Odświeżanie mebli ogrodowych na wiosnę

Komentarze
[REKLAMA]

Drewno jest szlachetnym i ponadczasowym surowcem. Wykonane z niego meble będą prezentować się pięknie jeśli tylko zadbamy o podstawy pielęgnacji oraz renowację kiedy tylko będzie ona potrzebna. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać! Jak zapewnić meblom ogrodowym odpowiednie warunki? Czym je odświeżyć? Podpowiadamy w artykule.

Przygotowanie odpowiednich akcesoriów i narzędzi

Rozpoczęcie pracy bez odpowiedniego przygotowania jest niemożliwe. Aby odświeżyć meble ogrodowe sprawdźmy swój asortyment i uzupełnijmy go o potrzebne elementy. Na początku warto dokładnie przyjrzeć się meblom: czy przez okres zimowo-jesienny uległy zniszczeniu? W jakim stanie jest lakier lub farba na ich powierzchni? Dopiero po odpowiedzeniu sobie na te pytania możemy przejść do dalszych kroków. Drugim krokiem jest sprawdzenie swojego zaopatrzenia. Zwróćmy uwagę szczególnie na:

  • narzędzia – podstawowy śrubokręt, ale także wiertarka i wkrętarka okażą się niezbędne. Dodatkowo, aby nadać meblom świeżego wyglądu zastanówmy się nad zeszlifowaniem wierzchniej warstwy lakieru – pozbędziemy się w ten sposób niechcianych rys i innych tego rodzaju zniszczeń. Duży wybór profesjonalnych szlifierek oferuje sklep internetowy JP-Tech, kliknij w link i zapoznaj się z aktualną ofertą tutaj: (jptech-maszyny.pl/szlifierki-do-drewna).
  • akcesoria – warto przygotować sobie papier ścierny o różnych grubościach ziaren, a także pędzle i wałki potrzebne do malowania.

Impregnacja, lakierowanie, malowanie, konserwacja

To dzięki temu procesowi materiał jest chroniony przed wszelkiego rodzaju zmianami w strukturze i właściwościach drewna. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, grzyby czy szkodniki mogą osłabić kondycję drewna oraz spowodować pleśnienie, gnicie i kruszenie. Aby temu zapobiec, musimy zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe podkładem gruntującym i wybranym produktem zabezpieczającym – może być to lakier, impregnat, czy też w pełni kryjąca farba – zależnie od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać. Pamiętajmy, aby zapoznać się z wytycznymi producenta, gdyż tylko w ten sposób uzyskamy w pełni satysfakcjonujący efekt końcowy.

Zabierz się za renowację!

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy – aby praca była efektywna powinniśmy wcześniej się do niej przygotować i zebrać potrzebne nam narzędzia i akcesoria. Odświeżanie mebli ogrodowych rozpocznij od przygotowania jego powierzchni. W miarę możliwości rozkręć je tak, by ułatwić sobie dostęp do trudno dostępnych miejsc. W przypadku surowego drewna należy sprawdzić, czy jest ono suche, gładkie oraz wolne od zabrudzeń. Jeśli nie – należy je dokładnie wyczyścić. Kiedy drewno jest przygotowane możemy zabierać się do dalszej pracy. Pokrywamy je cienkimi warstwami wybranego środka, czekając jednak aby każda z nich w pełni wyschła. Meble malujemy podczas suchej, bezwietrznej pogody; większość preparatów wymaga temperatury 15-25°C.

Odświeżanie mebli ogrodowych na wiosnę – podsumowanie

Drewniane meble ogrodowe są niemałym wydatkiem, warto więc dbać o ich kondycję. Coroczna kontrola ich stanu pomoże nam upewnić się, że meble będą służyć długo i skutecznie, dlatego nie ignorujmy tych czynności. Dobrej jakości maszyny drewna są inwestycją na całe życie i znacznie ułatwiają pracę – dzięki nim renowacja stanie się dobrą zabawą. Dodatkowo – zyskujemy możliwość eksperymentowania z kolorami oraz formą zabezpieczenia mebli, dzięki czemu będziemy mogli się nimi długo cieszyć.

Zostaw komentarz