Okna, parapety, rolety – stylowy oraz pragmatyczny wystrój domu

3 komentarze

Przestrzenie w ścianie służące do przewietrzania pomieszczenia należy odpowiednio urządzić. Warto, aby oprócz samych okien pojawiły się też parapety i rolety. Wszystko po to, żeby wystrój domu wyglądał stylowo, a przede wszystkim pragmatycznie.

Punkt pierwszy – okna

Okna, podobnie jak drzwi, stanowią zamknięcie otworu w ścianie, który służy na przykład do wentylacji pomieszczenia. Składają się one z elementu ruchomego, czyli skrzydła zbudowanego z szyby i ramy, a także z elementu nieruchomego, czyli ościeżnicy. Okna odznaczają się izolacyjnością termiczną trzymającą ciepło w pomieszczeniu, akustycznością wpuszczającą dźwięki do pomieszczenia, wentylacją rzutującą na wymianę gazów między pomieszczeniem a środowiskiem, aż  wreszcie bezpieczeństwem, czyli właściwym zamknięciem. Według najbardziej popularnego podziału okna klasyfikuje się na: drewniane, plastikowe oraz aluminiowe.

1. Okna drewniane:

Okna drewniane to szyby w drewnianej ramie. Najlepiej wkomponowują się w stare kamienice i wille. Są wytrzymałe, ale mają tendencję do niszczenia, efektem czego wymagają malowania i lakierowania. Wykazują odpowiednią szczelność i rozszczelnienie, wbrew obiegowej opinii jaka panuje na ich temat.

2. Okna plastikowe:

Okna plastikowe to szyby w plastikowej ramie, a dokładniej w ramie z PCV, czyli z polichlorku winylu. Najlepiej wkomponowują się w nowe domki i bloki. Są wytrzymałe i przeważnie nie mają tendencji do niszczenia. Odpowiednia szczelność i rozszczelnienie to ich znak rozpoznawczy.

3. Okna aluminiowe:

Okna aluminiowe to szyby w aluminiowej ramie. Najlepiej wkomponowują się w biurowce i galeriowce. Są bardzo sterylne, a przy tym estetyczne. Posiadają największą szczelność i rozszczelnienie.

Sprawdź okna w Anex Okna.

Punkt drugi – parapety

Parapety wypełniają wnękę okienną od wewnątrz i od zewnątrz. Oprócz funkcji dekoracyjnej, parapety wewnętrzne chronią ciepło bijące z grzejników, alby nie uciekało okien, z kolei parapety zewnętrzne chronią ściany przez zawilgoceniem i zaciekaniem. Parapety do użytku wewnętrznego wykonuje się z blachy, z PCV, z drewna, z cegieł, z kształtek/płytek klinkierowych lub z kamienia, a parapety do użytku zewnętrznego z akrylu, z aluminatu, PCV, z drewna, z płytek ceramicznych, z płyty pilśniowej lub z kamienia.

Punkt trzeci – rolety

Rolety, podobnie jak żaluzje pionowe, żaluzje poziome, czy plisy okienne, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczenia. Stanowią one rozwijany materiał, który montuje się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie okna. Rolety wewnętrzne nie tylko chronią przed słońcem, ale też odgrywają funkcję dekoracyjną. Wykonuje się je, w zależności od zapotrzebowania, z grubszej lub cieńszej tkaniny. Rolety zewnętrzne z kolei oprócz ochrony przed światłem, zapewniają ochronę przed dźwiękiem i zanieczyszczeniem, a ponadto przed utratą ciepła z pomieszczenia. Wykonuje się je przeważnie z blachy lub z PCV. Rolety to przedmiot stylowy i pragmatyczny.

3 Responses to “Okna, parapety, rolety – stylowy oraz pragmatyczny wystrój domu”

 1. Żaluzje plisowane warszawa

  Tak merytorycznego tekstu nie znalazłem już dawno. Naprawdę bardzo przyjemnie przyjemnie się czyta i liczę na kolejne wpisy tego autora.

  Odpowiedz
 2. Rolety w kasecie warszawa

  No, no za taki materiał powinni dawać literacką Nagrodę Nobla. A tak na serio, to wielkie dzięki za wyczerpujące rozwinięcie tematu i omówienie paru spraw.

  Odpowiedz
 3. Plisy Rolety Warszawa

  Spora porcja wiadomości. Widzę, że trzeba się bardziej zainteresować tematyką.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz