Jak prawidłowo dbać o rolety zewnętrzne? Czyszczenie i konserwacja

Komentarze
[REKLAMA]

Rolety zewnętrzne odgrywają niezwykle ważną rolę zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach publicznych. Codzienne są jednak narażone na uszkodzenia, zabrudzenia oraz opady atmosferyczne. Korzyści z regularnego czyszczenia i konserwacji mechanizmu zwijającego jest naprawdę sporo. Nie każdą czynność możesz wykonać na własną rękę. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na pomoc specjalistów i profesjonalny montaż rolet zewnętrznych we Wrocławiu!

Rolety zewnętrzne – jak działają?

Rolety zewnętrzne wpływają na utrzymanie stałej temperatury powietrza w Twoim domu, nie dopuszczając do utraty ciepła. To nie jest jednak ich jedyna funkcja – służą również do redukcji hałasu, zacienienia oraz ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a nawet… włamaniami.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Urządzenia różnią się pod względem montażu, funkcji oraz sposobu sterowania (manualny, automatyczny). Podstawowe kategorie rolet zewnętrznych to:

  • antywłamaniowe (ochrona przed kradzieżą);
  • adaptacyjne (montowane na elewacji, dzięki czemu można je dopasować do każdego budynku);
  • podtynkowe (przeznaczone przede wszystkim do instalacji w nowo powstających obiektach);
  • nadstawne (wstawiane razem z oknami).

Typ rolet można dobrać indywidualnie – według własnych preferencji lub specyfiki budynku, tak aby zachować spójność ze stylem architektonicznym. Producenci zapewniają nie tylko szeroką gamę barw i rozmiarów, ale także form – obecnie wielką popularnością cieszy się minimalistyczny design.

Jak zadbać o rolety zewnętrzne?

Najważniejszą kwestią w utrzymaniu dobrej kondycji rolet jest ich regularny przegląd. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, możesz od razu przystąpić do działania. Czujność i obserwacja pozwolą zareagować odpowiednio szybko na wszelkie odstępstwa od normy, a także zapobiec poważniejszym uszkodzeniom mechanizmu. W pierwszej kolejności sprawdź m.in. stan prowadnic oraz poziom zabrudzenia.

Systematyczne czyszczenie to podstawa, ale jest kilka zasad, o których należy pamiętać. Po pierwsze, nie można myć rolet, jeśli temperatura wynosi mniej niż 0°C. Po drugie – muszą pozostać rozwinięte do całkowitego wyschnięcia. W przypadku zignorowania tych wskazówek rolety zbutwieją, a na ich powierzchni pojawi się pleśń.

Elementy ruchome (np. łożyska, przeguby) wymagają stałego smarowania olejem w celu utrzymania płynnego funkcjonowania całego mechanizmu. Niektóre środki mają właściwości konserwujące i antykorozyjne. Oprócz odpowiednich preparatów (trzeba unikać żrących płynów na bazie alkoholu) przyda Ci się również zwykła, miękka ściereczka do usuwania kurzu i pyłu, a także wiadro z wodą. Pamiętaj, aby zachować delikatność i nie szorować rolet, inaczej możesz je zarysować, co wpłynie niekorzystnie na estetykę.

Profesjonalny montaż rolet – zalety

O ile regularne czyszczenie i podstawowe czynności związane z konserwacją każdy może wykonać we własnym zakresie, to bardziej zaawansowanych prac już nie. Z profesjonalnej pomocy warto skorzystać w kwestii wszelkich uszkodzeń. Samodzielna próba naprawienia usterki może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, generując przy tym jeszcze większe koszty.

Prawidłowe zainstalowanie rolet poprawia ich wydajność termoizolacyjną, dzięki czemu zaoszczędzisz nawet do 30% na ogrzewaniu. Warto zastanowić się nad profesjonalnym montażem rolet zewnętrznych we Wrocławiu ze względu na wielu specjalistów na lokalnym rynku. Korzystając z usług doświadczonych firm, zyskujesz pewność, że mechanizm będzie działać prawidłowo przez długie lata.

Zostaw komentarz