Mogłoby się wydawać, że wybór baterii łazienkowych nie jest niczym skomplikowanym. Wielu inwestorów ich wyboru dokonuje dopiero na końcu remontu. O wiele bezpieczniej zakupu takich elementów dokonać znacznie wcześniej. Sprawdzamy, jak wybrać baterie łazienkowe do umywalki, ale też wanny i prysznica.
Rodzaje baterii łazienkowych
W pierwszej kolejności należy dokonać podziału baterii łazienkowych. Główny podział obejmuje:
- łazienkowe baterie umywalkowe i do bidetów,
- łazienkowe baterie prysznicowe, wannowe i wannowo-prysznicowe.
Baterie do umywalek i bidetów
W przypadku baterii umywalkowych zwykle są to elementy stojące (tzw. sztorcowe), a więc montowane w otworze w ceramice. W zależności od modelu mogą to być:
- baterie jednootworowe,
- baterie dwuotworowe.
Znacznie rzadziej spotyka się baterie trzytorowe oraz czterootworowe. Jeżeli jest to bateria wielotorowa, musi ona zostać dopasowana do urządzenia sanitarnego. Kluczowe jest, aby pasowała do wyciętych otworów montażowych.
Alternatywą dla baterii sztorcowych są artykuły nablatowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one montowane obok umywalki w blacie szafki. Cechą charakterystycznych takich umywalek jest ich wyższy korpus od tych montowanych w umywalkach. Najczęściej są to artykuły jednotorowe, zalecane do umywalek o wąskim obrzeżu w kształcie misy.
Baterie prysznicowe, wannowe i wannowo-prysznicowe
W przypadku tego rodzaju baterii również wyróżniamy kilka różnych wersji. Przede wszystkim baterie prysznicowe, wannowe oraz wannowo-prysznicowe można podzielić na:
- baterie natynkowe,
- baterie podtynkowe.
Oba rozwiązania mają swoje zalety, aczkolwiek baterie podtynkowe są znacznie droższe. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ są one o wiele bardziej eleganckie. Jeżeli są to baterie prysznicowe podtynkowe, na zewnątrz wyprowadzone są jedynie uchwyty regulujące wypływ wody oraz wąż ze słuchawką, a w przypadku baterii wannowej – wylewka. Elementy, które mieszają wodę, są schowane w ścianie.
Taka budowa jest niezwykle estetyczna, same baterie są też łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Oczywiście ewentualnie więcej problemów generuje naprawa lub wymiana takiej baterii. Oprócz tego warto wskazać na baterie wolnostojące, które służą wannom i są montowane w podłodze. To urządzenia, które sprawdzą się w wannach wolnostojących.
Niezależnie od rodzaju baterii mogą one mieć bardzo różne kształty i długości. Również w tym przypadku każdy typ budowy ma swoje zalety. Jeżeli bateria ma większą wylewkę (baterie kaskadowe), woda wypływa szerokim strumieniem. Wyróżnia się też baterie ruchome, które zapobiegają rozchlapywaniu wody, z automatycznie wciąganym wnętrzem, a nawet sufitowe wyposażone w kolorowe oświetlenie LED.
Czym charakteryzuje się dobra bateria łazienkowa?
Wielokrotnie przy wyborze baterii łazienkowych użytkownicy sugerują się wyłącznie ceną. Z pewnością cena jest ważna, ale lepiej na koszt zakupu spojrzeć w odniesieniu do jakości. Droższe baterie prysznicowe czy umywalkowe mają grubszą powłokę chromu, dzięki czemu są lepiej zabezpieczone przed zarysowaniem i matowieniem. Jeszcze lepiej, jeżeli na baterii znajduje się powłoka PVD, która zwiększa trwałość wykończenia baterii.
Ważna jest też jakość mosiądzu stosowanego przy korpusie i wylewce. Najprościej sugerować się wagą, a im bateria jest cięższa, tym lepiej, ponieważ ma grubsze ścianki. W końcu uwagę należy też zwrócić na głowice regulujące przepływ wody. Najlepszym wyborem są głowice ceramiczne, które wypadają lepiej od głowic plastikowych.
Dodatkowe funkcje baterii łazienkowych
Przy wyborze baterii łazienkowych warto znać rozwiązania technologiczne, które wpływają na komfort użytkowania, ale także stan portfela w toku eksploatacji. Na pewno dobrym pomysłem mogą być baterie jednouchwytowe, które są oznaczone jako rządzenia oszczędzające wodę. Coraz większą popularnością cieszą się również baterie umywalkowe i prysznicowe wyposażone w termostat, dzięki czemu nie ma obowiązku za każdym razem regulowania temperatury wody.
Nowoczesnym rozwiązaniem są też baterie wyposażone w czujnik automatycznie uruchamiający wodę. To baterie bezdotykowe, które są stosowane również w miejscach publicznych. Do ich atutów na pewno należy wysoki poziom higieny. Co więcej, pozwalają one oszczędzić nawet połowę zużytej wody. Innym systemem pozwalającym oszczędzać wodę jest tzw. click ograniczający ruch uchwytu baterii w górę. Standardem są też perlatory napowietrzające wodę i zwiększające jej ciśnienie. Szacuje się, że używanie perlatora może zmniejszyć zużycie wody nawet o ponad 50%, a więc jest to inwestycja, która szybko się zwraca.
Jak dobrać baterie do wystroju łazienki?
Ważne jest, żeby nie tylko dobrać właściwe baterie pod względem rodzaju i materiału wykonania. Liczy się też optymalne dopasowanie ich do wnętrza i wystroju łazienki. Na pewno o wiele łatwiej i taniej wymienić dywanik łazienkowy aniżeli całą baterię. Oczywiście musi to być element armatury łazienkowej, który powinien się podobać domownikom.
Same baterie są dziś bardzo różne również pod względem estetycznym. Jedne są smukłe, inne natomiast szersze i wyposażone w dekoracyjne pokrętła. Widoczny jest też trend wracania do stylowych form, szczególnie w przypadku łazienek, które są prawdziwymi łaźniami z wannami wolnostojącymi ustawionymi pośrodku pomieszczenia. W takich łazienkach warto więc być może zainteresować się bateriami z krzyżowymi kurkami. Z kolei w nowoczesnych i eleganckich łazienkach na pewno dobrze będzie wyglądać czarna armatura. Wybór jest naprawdę ogromny, a same baterie mogą być nawet czerwone, zielone czy żółte.
Wybór właściwej baterii do prysznica, wanny czy umywalki nie musi być więc trudny, ale warto poświęcić temu chwilę i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Najważniejsze, żeby były to produkty dobre jakościowo, które obowiązkowo muszą uzupełniać wnętrze. Baterii klasycznych i nowoczesnych jest obecnie tak dużo, że na pewno każdy inwestor znajdzie coś, co będzie odpowiednio pasować do stylistyki jego łazienki, uwzględniając przy tym potrzeby domowników, ich wymagania, a także możliwości finansowe.