Koszt zbiornika buforowego – czy się opłaca ?

1 Komentarzy

Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na zmianę instalacji grzewczej w domu. Wszystko przez wysokie koszty, wynikające z rosnących cen opału. Ponadto pojawiają się ograniczenia używania węgla i drewna, co zmusza wiele osób do wyboru innego sposobu ogrzewania. Właściciele nowych domów coraz częściej decydują się na inne możliwości oprócz tradycyjnego pieca. W takiej sytuacji może przydać się zbiornik buforowy. Cena takiego zbiornika zależy od wielu czynników i może być bardzo wysoka, ale za to pomoże on obniżyć koszty ogrzewania.

Czym jest zbiornik buforowy?

Jest to zbiornik magazynujący wodę, która zasila ogrzewanie domu. Trafiającą do niego wodę ogrzewa pompa ciepła. Następnie instalacja grzewcza pobiera z niego wodę w ilości i temperaturze potrzebnej do ogrzania domu w danym momencie. Ilością i temperaturą pobieranej wody steruje pompa ciepła za pomocą zaworu mieszającego. Najczęściej zbiornik nie posiada wymiennika ciepła umożliwiającego podłączenie kolektorów słonecznych czy kotła na paliwo stałe, ale niektóre mogą posiadać wężownicę grzewczą. Zbiornik sprawdzi się w przypadku każdej instalacji, jednak jeśli w domu jest ogrzewanie podłogowe i nie mamy planu podłączenia innego źródła, nie jest on konieczny.

Rodzaje zbiorników buforowych

Producenci oferują różne rodzaje takich zbiorników. Przede wszystkim zbiorniki różnią się pojemnością czy materiałem wykonania, ale są również różnice, które wpływają na efektywność działania całej instalacji. Popularny jest tzw. zbiornik w zbiorniku, gdzie jeden zbiornik z ciepłą wodą umieszczony jest w drugim. Pomiędzy nimi znajduje się czynnik grzewczy, a wymiana ciepła odbywa się poprzez ścianki wewnętrznego zbiornika. Inny rodzaj to zbiorniki wyposażone w wężownicę ze stali nierdzewnej, przez którą przepływa woda. Oba rodzaje zbiorników mają jednak wadę w postaci potrzeby bardzo wysokiej temperatury do ogrzania wody.

Ile kosztuje zbiornik buforowy?

Cena zbiornika buforowego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest tym wyższa, im większa jest pojemność zbiornika. Znaczenie ma również jego jakość i materiały, z jakich wykonany jest zbiornik buforowy. Cena zależy również od indywidualnych potrzeb klienta. Zazwyczaj decydując się na zakup takiego zbiornika, należy liczyć się z kosztem nie niższym niż tysiąc złotych. Jednak zbiorniki buforowe o dużej pojemności, wykonane z wysokiej jakości materiałów kosztują nawet kilka tysięcy.

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie w domu zbiornika buforowego, musimy dobrze się zastanowić. Zbiornik taki pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania, jednak koszt inwestycji może trochę uszczuplić portfel.

Dowiedz się jaki zbiornik będzie najlepszy dla Twoich potrzeb i jaki może być jego koszt http://www.noel.pl/ile-kosztuje-zbiornik-buforowy/

One Response to “Koszt zbiornika buforowego – czy się opłaca ?”

  1. Samuel

    Dobrze wiedzieć 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz