Odzież robocza i ochronna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Komentarze
[REKLAMA]

Nie do każdej pracy możemy przyjść w zwykłym, codziennym ubraniu czy też garniturze. Niektóre zawody wymagają odzieży, która uchroni nas przed pyłem, brudem, spadającymi przedmiotami, a czasem też różnymi substancjami chemicznymi. W wielu miejscach posiadanie własnego stroju jest wręcz niezbędne do podjęcia codziennych wyzwań. Po co wybiera się odzież roboczą i ochronną? Jak dokonać właściwego zakupu odzieży dla pracowników? Czy ubranie ochronne i robocze to to samo?

1. Odzież robocza i odzież ochronna – czy to to samo?

2. Odzież BHP – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

3. Ubrania BHP – kiedy kupić i jak często wymieniać?

4. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając tanią odzież roboczą?

Odzież robocza i odzież ochronna – czy to to samo?

Chociaż mogłoby się wydawać, że te dwa pojęcia są tożsame, odzież robocza i ochronna to nie do końca to samo. Ubranie ochronne może stanowić odzież roboczą, jednak ta druga nie zawsze ma właściwości ochronne. Ubrania robocze wybieramy wtedy, gdy pracownicy spędzają czas w szczególnych warunkach, w których ich zwykłe, codzienne odzienie mogłoby przeszkadzać, być niewygodne lub ulec zniszczeniu. Odzież ochronna z kolei ma nie tylko zabezpieczać zwykłe ubranie, ale także samego noszącego. Branże, w których wymagane jest zapewnienie pracownikowi należytego stroju to między innymi przemysł budowlany, chemiczny, kosmetyczny czy spożywczy.

Odzież BHP – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Profesjonalna odzież ochronna powinna być nie tylko wykonana z najlepszych możliwych materiałów, ale również dopasowana do sylwetki osoby ją noszącej. Koszulki, bluzy, spodnie czy swetry powinny dobrze przylegać do ciała, tak aby zminimalizować ryzyko zaczepienia materiału o jakiś element otoczenia. Buty BHP zwykle wykonane są na wzmocnionej podstawie i dodatkowo posiadają stalowe noski, tak aby spadający z wysokości element nie uszkodził palców osoby pracującej przy danym stanowisku. Z kolei odzież ochronna czy kombinezony robocze często muszą być dodatkowo odporne na różne substancje lub chronić przed działaniem określonych urządzeń. Wiele przykładów wysokiej jakości odzieży roboczej znajdziesz na stronie: https://optimumbhp.pl/odziez-robocza-ochronna.

Ubrania BHP – kiedy kupić i jak często wymieniać?

Częstość wymiany odzieży roboczej nie jest z góry ustalona w dziale BHP Kodeksu Pracy. To kwestia indywidualna pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, która często jest uzależniona od charakteru wykonywanej pracy. Produkty takie, jak kamizelki robocze, spodnie, kurtki odblaskowe czy kurtki robocze sezonowe są wymieniane zdecydowanie rzadziej, niż odzież ochronna, która musi spełniać określone normy aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi. Osobnym regulacjom podlegają zwykle również buty, w przypadku których tempo zużycia jest zależne od konkretnej osoby.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając tanią odzież roboczą?

Wybierając odzież roboczą należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość jej wykonania oraz użyte materiały. Produkty muszą również pasować na osoby, które mają je nosić – niedopuszczalnym jest by pracownik dostał zbyt małe lub zbyt duże odzienie. W przypadku ubrań ochronnych musimy również sprawdzić, czy spełniają one odpowiednie normy, a także jak powinny być poprawnie użytkowane. Ostatnią kwestią jest także budżet – warto przed zakupami zrobić rekonesans, który pozwoli nam na ustalenie realnej stawki na odzież dla pojedynczego pracownika. W ten sposób lepiej zaplanujemy wydatki związane z ubraniami, a także będziemy mogli zapewnić pracownikom najlepsze możliwe opcje do wyboru.

Zostaw komentarz