Dom powinien funkcjonować jak dobrze naoliwiona maszyna. Jego budowa jest przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym, dlatego już na etapie wyboru projektu warto optymalnie zagospodarować przestrzeń, dostosowując ją tak, by maksymalnie wykorzystać metraż i wygodnie poruszać się między poszczególnymi pomieszczeniami.
Projekty domów z poddaszem, tak popularne w ostatnich latach wydają się być optymalnym połączeniem zalet domu parterowego i piętrowego. Jednak by w pełni cieszyć się takim domem przez długie lata musimy odpowiedzieć sobie na pytanie:, jakie funkcje ulokować na poddaszu?
Oczywistym jest, że poziome oddzielenie części ogólnej z salonem i kuchnią od prywatnej z sypialniami domowników to rdzeń podziałów funkcjonalnych. Problematyczne mogą okazać się pomieszczenia dodatkowe takie jak ogólnodostępna (lub nie) łazienka i toaleta, garderoba, pralnia, strych czy pomieszczenie gospodarcze, pracownia lub gabinet itd.
Zacznijmy, więc od łazienki i toalety. Jeśli miejsce nam na to pozwala funkcje te warto rozdzielić, szczególnie, gdy nasza rodzina to więcej niż 2+1. Ogólnodostępna toaleta jest nieodzownym elementem zagospodarowania poddasza, szczególnie ważna, gdy z sypialni korzystają dzieci, dla których nocne wycieczki po schodach mogą być problemem. Takie rozwiązania są najczęściej stosowane w projektach domów z poddaszem i o tą funkcją nie trzeba się szczególnie martwić. Nieco inaczej ma się sprawa łazienki, która w zależności od upodobań i rozmieszczenia funkcji na parterze może pełnić role jedynie pomocniczą, przeznaczona na szybki prysznic lub być główną łazienką w domu. Mała łazienka na poddaszu nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, jeśli w parterze znajduje się jedynie strefa dzienna. Jeśli jednak oprócz salonu i kuchni na parterze zlokalizowana sypialnię np. rodziców, najpewniej tam znajdzie się wygodna łazienka z dużą wanną.
Równie ważne jest umieszczenie gabinetu lub pracowni, jeśli któryś z domowników potrzebuje przestrzeni do pracy w domu. Osoby, które nie będą zapraszać do domu swoich współpracowników czy kontrahentów mogą pozwolić sonie na pracownię na poddaszu – oddaloną od zgiełku rodzinnego życia na parterze. Podobnie Ci, dla których ważny jest idealny spokój umożliwiający skupienie. Wadą takiego rozwiązania jest brak oddzielenia pracy od prywatnego życia.
Garderoba – element niekonieczny acz wygodny. Można ją ulokować pod skosami w formie wygodnych szaf i komód, można tez wydzielić osobne pomieszczenie. Czy będzie ogólnodostępna, czy raczej związana z jedną lub z każdą z sypialni oddzielnie zależy od upodobań domowników i przestrzeni do zagospodarowania? Osobne garderoby lub pojemne szafy w każdej z sypialni to rozwiązanie, które pozwoli na samodzielne dbanie o garderobę każdego z członków rodziny. W przypadku najmłodszych rozwiązanie do może wiązać się z dodatkową porcją pracy choćby przy utrzymaniu porządku. Ogólnodostępna garderoba dla wszystkich może być kompromisem między potrzebą prywatności a wygodnym przechowywaniem.
Pralnia (z suszarnią) na poddaszu to kolejne pomieszczenie, które w tym właśnie miejscu ma więcej zalet niż na parterze. W projekty domów z poddaszem pojawia się ona w zazwyczaj wtedy, gdy mamy do dyspozycji większą powierzchnię użytkową. Jeśli na poddaszu jest również garderoba, pralnia na tej kondygnacji zaoszczędzi wielokrotnego pokonywania schodów.