Stopnice betonowe w nowoczesnym budownictwie

Komentarze
[REKLAMA]

Współczesne budownictwo zna wiele rozwiązań architektonicznych i materiałów, które sprawiają, że cały proces budowy trwa krótko, całość wygląda estetycznie, jest trwała i solidna. Dużą popularnością cieszą się m.in. stopnice betonowe, którym przyjrzymy się w tym artykule. Sprawdzamy, czym jest taki materiał budowlany, jakie ma on zastosowanie oraz jakie są rodzaje stopnic wykonanych z betonu.

Stopnice betonowe – co do jest i do czego służą?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, czym są stopnice betonowe. Tak więc, jak sama nazwa wskazuje, są to prefabrykaty z betonu wytwarzane w formie prostopadłościanów. Określa się je również mianem betonowych stopni schodowych, a to dlatego, że służą do wznoszenia schodów zewnętrznych. Co nie jest bez znaczenia, zastosowanie takich prefabrykatów znacząco skraca zakres oraz czas robót związanych z budową schodów na zewnątrz budynku.

Mimo iż jest wiele sposobów na wykonanie schodów zewnętrznych, właśnie stopnice betonowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ to rozwiązanie konstrukcyjne, które niesie w sobie mnóstwo zalet.

Najwyższa trwałość

Zacznijmy od tego, że stopnice betonowe są naprawdę bardzo trwałym i solidnym materiałem budowlanym. Są bowiem produkowane z betonu odpornego na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu beton ten nie pęknie pod wpływem zmiany temperatur. Nie są mu też straszne deszcz, śnieg czy mróz. Nie odbarwia się on również pod wpływem promieniowania słonecznego.

Jako że jest to materiał bardzo trwały, stopnice wykonane z betonu będą doskonałe dla każdego, kto chce mieć solidne schody na zewnątrz swojego domu czy innego budynku. Jednocześnie można je łączyć z kostką brukową czy płytami betonowymi, co pozwala na estetyczne wykończenie schodów na zewnątrz budynku. Szczególnie że same prefabrykaty również występują w wielu odcieniach, fakturach i wymiarach. Mogą imitować na przykład marmur, klinkier, drewno czy płytki ceramiczne.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Materiał wybierany na schody zewnętrzne musi być nie tylko odporny na działanie warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim bezpieczny podczas eksploatacji przez domowników i gości. Jest to istotne szczególnie w przypadku dzieci i seniorów, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy o wiele łatwiej o oblodzenie i upadki.

W przypadki stopnic betonowych nie jest to problemem. Mają one bowiem właściwości antypoślizgowe. Oprócz tego zawsze dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa można je w sezonie sprzyjającym oblodzeniu posypać piaskiem.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że stopnice betonowe to naprawdę dobry materiał, jaki można wykorzystać do budowy schodów na zewnątrz budynku. Mają wiele zalet i znacząco przyspieszają prace związane ze wzniesieniem schodów. Nie wymagają też konserwacji i są trwałe, a więc będą inwestycją na długie lata. Wydaje się, że trudno znaleźć równie dobry materiał o takim stosunku zalet i jakości do ceny.

 

Zostaw komentarz