Jak dbać o dywany

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Dywany są jednym z popularniejszych sposobów na ozdobę podłóg i zapewnienie wysokiego komfortu chodzenia po mieszkaniu. Dywany akrylowe, wełniane, z długim lub krótkim włosiem, czesane i wykładziny dywanowe. Każdy z nas z pewnością ma swoje ulubione modele dywanów i chce, aby służyły mu przez jak najdłuższy czas. Aby tak było, musimy się nauczyć dbać o nie. Co można robić, a czego nie? Jak usuwać plamy? Jak odświeżyć dywan?

Odkurzanie dywanów

To podstawowa czynność, która pomoże nam zachować ładny wygląd dywanów przez wiele lat. Odkurzanie nie tylko usuwa kurz, włosy i sierść spomiędzy włókien, ale również podnosi włosie, sprawiając że dywan wygląda jak nowy i staje się puszysty. Wbrew temu co wiele osób twierdzi, dywanom nie szkodzi częste odkurzanie. Wręcz odwrotnie. Im dłużej dywan jest nieodkurzany, tym większa ilość zanieczyszczeń się w nim zbiera. Chodząc po dywanie, są wdeptywane do jego środka, sprawiając że ich późniejsze będzie znacznie trudniejsze i czasochłonne.

Pranie dywanów

Co pewien czas należy dywany prać. Do tego celu idealnie nadają się odkurzacze piorące. Pranie pozwala oczyścić włókna z brudu, który się do nich przykleił. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli w mieszkaniu są zwierzęta wychodzące na dwór. Wilgoć obecna na ich sierści i nogach, jest najczęstszą przyczyną zabrudzeń na dywanach.

Plamy

Usuwanie plam z dywanów, powinno się odbywać nie poprzez ich pocieranie (które prowadzi do zabrudzenia pozostałej części dywanu, ale przez dociskanie szmatki lub gąbki, aby wyciągnąć spomiędzy włókien jak największą ilość wilgoci.

One Response to “Jak dbać o dywany”

  1. Elwira

    niestety w związku z uczuleniem na kurz nie mam w domu dywanów ;(

    Odpowiedz

Zostaw komentarz