Farby do domu – jakie farby wybrać do różnych prac malarskich w domu?

1 Komentarzy

W sklepach budowlanych i hurtowniach wiele jest rodzajów farb, których można użyć podczas malowania. Różnią się one nie tylko nazwami, ale i składnikami czy zastosowaniem. Nie ma jednej uniwersalnej farby, którą można pomalować wszystkie pomieszczenia. Jakie zatem farby są odpowiednie do różnych prac malarskich?

Jakie farby do malowania domu wybrać?

Jest wiele różnych farb, które używane są podczas malowania. Nie zawsze są to najczęściej wybierane, popularne farby akrylowe. Dostępne są także winylowe, lateksowe, akrylowo-lateksowe farby, o których można dowiedzieć się więcej na stronach dystrybutorów farb (www.polifarb-gliwice.pl/dla-domu/dla-domu/dla-domu). Nowością na rynku są farby ceramiczne, po które coraz chętniej sięgają Polacy.

Rodzaje farb do wnętrz

Wspomniane już farby winylowe mają w składzie polichlorek lub polioctan winylu. Dzięki temu, pomalowana powierzchnia jest gładka i odporna na zmywanie. Farby lateksowe mają dużą zawartość żywicy w składzie, przez co są elastyczne, świetnie kryją, a do tego są odporne na zarysowania. Farby akrylowe zawierają żywicę akrylową i wyróżniają się dobrym kryciem odpornością na czynniki chemiczne i szorowanie.

Są jeszcze farby akrylowo-lateksowe, które łączą cechy obu tych farb i mają dobrą przepuszczalność powietrza, są elastyczne i odporne na różne czynniki zewnętrzne. Natomiast farby ceramiczne mają w składzie mikrokulki ceramiczne, dzięki którym pomalowana powierzchnia jest gładka, dobrze pokryta, nie pochłania brudu i kurzu i jest odporna na szorowanie.

Farby a zastosowanie

Nie każdą powierzchnię można pomalować jedną, uniwersalną farbą. W kuchniach i łazienkach, gdzie istnieje ryzyko zabrudzenia czy unosi się wilgoć, lepiej pomyśleć o farbach odpornych na takie warunki. Dobrze by było, gdyby można było zmywać ze ścian plamy i nie martwić się o to, że farba wyblaknie. Dlatego też do pomieszczeń typu kuchnia czy łazienka, warto zdecydować się na wodoodporne farby akrylowe lub lateksowe.

W pokojach dziennych, dziecięcych, sypialniach można zastosować farby wodorozcieńczalne. Najważniejsze, by nie były one szkodliwe dla środowiska i domowników, nie zawierały amoniaku czy rozpuszczalników.

Oprócz ścian, możemy malować też inne elementy. Nie ma jednak farby, która byłaby odpowiednia do malowania pokoju i jakiegoś konkretnego tworzywa. Osoby, które chcą pokryć coś metalowego, mogą wybierać wśród farb poliwinylowych, akrylowych, olejno-ftalowych, alkidowych czy chlorokauczukowych.

Inne farby i impregnaty przeznaczone są do drewna. Wybór odpowiednich produktów zależny jest od tego, czy dany element jest dekoracyjny, czy znajduje się w pomieszczeniu, czy może cały czas jest na zewnątrz. Takimi specyfikami można pokryć bowiem okna, drzwi, altanki, meble ogrodowe, dekoracje wykonane z drewna itp. Wśród farb często wybieranych wymienia się akrylowe, ftalowe i kredowe. Dostępne są także specjalne bejca do drewna.

Wybierając farby trzeba zwrócić uwagę nie tylko na skład, ale i na zastosowanie. Nie każda farba będzie odpowiednia do pokrycia powierzchni z różnych tworzyw. Istotne jest również zastosowanie i właściwe dobranie farby do malowanego pomieszczenia.

One Response to “Farby do domu – jakie farby wybrać do różnych prac malarskich w domu?”

  1. pistolety do malowania

    Rzeczywiście wybór farb do malowania to nie jest łatwa sprawa. Bardzo dużo jest dostępnych modeli na rynku, a poszczególne farby różnią się między sobą intenstywnością i jakością. Dlatego też poza dobrymi farbami warto zadbać o dobre urządzenia do malowania.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz