajmowanie specjalnej firmy, płacenie za usługi, a ponadto pojawiają się jeszcze nieprzyjemne zapachy związane z użytkowaniem szamba.
One Response to “Oczyszczalnia przydomowa czy szambo? Co wybrać gdy nie można podłączyć się do miejskiej kanalizacji?”
biedronka1
Konkretny sposób pozbywania się nieczystości może być narzucony w pozwoleniu na budowę.Decydujące znaczenie ma usytuowanie szamba czy oczyszczalni oraz warunki gruntowo-wodne panujące na działce.